Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Stres u psów i kotów – jak sobie z nim radzić?

 

Silny stres dopada nie tylko nas. Narażone są na niego także psy i koty. Przyczyn może być wiele: choroba, przeprowadzka, zmiana opiekuna, nowy lokator w domu. Jak radzić sobie ze zwierzęcym stresem i jego objawami?

Podobnie jak u ludzi, u zwierząt stres także objawia się na kilka sposobów. Czworonogi zaczynają gorzej wyglądać, stają się bardziej płochliwe, wycofane, tracą apetyt. Na szczęście mamy cały asortyment metod, które pozwolą im się uspokoić i wrócić do dawnej kondycji.

Wycofanie

Bywa, że kot lub pies, który narażony jest na stres, zaczyna zachowywać się jakby był chory. Jeśli nie chce się bawić, jest smutny, markotny i apatyczny, spróbujmy mu pomóc. Przede wszystkim zwierzakowi należy poświęcić dużo uwagi. Skupmy się na nim, poświęcajmy mu dużo czasu, a jednocześnie bądźmy cierpliwi – po jakimś czasie pupil poczuje się znowu bezpiecznie.

Jeśli pupil wyraźnie unika kontaktu z ludźmi – pozwólmy mu na to. Czasami wokół niego dzieje się po prostu za dużo i potrzebuje nieco się odseparować. Pilnujmy wtedy, czy niczego mu nie brakuje i czy jest zdrowy. Warto pomyśleć o nowym, spokojniejszym miejscu do spania, gdzie nikt nie będzie hałasował i przeszkadzał czworonogowi. Gdyby sytuacja przedłużała się, trzeba skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Problemy skórne i żołądkowe

Choroby skóry i problemy trawienne dokuczają nie tylko zestresowanym ludziom. Organizmy psów i kotów reagują bardzo podobnie. Mruczki w stresie zaczynają nadmiernie dbać o swoją sierść – do tego stopnia, że na ich skórze potrafią tworzyć się rany. Z tego powodu okrywa włosowa jest coraz słabsza. Nazywane jest to psychogennym łysieniem. By pomóc zwierzakowi, możesz podawać mu suplement Yarrowia Canifelox Skin Cat, który zawiera w sobie kwasy Omega i witaminy niezbędne dla zdrowej skóry. Dla psów, które tracą sierść z powodu choroby i stresu przeznaczony jest Yarrowia Canifelox Skin Dog. Oba preparaty sprawdzają się w okresie wymiany włosowej, przy problemach z włosem szorstkim, matowym, pozbawionym połysku oraz przy nadmiernej jego utracie, a także u zwierząt predysponowanych do schorzeń o podłożu alergicznym.

Jeśli Twój zwierzak ma problemy z trawieniem spowodowane nerwami, także możesz go suplementować. Yarrowia Canifelox Digest Cat i Yarrowia Canifelox Digest Dog (odpowiednio dla kotów i psów) bazują na drożdżach Yarrowia lipolytica , które są źródłem pełnej gamy aminokwasów egzogennych, mannanów i betaglukanów, makro- i mikroelementów oraz składników biologicznie czynnych. Dodatkowo preparat dla kotów jest wzbogacony o Beta-1,3-glukan stymulujący układ immunologiczny i chlorellę oczyszczającą organizm z toksyn. W suplemencie dla psów znajdują się wspomagający regenerację wątroby ostropest plamisty oraz poprawiające metabolizm algi morskie.

Poważne choroby spowodowane stresem

Czasem stres u zwierząt wpływa jedynie na ich nawyki i nastrój, ale bywa, że kończy się chorobą. Dlatego pupila trzeba bardzo uważnie obserwować. U kotów może spowodować zapalenie pęcherza moczowego i układu moczowego. Dla kotek jest to bardzo bolesne, a u kotów może nawet spowodować zagrożenie życia. Dodatkowo złe samopoczucie psychiczne zwierzaków sprawia, że spada im odporność. W takich sytuacjach też zalecana jest suplementacja, by nie doszło na przykład do choroby zakaźnej.

Przygotowanie na stres krótkotrwały

Bywa, że zwierzak jest narażony na stres tylko przez chwilę. Nie oznacza to jednak, że nie odczuje jego skutków. Wyjazd na wakacje, kilkudniowa nieobecność opiekuna, czy po prostu wizyta u lekarza weterynarii mogą być dla psa lub kota krótkim, ale bardzo niemiłym doświadczeniem. Przede wszystkim pupila trzeba przygotować na zbliżającą się nerwową sytuację.
Najpierw przyzwyczajmy go do transportera. Wybierzmy się też na krótsze przejażdżki, nim ruszymy na wakacje. Jeśli pod naszą nieobecność, ktoś będzie przychodził do zwierzaka (to mniejsze nerwy, niż pobyt w specjalnym hotelu), wybierzmy osobę bliską, która bywa u nas często. To zwiększy u psa lub kota poczucie bezpieczeństwa, a nawet pozwoli mu się cieszyć z wizyty gościa. Umawiając pupila do weterynarza, dobrze jest zdecydować się na specjalistę, który ma dobre podejście do zwierzaków, jest spokojny i opanowany.

Źródło: Yarrowia Canifelox .

Nasi klienci