Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Pies stracił apetyt

W przypadku psów, niechęć do jedzenia może być powodowana wieloma czynnikami. Powinniśmy obserwować zachowanie oraz zwracać uwagę na towarzyszące zmianom apetytu pozostałe symptomy, które mogą, ale nie muszą świadczyć o chorobie.

Dlaczego to ważne? Zdrowy pies, to pies nie tylko chętny do jedzenia ale i zabawy, spędzania czasu opiekunem i innymi psami, aktywny, o prawidłowej budowie, masie ciała i energii. Zatem, gdy pies zachowuje się jak dotychczas a jedynie nie patrzy w kierunku miski przez dzień czy dwa raczej nie ma powodów do niepokoju. W jakich innych okolicznościach pies może manifestować animozje do jedzenia?

Powód 1 – przekarmianie 

Jeśli pies je, ale porcji nie dojada, albo zostawia co któreś karmienie nietkniętą miskę, może to oznaczać, że wielkość posiłku jest nieodpowiednio dobrana do jego wielkość, rasy czy stopnia aktywności zwierzaka. Jeśli pies karmiony jest suchą karmą, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta, określających wielkość porcji lub dobowej ilości pożywienia, wyrażonej najczęściej w dekagramach. Karmy różnią się składem a więc i kalorycznością, należy zawsze sprawdzić na opakowaniu wielkość posiłku, gdyż może być on różny w zależności od karmy. Natomiast, jeśli pies jest na diecie mokrej, przyjmuje się, że powinno to być w dekagramach 2-3% wagi jego ciała. W ten sposób otrzyma posiłek zbilansowany i nie za duży.

Karmienie psa więcej niż dwa razy dziennie, o nieregularnych porach lub dosypywanie karmy w ciągu dnia nie jest dobrym pomysłem i nie wykształca u psa prawidłowych nawyków żywieniowych.

Powód 2 – mało urozmaicone jedzenie lub dokarmianie z własnego talerza 

Który pies mając do wyboru sucha karmę i kotlecika zdecydowałby się na karmę? Dorzucanie psu do miski resztek z naszych talerzy rozwija u psów bardzo nieprawidłowe zachowania. Pies nie je karmy, gdyż czeka na lepsze kaski z obiadu. Podobnie, częste podawanie smakołyków w ciągu dnia powoduje, że pies nie tylko zaspokaja głód ale także przyzwyczaja się do ich smaku i w porze karmienia z niechęcią patrzy na miskę. Oduczenie lub zmiana tych nawyków jest długotrwała, dlatego najlepiej już od początku opracować plan żywieniowy i się go trzymać.

Jakość karmy

Innym, istotnym elementem jest odpowiednia jakość karmy a także urozmaicanie posiłków. Nawet najsmaczniejsza karma może się psu znudzić po dłuższym czasie. Dlatego, na przemiennie można karmę suchą zastępować mokrą lub wzbogacić jedzenie np. o jogurt, kawałki mięsa czy warzywa.

Na pobudzenie apetytu dobrze działa wysiłek fizyczny. Jeśli mamy zdrowego niejadka, aktywność fizyczna jest niezwykle istotna.

Kiedy widzimy, że pies istotnie zainteresowany jest jedzeniem, okazuje chęć do jedzenia, ale nie je, powinniśmy skonsultować się z lekarzem specjalistą. Istnieją bowiem inne powody objawiające się spadkiem apetytu.

Powód 3 – problemy w obrębie jamy ustnej i zębów 

Szczególnie w przypadku psów w starszym wieku, ale nie jest to regułą, częstym powodem odmawiania przez psa jedzenia są problemy z kamieniem nazębnym. Stan zębów i dziąseł powinniśmy regularnie monitorować. Zaniedbania w tym obszarze, prędzej czy później, doprowadzą do stanów zapalnych dziąseł i objawią się bólem. Często, zęby zaczynają się chwiać uniemożliwiając psu pogryzienie suchej karmy.

Innymi problemami stomatologicznymi mogą być: złamany lub ukruszony ząb, rana na podniebieniu/ policzkach powstała np. w efekcie gryzienia patyków, noszenia kamieni, rozpoczynający się w jamie ustnej stan zapalny spowodowany innym stanem chorobowym (lub nowotwór). W każdym z przypadków pies będzie odczuwał ból lub dyskomfort co go skutecznie zniechęci do jedzenia.

Powód 4 – choroby 

Jak u ludzi, tak i u psów, nie mamy apetytu gdy chorujemy, przy gorączce szczególnie. Brak apetytu połączony z apatią, osowiałością i ogólnym pogorszeniem się stanu zdrowia zwierzęcia, jest sygnałem, że problem sięga głębiej i wizyta w lecznicy jest niezbędna. Jeśli tym dolegliwością zaczną towarzyszyć biegunki, wymioty lub utrata wagi, interwencja lekarska może psu uratować życie – takie objawy mogą sygnalizować zatrucie pokarmowe.

W przypadku psów chorujących lub z problemami z żołdakiem, wątrobą, jelitami czy trzustką w taki sposób może się również objawić nietolerancja na karmę wobec czego lekarz zaleci specjalistyczną karmę weterynaryjną.

U psów w podeszłym wieku brak łaknienia może być następstwem postępujących procesów starzenia się, w szczególności utraty powonienia czy smaku.

Zdarza się, że brak apatytu jest spowodowany przyjmowaniem niektórych rodzajów leków, lub reakcją po szczepieniu. Warto również rozważyć, czy być może w przewodzie pokarmowym nie utknęło jakieś ciało obce.

Powód 5 – stres 

Pies odczuwający duży stres lub tęsknotę również może odmawiać jedzenia. Nagła przeprowadzka lub utrata opiekuna, dla niektórych psów – pojawienie się nowego członka rodziny lub nowego zwierzaka są dla niego dużym wyzwaniem emocjonalnym, stąd możliwa jest tymczasowa utrata apetytu. W takich sytuacjach należy psu zapewnić spokój, okazywać uwagę i troskę. Jeśli są to bardziej złożone problemy behawioralne u psów lękowych, ze schroniska lub po różnego rodzaju traumach warto poradzić się behawiorysty lub połączyć taką terapię z lekami pobudzającymi apetyt.

W żadnym wypadku nie należy psa zmuszać do jedzenia ale warto zachęcać dodając do posiłków aromatyczne dodatki.

Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci