Dodano: 17.01.2020, Kategorie: Króliki, Porady i Ciekawostki
Uczulenie na królika
Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy sierść królika może być powodem uczulenia? Alergia na sierść zwierząt domowych jest coraz bardziej popularnym zjawiskiem, wynika to głównie z panującej mody na posiadanie pupili domowych. Jest to jedna z najważniejszych grup alergenów całorocznych. Uczulenie na królika jest oczywiście możliwe, a dodatkowo może być bezpośrednio związane z alergią na roztocza kurzu domowego, który znajduje się zawsze na sierści zwierzęcia.
Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /
Czy sierść królika uczula?
Według ekspertów powodem alergii mogą być wszystkie zwierzęta futerkowe. W zależności od gatunku zwierzęcia jej powodem może być naskórek, wydzielina gruczołów potowych lub gruczołów łojowych, mocz czy ślina. Sama sierść jednak nie uczula. Jest ona jedynie wektorem przenoszącym alergeny. W przypadku królika mamy do czynienia z wyjątkowo silnym alergenem, który znajduje się właśnie w jego ślinie, a który zostaje rozprowadzony na futerku podczas jego czyszczenia. Alergia na królika nie jest tak często diagnozowana, ze względu na ich mniejszą popularność jako zwierzęta domowe w porównaniu do psów czy kotów.
Jakie są objawy uczulenia na sierść królika?
Alergia jest niewłaściwą i nadmierną reakcją systemu odpornościowego na alergeny, które znajdują się w środowisku.
Do najczęstszycz objawów reakcji alergicznej na sierść należą:
- katar
- kichanie
- swędzenie i łzawienie oczu
- kaszel
- świąd (objawy skórne nasilają się zwykle po bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem)
- obrzęk powiek
- rumień
- wysypka
Jeśli zauważymy u siebie lub kogoś bliskiego jeden z powyższych symptomów najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze udanie się do alergologa i wykonanie specjalistycznych badań. Bagatelizowanie problemu może prowadzić nie tylko do wyraźnego zmniejszenia komfort życia uczulonej osoby, ale także przyczynić się do wielu zdrowotnych powikłań, a w tym do rozwoju astmy oskrzelowej.
Testy alergiczne a uczulenie na królika
Aktualnie najczęstszym sposobem wykorzystywanym do wykrycia alergii jest wykonanie skórnych testów alergicznych. U dorosłych i nastolatków przeprowadza się testy punktowe. Polegają one na delikatnym nakłuciu przedramienia lancetem w kilku miejscach, gdzie następnie wprowadza się poszczególne alergeny, aby przedostały się do krwi. Po kilkunastu minutach kontroluje się czy powstał odczyn alergiczny i jaki ma on charakter. Natomiast u młodszych dzieci wykonuje się testy alergiczne z krwi, oceniające stężenie swoistych przeciwciał przeciwko określonym alergenom, jednak nie zawsze dają one wiarygodny wynik.
Jak leczyć objawy uczulenia na królika ?
Niewątpliwie najskuteczniejszym sposobem na uwolnienie się od alergii jest unikanie alergenów. Co zrobić, gdy jednak nie jesteśmy w stanie lub nie możemy tego dokonać? Objawy alergii da się skutecznie niwelować. Jednym z głównych i najbardziej skutecznych sposób jest leczenie farmakologiczne, które w tym przypadku nie będzie różnić się od leczenia innych chorób alergicznych. Dodatkowo w takiej sytuacji warto stosować się do kilku zasad, które pomogą ograniczać reakcje alergiczne:
- Częste wietrzenie mieszkania, w celu usunięcia z niego alergenów
- Regularne sprzątanie klatki zwierzęcia
- Korzystanie z elektrycznych filtrów powietrza
- Częste sprzątanie (w tym pranie tapicerek, dywanów, pranie zasłon itp.)
- Ograniczenie terenu, w którym przebywa królik, w celu ograniczenia rozsiewania alergenów
Innym, bardzo skutecznym sposobem walki z alergią jest coraz bardziej popularne odczulanie, czyli immunoterapia swoista. Polega ona na regularnym przyjmowaniu w formie zastrzyków coraz większych dawek alergenu, które z czasem organizm uczy się tolerować. Niestety trzeba liczyć się z faktem, że terapia odczuleniowa jest procesem kosztownym, może trwać nawet kilka lat, a jej efekty nie są gwarantowane. Warto także pamiętać, że w przypadku kontaktu ze zwierzętami u osób uczulonych istnieje możliwość występowania objawów pomimo przyjmowania leków.
Czy alergik może mieć królika?
Nie będzie to rozwiązanie konieczne w każdym przypadku. Jednak jeśli mamy do czynienia z silnymi objawami alergii na królika lub królika miniaturkę, najlepszym rozwiązaniem może okazać się znalezienie domu zastępczego dla królika bądź oddanie go pod opiekę fundacji.
—————
Redakcja