Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Uraz pupila

…czyli co robić, jeśli nasz ulubieniec skaleczy się lub ulegnie wypadkowi?

 

Letnie miesiące skłaniają nas do spędzania więcej czasu na dworze. Chętniej zabieramy na wędrówki swojego pupila, korzystamy z uroków kąpieli w jeziorach i rzekach. Twój pies jest przeszczęśliwy towarzysząc Ci w wakacyjnych przygodach. Jednak czasem beztroskie chwile może przerwać nieszczęśliwy przypadek. Co robić, gdy u pupila wystąpi uraz?

 

SKALECZENIA

 

Do najczęstszych urazów należą skaleczenia. Dochodzi do nich zazwyczaj na skutek nadepnięcia lub zahaczenia o ostry przedmiot. Kawałki szkła na dnie stawu, czy na łące mogą powodować rozcięcie opuszek palcowych lub skóry między nimi, a wystające druty ranić łapy i tyłów psa. Jeśli pupil skaleczy się, przede wszystkim należy ocenić rozległość urazu. Jeśli rana jest niewielka, nie ma w niej ciała obcego, a krwawienie nie przedłuża się, zacznij od oczyszczenia rany preparatem do dezynfekcji skóry i błon śluzowych. W sytuacji, gdy krwawienie jest obfite, staraj się je zatrzymać poprzez ucisk kawałkiem czystej tkaniny i jak najszybciej zabierz zwierzę do lekarza. Wizyta u specjalisty będzie również niezbędna przy ranach głębokich, rozległych lub obecnym ciele obcym.

 

POGRYZIENIE

 

Zdarza się, że czworonogi nie przypadną sobie wzajemnie do gustu i dojdzie między nimi do walki. Gdy w ruch idą zęby i pazury, może to doprowadzić do czasem bardzo groźnych zranień. Jeśli Twój ulubieniec stoczył bitwę, nawet jeśli wydaje Ci się, że rany są niewielkie, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Bywa, że tego rodzaju urazy wyglądają niegroźnie, a w rzeczywistości dochodzi do poważnych i głębokich uszkodzeń nie tylko skóry i mięśni, ale także narządów wewnętrznych.

 

WYPADKI KOMUNIKACYJNE

 

Do niebezpiecznych sytuacji należą bez wątpienia wypadki komunikacyjne. Zarówno takie, w których zwierzę znajdowało się wewnątrz pojazdu jak i kiedy zostało potrącone. W przypadku takiego zajścia zwierzę zawsze musi znaleźć się pod opieką lekarza. Nawet najbardziej troskliwy opiekun może nie zauważyć objawów wstrząsu, czy innych groźnych dla życia zaburzeń. Jeśli występuje krwotok, staraj się go zatamować poprzez uciskanie czystą tkaniną. Nie zakładaj opasek uciskowych. Pamiętaj, że mogło dojść do złamań kości, zatem staraj się przenieść pupila ostrożnie i stabilnie do samochodu i jak najszybciej zawieź go do lekarza weterynarii. Tam niezbędne będą dodatkowe badania jak np. RTG, USG, czy badanie krwi. Jeśli zwierzę jest we wstrząsie, lekarze najpierw ustabilizują pacjenta, zanim podejmą dalsze kroki diagnostyczne.

 

PO PIERWSZE ZAPOBIEGAJ

 

Widok ulubieńca cierpiącego w wyniku odniesionych ran to koszmar każdego kochającego opiekuna. Dlatego najlepiej unikać sytuacji, w których może dojść do urazu. Rozejrzyj się po okolicy zanim pozwolisz zwierzęciu beztrosko biegać po łące czy wskoczyć do stawu. Jeśli widzisz potłuczone szkła, wystające druty itp., lepiej przenieść się w inne miejsce. Prowadź psa na smyczy, jeśli w okolicy jeżdżą samochody. Podczas podróży nie zapomnij, że każdy pasażer – w tym ten czworonożny – musi być zabezpieczony. Dla psów i kotów dostępne są specjalne pasy z szelkami, a także klatki do zamocowania w pojeździe. Ważnym elementem profilaktyki jest także odpowiednie przeszkolenie czworonoga. Pies, którego jesteś w stanie przywołać w każdej sytuacji, który posłusznie idzie na smyczy i nie zaczepia innych zwierząt, jest zdecydowanie bezpieczniejszy.

 

Źródło: lek. wet. Małgorzata Głowacka

Zdjęcie: Shutterstock

 

 

 

Nasi klienci