Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Dlaczego koty ugniatają

Jesteś posiadaczem małego puchatego stworzenia, które mruczy i miauczy, gdy się do niego zbliżasz? Miałeś już przyjemność głaskać go po miękkiej sierści, czy trzymać go na kolanach i napawać się jego ciepłem? A czy zdarzyło Ci się już, że twój podopieczny zaczął lizać Cię swoim szorstkim językiem, a następnie ugniatał łapkami? Na pewno! Jest to jedno z zachowań kotów, które zastanawia i fascynuje ich właścicieli. Dlaczego koty ugniatają? Co to znaczy, gdy kot ugniata łapkami? Dlaczego koty ugniatają nas i różne przedmioty? Postaramy się znaleźć odpowiedź.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Koci rytuał ugniatania łapkami

Koci rytuał ugniatania łapkami jest znany na pewno wszystkim właścicielom tych słodkich zwierzątek. Niejednokrotnie spotykamy się z pokazem umiejętności masażowych naszych pupili, które łapkami ugniatają poduszkę, koc, czy nawet nasz brzuch czy kolana. Nie każdy rozumie jednak co oznacza to zachowanie kotów. Co oznacza to ugniatanie? Istnieje mit, który mówi, że koty w ten sposób szykują sobie posłanie i sprawdzają w ten sposób łapkami miękkość miejsca, w którym chcą się położyć. Dlaczego więc koty ugniatają łapkami?

Co oznacza ugniatanie łapkami przez kota?

Wyjaśnień na temat ugniatania miejsc i osób przez koty jest wiele, jednak jedno jest pewne – jest to zachowanie instynktowne. Cała historia zaczyna się po narodzinach kociąt, które to w celu ułatwienia przepływu mleka do sutków matki ugniatają jej brzuch. Behawioryści zgadzają się co do faktu, że kocie ugniatanie powiązane jest więc z poczuciem szczęścia i bezpieczeństwa z czasów dzieciństwa. Istnieje więc teoria, że poprzez ugniatanie przez kota wyrażana jest miłość oraz zadowolenie.

Powody ugniatania  łapami przez kota

Można więc potocznie powiedzieć, że kot ugniatając łapkami daną rzecz czy osobę pokazuje fakt, że ją lubi. Równocześnie ugniatanie przez kota oznacza wyraz zaufania w naszą stronę – należy pamiętać, że koty ugniatają to, co uważają za swoje, dlatego w tym momencie pokazują nam, że należymy do ich stada.

Kolejnym popularnym powodem ugniatania przez koty jest znaczenie terytorium. Na łapkach kotów znajdują się gruczoły zapachowe, które w trakcie ugniatania wypuszczają na powierzchnię unikalne zapachy, które mają poinformować inne koty, że dany teren jest “zajęty”. W ten właśnie sposób koty zaznaczają swój teren i prawo własności do danego przedmiotu czy osoby.

Kiedy koty ugniatają?

Jak wspomnieliśmy – koty ugniatają w momencie, kiedy czują się szczęśliwe i bezpieczne. Jest to jeden z największych wyrazów miłości, jakie te małe stworzenia mogą okazać swojemu właścicielowi. Kotom ugniatanie zdarza się w różnych sytuacjach, jednak najczęściej ugniatają one miejsce spania – koc, czy poduszkę, na której mają zamiar się rozłożyć, a także osobę – najczęściej kolana, czy brzuch – w momencie pieszczot i przytulania. W ten sposób koty pokazują więzi przyjaźni, które z daną osobą ( czy innym zwierzęciem ) je łączą.

Czy ugniatanie łapkami przez kota ma negatywne aspekty?

Ugniatanie powierzchni czy ciała przez kota jest powiązane z pozytywnymi emocjami, które nasz pupil odczuwa. Dla osoby ugniatanej przez kota może być to czasami nieprzyjemne doznanie, ponieważ niektóre z naszych pupili podczas ugniatania kolan nie chowają pazurków, przez co potrafią zrobić krzywdę zadrapaniem.

Należy jednak pamiętać, że poprzez czynność ugniatania koty wyrażają pozytywne uczucia i w momencie, kiedy będziemy je za to karcić będą zdezorientowane – w końcu z ich punktu widzenia właśnie wyraziły miłość do właściciela, który zrzucił je z kolan i podniósł głos. Dlatego dobrym rozwiązaniem będzie odpowiednia pielęgnacja kota i dbanie o jego przycięte pazury, które nawet wyciągnięte w trakcie ugniatania nie zrobią nam krzywdy.

Dla dobra wzajemnych relacji najodpowiedniejszą reakcją będzie odwzajemnienie okazywanych przez kota pieszczot – w niektórych sytuacjach niestety jest to trudne, dlatego pamiętajmy przynajmniej o tym, by nasza reakcja nie była zbyt gwałtowna. Możemy w delikatny sposób przytrzymać łapki kota, czy spróbować skupić jego uwagę na innym przedmiocie, jednak starajmy się nie zrzucać go w tym momencie siłą, ponieważ możemy doprowadzić do sytuacji, w której kot, który okazywał nam silne zaufanie zacznie się nas bać.

Czy można oduczyć kota ugniatania?

W momencie kiedy koty ugniatają przedmioty zazwyczaj oznaczają je jako swoją własność, w sytuacji ugniatania osoby – wzmacniają więzi i wyrażają swoją miłość. Jest to zachowanie instynktowne, na które nasze pupile nie do końca mają świadomy wpływ. Nie powinniśmy karać kotów za “nieprzyjemne” skutki ugniatania jak wbicie pazurków, czy poszarpane ubrania – przez fakt, że jest to zachowanie zakodowane genetycznie ciężko będzie oduczyć naszego pupila okazywania w ten sposób miłości.

Bardziej pojętne koty po kilku razach odłożenia ich na ziemię w trakcie ugniatania uświadomią sobie, że kolejna próba po prostu nie ma sensu i przestaną próbować, jednak wiele rozsądniej będzie dbać o odpowiednią długość pazurków kota i pozwalać mu na zacieśnienie w ten sposób więzi z człowiekiem.

—————
Redakcja – Aisha i Zachir

Nasi klienci