Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Przyczyny braku apetytu u psa

Codzienna obserwacja psa pozwala opiekunowi szybko uchwycić wyjątki od normalnego zachowania swojego podopiecznego. Nagła apatia u psa, który uwielbia figle, niechęć do spacerów u zagorzałego, czworonożnego podróżnika oraz spadek apetytu u łasucha mogą wskazywać na toczący się proces chorobowy w organizmie psa. Kiedy opiekun powinien szukać pomocy, gdy pies straci apetyt? Zapraszamy do dalszej części artykułu, gdzie wyjaśnimy przyczyny braku apetytu u psa.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock

Kiedy pies nie chce jeść?

Zanim przejdziemy do szczegółowego omawiania przyczyn braku łaknienia u psa, należy sobie zadać pytanie: czy nam, ludziom zawsze chce się jeść?

Oczywiście, nie! Ludzie, podobnie jak czworonogi, również czasami tracą apetyt. Przyczyn naturalnego braku łaknienia u psa może być kilka i żaden nie musi oznaczać problemów zdrowotnych:

Przejedzenie – brak umiarkowania w spożywaniu posiłków skutkuje często uczuciem przeciążenia żołądka. Organizm instynktownie funduje sobie wtedy czasowy post, by układ pokarmowy doszedł do równowagi. W naturze drapieżniki rzadko mogą liczyć na regularne karmienie. Po upolowaniu ofiary zwierzę „przejada się”, by następnie przez pewien czas móc pozostać bez pokarmu. Psy mieszkające wśród ludzi również mają skłonności do nadmiernego obżarstwa. Czasowy post po chwilowym pofolgowaniu sobie jest wtedy zjawiskiem jak najbardziej naturalnym i wskazanym.

Kiedy brak apetytu u psa może być oznaką choroby?

Jeśli brak łaknienia u psa trwa dłużej niż jeden dzień, a dodatkowo towarzyszy mu brak chęci do picia wody oraz oznaki problemów trawiennych i apatia, należy natychmiast udać się z psem do lekarza weterynarii w celu zdiagnozowania przyczyny tego stanu rzeczy. Brak łaknienia w połączeniu z niechęcia do picia i biegunką czy wymiotami może szybko doprowadzić organizm zwierzęcia do wycieńczenia i zgonu.

Rodzaje braku apetytu u czworonoga

Niechęć psa do jedzenia może mieć podłoże pierwotne, czyli wynikać z zaburzeń na tle psychicznym, neurologicznym lub z powodu utraty węchu przez zwierzę.

Przyczyny pierwotnego braku łaknienia u psa: h2

 • Zmiany neurologiczne związane z ciśnieniem oraz bólem wewnątrzczaszkowym oraz możliwe zmiany chorobowe w obszarze podwzgórza
 • Silny stres związany ze zmianą opiekuna, jego śmiercią, głośną muzyką, wybuchami sztucznych ogni w okresie Sylwestra, przeprowadzką, po adopcji.
 • Sposób na wymuszenie atencji u opiekuna
 • Niewłaściwe nawyki żywieniowe lub brak odpowiednich reguł podczas wydawania posiłku
 • Niesmaczna karma
 • Zaburzenia w obszarze zmysłu węchu u psa mogą spowodować spadek zainteresowania jedzeniem

Przyczyny wtórnego braku łaknienia u psa:

 • Przyczyną braku apetytu u psa mogą być bóle o różnym usytuowaniu i etiologii. Pies cierpiący z powodu kolca w łapie nie będzie zainteresowany karmą, podobnie jak zwierzę ukąszone przez węża czy po wypadku komunikacyjnym.
 • Brak łaknienia u psa może być spowodowany przez stany zapalne i toczące się procesy chorobowe w organizmie zwierzęcia. Nowotwory, stany zwyrodnieniowe, problemy hormonalne mają poważny wpływ na cały układ pokarmowy psa.
 • Przyjmowane lekarstwa, przebyte zabiegi chirurgiczne, kinetoza (choroba lokomocyjna) u psa mogą wywołać niechęć do przyjmowania pokarmu.
 • Zatrucia pokarmowe oraz związane z nimi wymioty czy biegunka wywołują brak łaknienia, gdyż organizm zwierzęcia walczy z toksynami i pracuje nad usunięciem szkodliwych związków
 • Inwazja robaków jelitowych ma silny związek z problemami układu pokarmowego u psa. Zwierzę opanowane przez endopasożyty traci apetyt lub wprost przeciwnie, wykazuje nadmierne łaknienie.

Rzekomy brak apetytu u psa:

 • Uraz w obrębie szczęki czy żuchwy psa uniemożliwia mu swobodne spożywanie pokarmu
 • Problemy stomatologiczne – choroby zębów i przyzębia
 • Stany zapalne gardła
 • Ciało obce między zębami psa lub wbite w tkankę miękką

Nasi klienci