Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Rasy psów średniej wielkości

Każdy człowiek ma swój ukochany typ psa. Jedni uwielbiają maleńkie pieski, które można zabierać ze sobą wszędzie i nosić je bez przerwy na rękach. Inni natomiast preferują olbrzymie rasy prezentujące się majestatycznie. Jednak jest także spore grono osób plasujące się pośrodku, a ras średnich jest cała masa, więc jest w czym wybierać i gdzie szukać swojego ulubieńca. Psy średniej wielkości idealnie nadają się zarówno do życia w domu, jak i  w niedużym mieszkaniu w blokowisku.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Średnia rasa psa

Czyli jaka? Jaki to jest średniej wielkości pies? Co definiuje psy średniej wielkości? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Dla każdej osoby to pojęcie oznacza coś innego. Uznaje się, że rasy te będą miały średnią wielkość od około 25 do 55 funtów, a najczęściej wybierane i wspominane średnie rasy psów to między innymi:

Psy krótkowłose średniej wielkości

o Beagle – bardzo żywiołowy, doskonały towarzysz rodziny, łagodnie usposobiony, nie lubi samotności.  Uwielbia zabawy z dziećmi i chętnie uczestniczy we wszelkich aktywnościach. Znudzony, może zacząć niszczyć przedmioty.

o Buldog angielski – łagodny i pogodny, akceptuje dzieci, lubi być w centrum zainteresowania i bardzo przywiązuje się do właściciela. Nie potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej, wystarczy mu krótki spacer 2-3 razy dziennie. Doskonale adaptuje się do życia, nawet w małym mieszkaniu.

o Gończy polski – doskonały myśliwy, jest wytrzymały i potrzebuje bardzo dużej ilości aktywności fizycznej.  Jest bardzo inteligentny, ale nieufny wobec obcych.

o Shar pei – indywidualista, potrzebuje zdecydowanego właściciela i odpowiedniego szkolenia. Bardzo przywiązuje się do właścicieli, jest lojalny i przyjacielski.

o Pit bull – dawniej ze względu na swoją odwagę, zaciętość i dużą odporność na ból były hodowane do walk. Ta rasa przywiązuje się do właściciela i bardzo lubi dzieci, ale wymaga odpowiedniego szkolenia.

Psy długowłose średniej wielkości:

o Border Collie – ma wesołe usposobienie, jest oddany właścicielowi, ma łagodną naturę, sprawdzi się jako pies dla dzieci, gdyż jest zawsze chętny do zabawy. Uznawany za najinteligentniejszą rasę psa na świecie.

o Cocker spaniel – jest bardzo wesoły, aktywny i energiczny i źle znosi samotność, ale zwykle akceptuje inne zwierzęta domowe.  Jest łagodny i bardzo uczuciowy, szybko adaptuje się do nowych miejsc.

o Chow Chow – jest nieufny wobec obcych, ale bardzo lojalny wobec właściciela, jednak lubi eksponować swoją niezależność.  Pies ten nie wymaga dużo ruchu, niestety źle znosi samotność, potrzebuje dużo kontaktu z człowiekiem.

o Terier walijski –  energiczny i pracowity, ale przy tym również uparty i niezależny. Potrzebuje odpowiedniego wychowania i dużej aktywności fizycznej. Ma donośny głos i jego szczekanie może być uciążliwe.

o Samojed – jest bardzo inteligentnym i szybko się uczy, to idealny pies rodzinny. Jest bardzo radosny i łagodny, dlatego będzie świetnie nadawał się do domu z dziećmi.

Czy rasy średnie nadają się do bloku?

Jeśli mieszkacie w bloku, a całe życie marzyliście o psiaku to nic straconego. Nawet jeśli wasze mieszkanie jest naprawdę niewielkich rozmiarów, to piesek średniej wielkości może być w nim szczęśliwy i być świetnym towarzyszem życia. Najważniejsze jest to, aby bez względu na wybraną rasę psa zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej. Dom jest miejscem wypoczynku psa, więc nawet większe psy mogą z powodzeniem żyć w blokowisku, jeśli tylko będą miały codziennie czas, aby wyszaleć się na dworze i rozładować pokłady skumulowanej energii.

Pamiętajmy także, że wybierając rasę psa, należy zwrócić uwagę na jego pierwotne przeznaczenie i dostosować je do własnych potrzeb – jeśli psiak cechuję się żywiołowością i zwykle spełniał się jako  towarzysz myśliwych, to nie możemy oczekiwać, że będzie leniwym kanapowcem i wystarczą mu tylko sporadyczne, krótkie spacery.

Czy pies średniej wielkości potrzebuje dużo ruchu?

Wśród psów średniej wielkości znajdziemy zarówno miłośników ruchu, którym należy zapewnić sporą dawkę aktywności fizycznej, ale także psiaki, które nie potrzebują dużej ilości rozrywki w ciągu dnia.

Do psów średnich kochających ruch na pewno zaliczymy takie rasy jak: cocker spaniel, border collie, siberian husky, basenji, bearded collie, owczarek australijski oraz oczywiście większość terierów.

Natomiast rasy, które zadowolą się mniejszą dawką ruchu to między innymi: szpic wilczy, bulterier, shar pei, american pit bull terrier, chow chow czy buldog angielski.

 

—————
Redakcja

Nasi klienci