Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Szczotka pasta…

…czyli o psiej i kociej toalecie.

 

Uwielbiamy wakacje nie tylko z powodu słonecznej pogody i letnich wyjazdów, ale też za odpoczynek od codziennej rutyny. Jednak, kiedy mowa o naszych czworonożnych ulubieńcach, nawet w czasie urlopu dobrze jest zachować rytuały, które służą utrzymaniu zdrowia przez naszego pupila.

 

ZDROWE ZĘBY

 

O psie i kocie zęby warto dbać regularnie przez cały rok. Oznacza to, że powinniśmy codziennie myć zęby czworonoga. Zwierzę należy stopniowo przyzwyczajać do całej procedury i nagradzać za spokojne zachowanie np. chwilą ulubionej zabawy czy pieszczot. Zęby psu lub kotu najlepiej myć wieczorem, po ostatnim posiłku zwierzęcia. Wybierz spokojne miejsce, gdzie pupila nie będzie nic rozpraszało. Skorzystaj ze szczoteczki dla dzieci z miękkim włosiem lub specjalnej szczoteczki przeznaczonej dla czworonogów. Zawsze używaj jedynie past i żeli dla psów i kotów. Preparaty dla ludzi mogą być toksyczne dla zwierząt, a poza tym popularny miętowy smak jest dla czworonogów zupełnie nieatrakcyjny. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z myciem zębów ulubieńca, na początku zapoznaj pupila ze smakiem pasty. Zazwyczaj są one bardzo apetyczne dla czworonogów np. o smaku wątróbki czy wołowiny. Kolejnym krokiem będzie przyzwyczajenie zwierzęcia do dotykania okolicy warg. Następnie samą szczoteczką bez pasty umyj pupilowi tylko zewnętrzne części zębów. Kiedy ten etap macie już za sobą, użyj szczoteczki z pastą lub żelem i spróbuj czyścić całe zęby- również od strony językowej. Pamiętaj, że każdy z tych kroków może trwać nawet kilka dni. Zachowaj spokój i cierpliwość, a wszystko pójdzie dobrze.

 

CZESANIE I KĄPIEL

 

Piękna sierść i zdrowa skóra to jedne z dowodów zdrowia czworonoga. Aby włosy były ozdobą pupila, należy o nie dobrze dbać poprzez regularne czesanie i kąpiele. W zależności od rodzaju i długości sierści zwierzęcia do czesania należy dobrać odpowiednie akcesoria – grzebienie lub szczotki. Psy i koty długowłose należy czesać nawet codziennie, aby zapobiec tworzeniu się kołtunów. Najlepiej poradź się lekarza weterynarii lub groomera, jakie sprzęty wybrać i jak często ich używać. Czworonoga należy także czasem wykąpać – częstość takiego zabiegu zależy również od rodzaju szaty włosowej. Zwierzęta z włosem zamiast sierści, czy też białe psy można kąpać raz w tygodniu. Inne czworonogi kąpie się wtedy, kiedy stan ich skóry i sierści tego wymaga. Niektóre psy czy koty są kąpane nawet raz na pół roku, lub wówczas gdy „wyperfumują” się tarzając w czymś wyjątkowo wonnym. Do mycia ulubieńca stosuj zawsze szampony i odżywki przeznaczone dla zwierząt. Ludzkie środki mogą wysuszać i podrażniać skórę czworonogów. W okresie wakacyjnym warto pamiętać również o tym, że słona morska woda nie jest przyjazna dla skóry psa. Dlatego warto po każdym dniu na plaży spłukać pupila słodką wodą.

 

 

 

 

Źródło: lek. wet. Małgorzata Głowacka

MARS Polska

Zdjęcia:Fotolia

 

 

Nasi klienci