Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Zając, a królik

Laicy często mylą te dwa gatunki należące do rodziny zajęczaków. Trudno się im dziwić, bo na pierwszy rzut oka różnice mogą wydawać się niewielkie.

Jednak gdy tylko zagłębi się temat trochę bardziej, to wszystko staje się jasne! Zarówno różnice w ich wyglądzie, jak i trybie życia są dość znaczne.

Chcesz wiedzieć, czym różni się królik od zająca? Jakie cechy charakterystyczne posiada każdy z tych gatunków? Na jakich terenach możemy je spotkać? Zapraszamy do lektury!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Królik a zając – cechy charakterystyczne wyglądu

Choć czasami wydaje się nam, że króliki i zające wyglądają podobnie, to tak naprawdę tylko wrażenie. Różnice zaczynają się już przy samej wielkości osobników. Zające są dużo większe. W ich przypadku długość ciała wynosi do 75 centymetrów, podczas gdy króliki osiągają maksymalnie 50 centymetrów. Dodatkowo ich uszy i kończyny również są dłuższe, a ciało wyraźnie smuklejsze. Wymiary te przekładają się na wagę, która u zająca może wynosić nawet 6 kilogramów. Królik natomiast jest bardziej krępy, ale jego waga zwykle nie przekracza 2,5 kilogramów.

Umaszczenie w obu przypadkach faktycznie może prowadzić do zdezorientowania. Mimo różnic jest one dość podobne. Zające charakteryzują się barwą szaro brunatną z białą pokrywą w okolicach brzucha. Ich uszy posiadają zwykle czarne szpice, oczy są jasnobrązowe, a ogonek czarny z białą barwą od spodu. Króliki zazwyczaj przyjmują szaro brązowe ubarwienie z jasnoszarym lub kremowo białym brzuszkiem. Mają szaro brązowe uszy, ciemnobrązowe oczy i ogon w kolorze sierści, który często jest biały od spodu, tak samo, jak w przypadku zająców.

Tryb życia zająców i królików

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, różnice między tymi dwoma gatunkami nie ograniczają się jedynie do wyglądu. W znacznej mierze różni się również ich tryb życia i środowisko, które wybierają. Te pierwsze preferują otwarte przestrzenie o dużych powierzchniach, a ich nory (niecki) są dość płytkie. Żerują przede wszystkim nocą i są typem samotnika, który z innymi przedstawicielami gatunku widuje się jedynie w okresach godów. Można je spotkać między innymi na polach czy w dużych parkach.

U królików sprawa wygląda zgoła inaczej. Zdecydowanie wolą one głębokie legowiska, które wykopują osobiście i od których się nie oddalają. Zamieszkują raczej tereny osłonięte, a towarzystwo ludzi im nie przeszkadza. Dlatego też są często spotykane w parkach, na skrajach lasów czy na większych obszarach trawników. Najważniejsze jest to, aby ziemia była piaszczysta, pagórkowata i osłonięta krzewami. Jedyna cecha wspólna z zającami to pora ich żerowania, ponieważ również preferują czas po zmroku.

Życie rodzinne i rozmnażanie

To również sfera ogromnej odrębności i rozbieżności. Jak już wiemy, zające spędzają czas z innymi osobnikami jedynie w okresie godowym. Samica może spodziewać się w jednym miocie do 5 młodych, a jej ciąża trwa około 30 dni. Średnia ilość miotów w ciągu roku to 3. Młode rodzą się owłosione i z otwartymi oczami i sprawnym słuchem co wynika z faktu, że zwierzęta te są zagniazdownikami. Następnie pozostają w gniazdach jedynie przez 4 tygodnie, a matka przychodzi do nich raz dziennie, żeby dostarczyć im pokarm.

Króliki są zwierzętami, które nie tylko żyją w grupach, ale dobierają się także w pary. Ciąża trwa u nich nieco dłużej bo około 42 dni, a w jednym miocie rodzi się od 3 do 8 maluchów. Takich miotów w ciągu roku może być aż 7. Nie trudno policzyć, że jedna „parka” królików w trakcie trwania roku może wydać na świat aż 40 potomków. Jednak zwierzęta te są gniazdownikami, a młode rodzą się ślepe, głuche i bez owłosienia więc potrzebują większej ilości opieki i uwagi niż młode zająców. Rodzą się w specjalnie przygotowanej norce, wyścielonej króliczym futerkiem i karmione są minimum 1-2 razy dziennie.

Czym jeszcze różni się królik od zająca?

Znaczną różnica między tymi gatunkami jest to, że królika udało się udomowić, a zająca nie. W dodatku ten drugi jest zwierzęciem łownym objętym okresową ochroną. Za sprawą życia w niewoli i krzyżowania królików powstało ich wiele ras, które różnią się między sobą umaszczeniem i rozmiarami.

Zając należy do długodystansowców. W razie niebezpieczeństwa potrafi osiągnąć prędkość 80 kilometrów na godzinę i sprawnie uciec przed wrogiem. Natomiast króliki zwykle nie oddalają się od swoich norek, do których chowają się w razie zagrożenia, ponieważ należą do krótkodystansowców i nie są w stanie uciec przed napastnikiem.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci