Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Uczulenie na królika

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy sierść królika może być powodem uczulenia? Alergia na sierść zwierząt domowych jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem, wynika to głównie z panującej mody na posiadanie pupili domowych. Jest to jedna z najważniejszych grup alergenów całorocznych. Uczulenie na królika jest oczywiście możliwe, a dodatkowo może być bezpośrednio związane z alergią na roztocza kurzu domowego, który znajduje się zawsze na sierści zwierzęcia.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Czy sierść królika uczula?

Według ekspertów powodem alergii mogą być wszystkie zwierzęta futerkowe. W zależności od gatunku zwierzęcia jej powodem może być naskórek, wydzielina gruczołów potowych lub gruczołów łojowych, mocz czy ślina. Sama sierść jednak nie uczula. Jest ona jedynie wektorem przenoszącym alergeny. W przypadku królika mamy do czynienia z wyjątkowo silnym alergenem, który znajduje się właśnie w jego ślinie, a który zostaje rozprowadzony na futerku podczas jego czyszczenia. Alergia na królika nie jest tak często diagnozowana, ze względu na ich mniejszą popularność jako zwierzęta domowe w porównaniu do psów czy kotów.

Jakie są objawy uczulenia na sierść królika?

Alergia jest niewłaściwą i nadmierną reakcją systemu odpornościowego na alergeny, które znajdują się w środowisku.

Do najczęstszycz objawów reakcji alergicznej na sierść należą:

 • katar
 • kichanie
 • swędzenie i łzawienie oczu
 • kaszel
 • świąd (objawy skórne nasilają się zwykle po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem)
 • obrzęk powiek
 • rumień
 • wysypka

Jeśli zauważymy u siebie lub kogoś bliskiego jeden z powyższych symptomów najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze udanie się do alergologa i wykonanie specjalistycznych badań. Bagatelizowanie problemu może prowadzić nie tylko do wyraźnego zmniejszenia komfort życia uczulonej osoby, ale także przyczynić się do wielu zdrowotnych powikłań, a w tym do rozwoju astmy oskrzelowej.

Testy alergiczne a uczulenie na królika

Aktualnie najczęstszym sposobem wykorzystywanym do wykrycia alergii jest wykonanie skórnych testów alergicznych. U dorosłych i nastolatków przeprowadza się testy punktowe. Polegają one na delikatnym nakłuciu przedramienia lancetem w kilku miejscach, gdzie następnie wprowadza się poszczególne alergeny, aby przedostały się do krwi. Po kilkunastu minutach kontroluje się czy powstał odczyn alergiczny i jaki ma on charakter. Natomiast u młodszych dzieci wykonuje się testy alergiczne z krwi, oceniające stężenie swoistych przeciwciał przeciwko określonym alergenom, jednak nie zawsze dają one wiarygodny wynik.

Jak leczyć objawy uczulenia na królika ?

Niewątpliwie najskuteczniejszym sposobem na uwolnienie się od alergii jest unikanie alergenów. Co zrobić, gdy jednak nie jesteśmy w stanie lub nie możemy tego dokonać? Objawy alergii da się skutecznie niwelować. Jednym z głównych i najbardziej skutecznych sposób jest leczenie farmakologiczne, które w tym przypadku nie będzie różnić się od leczenia innych chorób alergicznych. Dodatkowo w takiej sytuacji warto stosować się do kilku zasad, które pomogą ograniczać reakcje alergiczne:

 • Częste wietrzenie mieszkania, w celu usunięcia z niego alergenów
 • Regularne sprzątanie klatki zwierzęcia
 • Korzystanie z elektrycznych filtrów powietrza
 • Częste sprzątanie (w tym pranie tapicerek, dywanów, pranie zasłon itp.)
 • Ograniczenie terenu, w którym przebywa królik, w celu ograniczenia rozsiewania alergenów

Innym, bardzo skutecznym sposobem walki z alergią jest coraz bardziej popularne odczulanie, czyli immunoterapia swoista. Polega ona na regularnym przyjmowaniu w formie zastrzyków coraz większych dawek alergenu, które z czasem organizm uczy się tolerować. Niestety trzeba liczyć się z faktem, że terapia odczuleniowa jest procesem kosztownym, może trwać nawet kilka lat, a jej efekty nie są gwarantowane. Warto także pamiętać, że w przypadku kontaktu ze zwierzętami u osób uczulonych istnieje możliwość występowania objawów pomimo przyjmowania leków.

Czy alergik może mieć królika?

Nie będzie to rozwiązanie konieczne w każdym przypadku. Jednak jeśli mamy do czynienia z silnymi objawami alergii na królika lub królika miniaturkę, najlepszym rozwiązaniem może okazać się znalezienie domu zastępczego dla królika bądź oddanie go pod opiekę fundacji.

—————
Redakcja

Nasi klienci