Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Choroby neurologiczne u psów

Każdy odpowiedzialny właściciel psa powinien dbać nie tylko o jego odpowiednią dietę czy zabawę, ale również o jego dobre samopoczucie i zdrowie. Psy tak jak i ludzi dopadają różne choroby, jednak najgroźniejsze dla nich są te neurologiczne, czyli związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. Jakie są najczęściej występujące choroby neurologiczne u psów? Jak wykryć i leczyć choroby neurologiczne u psów? Jakie są objawy chorób neurologicznych? Jak sobie radzić z dolegliwościami neurologicznymi u psów? Postaramy się znaleźć odpowiedź.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jak rozpoznać choroby neurologiczne u psów?

 Objawy chorób neurologicznych u psów są bardzo rozpoznawalne i łatwo je zauważyć. Wśród najczęściej występujących symptomów chorób neurologicznych można wyróżnić:

 • Drgawki
 • Niedowłady
 • Paraliż
 • Brak koordynacji ruchów
 • Problemy ze świadomością
 • Niekontrolowane skurcze mięśni
 • Śpiączki

Jeśli zauważysz, że pies ma problemy ze wstawaniem, poruszaniem się, jest otępiały czy nadmiernie pobudzony, ma drgawki lub wpada w szał to zdecydowanie powinieneś skontaktować się z weterynarzem. W takiej sytuacji szybka interwencja specjalisty może odegrać kluczową rolę w ratowaniu zdrowia psa.

Jakie są przyczyny chorób neurologicznych u psów?

Przyczyny występowania chorób neurologicznych u psów mogą być bardzo odmienne. Wśród najczęściej występujących powodów chorób neurologicznych wymienia się udar mózgu, zatory, zapalenia mózgu i kręgów, traumy pourazowe, zatrucia ołowiem, choroby idiopatyczne i nowotworowe, ale również choroby zwyrodnieniowe. Oznacza to, że przyczyny chorób neurologicznych u psów mogą być zarówno powiązane z uszkodzeniem układu nerwowego, jak i z występowaniem innej choroby, w której przebiegu można zaobserwować objawy neurologiczne. Fakt, że choroby neurologiczne często mają podłoże związane z występowaniem innej choroby sprawia, że ich diagnostyka jest wyjątkowo trudna i zawiła.

Jak wygląda diagnoza chorób neurologicznych u psa?

Diagnozą oraz leczeniem chorób neurologicznych u psów zajmuje się weterynarz neurolog, a samo badanie podzielone jest na kilka etapów. Pierwszym etapem podczas wizyty u weterynarza powinien być dokładny wywiad z właścicielem czworonoga, który odpowie na wszystkie pytania weterynarza określając stan i zachowanie zwierzaka. W kolejnym stadium weterynarz neurolog powinien przeprowadzić badanie fizykalne – w trakcie którego sprawdza się występujące zaburzenia w układzie psa. To badanie powinno wskazać, który obszar systemu nerwowego może być uszkodzony i powinno skutkować dalszą diagnostyką – przykładowo z pomocą rezonansu. Dodatkowo u psa z podejrzeniem choroby neurologicznej wykonuje się dokładne badania krwi, które mają na celu sprawdzenie ogólnej kondycji psa. Często dodatkowo zaleca się również wykonanie testów biochemicznych czy analizy płynów mózgowo-rdzeniowych. W trakcie badania lekarz weterynarii powinien dokładnie sprawdzić nie tylko sprawność fizyczną, ale również psychiczne samopoczucie psa. W przypadku chorób neurologicznych równie ważne będzie sprawdzenie odruchów bezwarunkowych, jak i kontrola reakcji psychologicznych psa na pewne bodźce.

Najczęściej występujące choroby neurologiczne u psów

Wśród najpopularniejszych chorób neurologicznych, które mogą dotknąć naszego pupila wymienia się:

 • Padaczkę – podobnie jak u ludzi – jest to grupa przewlekłych zaburzeń neurologicznych, które charakteryzują się specyficznymi atakami padaczkowymi. Napad padaczkowy – czyli samorzutne wyładowania bioelektryczne w komórkach nerwowych – zazwyczaj trwa około 2 minut, jednak już przed jego wystąpieniem pies może zachowywać się w specyficzny sposób – odczuwać niepokój, lęk, rozdrażnienie czy zdenerwowanie. Padaczka u psa to choroba, która najczęściej musi być leczona dożywotnio z pomocą odpowiednio dobranych przez weterynarza leków, których działanie ma ograniczyć, a docelowo wyeliminować występowanie napadów.
 • Zespół przedsionkowy – poprawne działanie układu przedsionkowego u psa odpowiada za prawidłowy sposób poruszania się – utrzymuje on kontrolę nad ruchami mięśni oraz pozycją głowy i oczu, dlatego jakiekolwiek uszkodzenia w jego zakresie mogą powodować występowanie chorób neurologicznych u psa takich jak: zaburzenia równowagi, przekrzywiony chód, chodzenie po okręgu, oczopląs, zez.
 • Dyskopatia – choroba ta, podobnie jak u człowieka, jest związana z kręgosłupem i znajdującymi się w nim dyskami. Jej przyczyną jest wypadnięcie, przesunięcie się lub uszkodzenie kręgów, które powodują ucisk na rdzeń kręgowy dając objawy neurologiczne. Nasilenie objawów choroby neurologicznej związanej z dyskopatią zależy od miejsca oraz stopnia uszkodzenia – mogą pojawić się paraliże, problemy z poruszaniem, sztywność karku, przykurcze mięśni, ale też osowiałość, brak apetytu czy problemy z oddawaniem moczu i kału.
 • Zespół ogona końskiego – związany bezpośrednio z uciskiem nerwów na wysokości kręgów lędźwiowych może powodować problemy ze wstawaniem, chodzeniem po schodach czy być przyczyną kulawizny.

Leczenie chorób neurologicznych u psów

Jak łatwo dostrzec objawy chorób neurologicznych u psów mogą mieć przeróżne przyczyny, niekoniecznie związane z uszkodzeniem mózgu. Mimo, że niektóre objawy mogą wydawać się dla właściciela błahe, to pozostawione bez leczenia mogą przerodzić się w ciężką chorobę, a końcowo nawet spowodować śmierć czworonoga, dlatego szczególnie ważna jest obserwacja naszego pupila i odpowiednio szybkie reagowanie. Dzięki rozwojowi neurologii weterynaryjnej i coraz większym możliwościom diagnostyki każdego dnia zwiększa się szansa na dobór odpowiedniego leczenia, a tym samym na możliwość uratowania naszego psa przed chorobami neurologicznymi

—————
Redakcja

Nasi klienci