Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Weterynaria zaocznie

Studia weterynaryjne już od wielu lat znajdują się wśród tych najbardziej obleganych kierunków kształcenia na polskich uczelniach wyższych. Możliwości, jakie daje ukończenie tego kierunku, są ogromne. Jednak nie łatwo jest znaleźć się wśród studentów pierwszego roku, a jeszcze trudniej dotrwać do końca 5,5-letniej przygody z edukacją. Niemniej jednak warto! Jak zatem wybrać odpowiednią uczelnię? Czy studia weterynaryjne odbywają się tylko w trybie dziennym, czy również zaocznym? Odpowiadamy!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Studia weterynaryjne

Jeśli marzy nam się kariera weterynarza i jesteśmy pewni, naszej decyzji to warto zacząć rozglądać się odpowiednim miejscem do nauki. W Polsce mamy do wyboru szereg uczelni oferujących ten kierunek, a wśród nich są:

– Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)

– Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR)

– Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)

– Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach)

– Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)

– Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie (Uniwersyteckie Centrum Medycyny Weterynaryjnej UJ-UR)

– Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (Wydział Medycyny Weterynaryjnej)

Po osiągnięciu odpowiedniego wykształcenia do wykonywania zawodu konieczne jest także zdobycie stosownych uprawnień, które nadają okręgowe izby lekarsko-weterynaryjne. Sporym ułatwieniem w tym zakresie jest to, że owe uprawnienia można nie tylko osobiście w siedzibie instytucji, ale również listownie. Należy złożyć należyty wniosek, a do niego dołączyć świadectwo specjalizacyjne oraz orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy ze zwierzętami. Maksymalny czas oczekiwania na decyzję izby to 3 miesiące.

Musimy jednak pamiętać, że samo ukończenie studiów nie daje nam specjalizacji weterynaryjnej. Dopiero po uzyskaniu dyplomu i przepracowaniu minimum 4 lat w zawodzie, możemy podejść do studiów specjalizacyjnych, które trwają kolejne 2-3 lata. Aktualnie dostępnych jest kilkanaście specjalizacji lekarsko-weterynaryjnych. Można zdecydować się między innymi na: choroby przeżuwaczy, choroby koni, choroby psów i kotów, rozród zwierząt, chirurgię weterynaryjną, radiologię weterynaryjną, użytkowanie i patologię zwierząt laboratoryjnych i wiele innych.

Studia weterynaryjne stacjonarne i niestacjonarne

Wiele osób marzących o wykonywaniu tego zawodu z różnych przyczyn nie może pozwolić sobie na uczestniczenie w zajęciach na studiach dziennych. Czasami wynika to z progów punktowych, które są niezwykle wysokie. Dla przykładu, w ostatnich latach, aby zostać studentem Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW należało w procesie rekrutacji zdobyć co najmniej 163 punkty na studia dziennie i 138 punktów na studia wieczorowe. Różnica to aż 25 punktów, które w wielu przypadkach odgrywają znaczącą rolę.

Studia weterynaryjne występują w systemie stacjonarnym i niestacjonarnym. Co oznacza, że zajęcia odbywają się w ciągu tygodnia (od poniedziałku do piątku). Różnica polega jedynie na tym, że student stacjonarny nie płaci, a te drugi owszem. Niestety z racji obszernego materiału do przyswojenia oraz dużej ilości praktyki na zajęciach nie ma możliwości studiowania tego kierunku w trybie zaocznym, czyli weekendowym.

Jakie zajęcia obowiązują na weterynarii?

Zarówno w przypadku studiów płatnych, jak i tych darmowych będziemy mieli do czynienia z przedmiotami podstawowymi takimi jak: chemia, biologia, biologia komórki, biofizyka czy histologia. Są to przedmioty, które pojawiają się głównie w pierwszych semestrach nauki. Wraz ze wzrostem naszej wiedzy, na wyższych latach pojawią się przedmioty bardziej szczegółowe, kliniczne związane na przykład z rozrodem zwierząt czy chorobami wewnętrznymi, a także chirurgia. Bądźmy przygotowani również na to, że na każdej uczelni, bez względu na wybrany tryb (czy zaocznie, czy też nie) obowiązkowe jest wykonanie praktyk, które odbywają się nie tylko w gabinetach weterynaryjnych, gdzie mamy do czynienia ze zwierzętami domowymi, ale także w miejscach takich jak rzeźnie czy zakłady przetwórstwa spożywczego.

Czy warto kończyć niestacjonarne studia weterynaryjne?

Jeśli ktoś chce studiować weterynarię, a następnie wykonywać zawód lekarza weterynarii, powinien być cierpliwy, dociekliwy, pracowity i systematyczny, a także posiadać w sobie ogromne pokłady miłości do zwierząt. Zarówno na studiach dziennych, jak i płatnych otrzymamy odpowiednią wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania tej pracy. Dlatego jeśli nie mamy sposobności zapisania się na kierunek stacjonarny, to warto skorzystać z innych możliwości, które są dostępne i spełnić swoje marzenia

—————
Redakcja – Aisha i Zachir

Nasi klienci