Dodano: 28.02.2023, Kategorie: Porady i Ciekawostki, Psy
Zapalenie skóry u psa – przyczyny, rodzaje i jak je leczyć?
Psy, bardzo często doświadczają różnego rodzaju dolegliwości skórnych. Dermatozy, bo o nich będzie poniższy artykuł to określenie odwołujące się ogólnie do schorzeń skórnych o różnym przebiegu i przyczynie. Każda choroba skóry u psa będzie się wiązać z reakcją świądową i bólową. Zapalenie skóry nie tylko powoduje dyskomfort ale także wiąże się ze stresem, niemożnością ulżenia swędzeniu, nerwowością i zmianą nastroju. Ponadto rozdrapywanie podrażnionego miejsca może uniemożliwiać zagojenie się rany a także narazić na zakażenie jej przez bakterie. Nasze czujne oko powinno w porę zauważyć i zareagować na symptomy rozwijającej się dermatozy.
Świąd u psa – alarm dla właściciela
Problemy skórne są obecnie dość powszechnym problemem. Z początku, symptomy są dość subtelnie i nie każdemu opiekunowi uda się uchwycić różnicę. Czy to zwykłe drapanie czy już reakcja na świąd ? To częste pytanie zadawane przez opiekunów. Gdy nas coś swędzi drapiemy się. Podobnie psy, jednak gwałtowne i długotrwałe drapanie się, uniemożliwiające psu wypoczynek lub zabawę, wylizywanie łap, potrząsanie głową, miejscowe wyłysienia, nerwowość – to już wyraźne symptomy rozwijającej się dolegliwości skórnej.
Zmiany dermatologiczne u psa
Obserwacja zachowania psa jest ważna, podobnie jak okresowe sprawdzaniem stanu skóry i okrywy włosowej zwierzaka. Zwłaszcza, gdy już podejrzewany u niego świąd. Dokonując przeglądu sprawdźmy czy na skórze nie bytują pasożyty (pchły, wszoły) a w miejscach w których pies się drapie lub liże, czy czy skóra nie jest podrażniona, zaczerwieniona z wykwitami lub w krostach. Warto również zwrócić uwagę na stan sierści – matowa, wypadająca, z wyłysieniami lub posklejana – nie świadczy o zdrowiu zwierzaka. Jest wiele przyczyn dermatoz, poznajmy najczęściej występujące.
Przyczyny dermatozy u psów
Lekarze, wśród najczęściej występujących przyczyn schorzeń skórnych, z którymi zgłaszają się właściciele wymieniają:
– alergie (o różnym pochodzeniu)
– inwazje ektopasożytów, nużyce, świerzbowce
– zakażenia grzybiczne, bakteryjne, wirusowe
– zaburzenia hormonalne
– choroby narządów wewnętrznych
Równie ważna jest higiena zwierzaka, wiele chorób, czy stanów zapalnych skórze bierze się z niewłaściwej pielęgnacji, odżywienia czy warunków w jakich przebywa zwierzę. Czasem nawet bardzo dbając o zwierzę możemy wywołać skórną reakcję alergiczną w związku z niegroźną przecież kąpielą w której tylko zmieniliśmy psi szampon a na inny. Z kolei w brudnej lub skołtunionej sierści bardzo szybko rozwijają się pasożyty i bakterie.
Alergie stanowią spory procent dermatoz i mogą się pojawić jako objaw kontaktu skóry ze środkami uczulającymi takimi jak kosmetyki dla psów, chemia domowa, kontakt z preparatami do oprysku i ochrony roślin czy chociażby podrażnienie wywołane zbyt długą ekspozycją na słońce.
Objawy dermatoz których nie można bagatelizować
– niepokój i nerwowość w połączeniu z uporczywym drapaniem;
– wylizywanie opuszków łap, wygryzanie sierści lub plackowate wyłysienia
– tarzanie się, ocieranie;
– zmiany skórne tj. zaczerwienienia, owrzodzenia, wypryski, strupy, plamy o intensywnym zabarwieniu, pokrzywka, krosty z płynem surowiczym, rany z ropą;
– skóra przesuszona z łupieżem lub skóra tłusta wręcz łojotokowa;
– niezdrowa, matowa, wypadająca sierść.
Jakie inne choroby dermatologiczne wywołują zapalnie skóry ?
- choroby pasożytnicze;
- zapalenie skóry w przebiegu w przebiegu bakteryjnym (gronkowiec);
- grzybice;
- nowotwory skóry lub zaburzenia endokrynologiczne
Nużyca
Do nużycy dochodzi w zbyt dużego wzrostu ilości nużeńców (najczęściej roztocze z gat. Demodex canis). Zmiany mają postać ogniskowy, charakteryzujący się plackowatymi wyłysieniami, z rumieniem skóry, hiperpigmentacją i łuszczeniem naskórka. Ten rodzaj nużycy najczęściej dotyka młode psy. U małych (3-6 miesiąca) jeśli dojdzie do nużycy przebiega ona w postaci uogólnionej i bez szybko wdrożonego leczenia bardzo osłabia organizm.
Świerzb skórny
Świerzb skórny w początkowej zmianie charakteryzuje się zmianami skórnymi w postaci wykwitów i wyłysień w okolicach oczu, uszu warg. Świąd jest bardzo uporczywy a powodują go rozdrapane drobne wypryski skórne wyglądem przypominające grudki.
Grzybice
Grzybice skórne są schorzeniem o wysokiej zaraźliwości, powodowane przez wiele gatunków dermatofitów. Objawy są podobne do innych zmian chorobowych tj. plackowate łysienie w przypadku choroby skóry a w przypadku infekcji ucha: świąd, zaleganie wydzieliny w uchu, trzepanie głową, ocieranie się.
Tylko lekarz specjalista w oparciu o wywiad oraz badania kliniczne może rozpoznać przyczynę dermatozy, co jest istotne dla wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Redakcja – Zachir i Aisha