Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Alergia u czworonogów

…jak ją rozpoznać? Jak reagować?

Alergie są powszechne nie tylko wśród ludzi. Dotykają również naszych czworonożnych przyjaciół. U podstaw choroby, jaką jest alergia, leży nadmierna reakcja układu odpornościowego na dany alergen. Istnieje wiele typów alergii: APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry), AZS (atopowe zapalenie skóry), alergia kontaktowa, alergia pokarmowa. Objawy wywoływane przez różnego rodzaju czynniki (ślina pcheł, alergeny powietrznopochodne, składniki pokarmu, substancje w przedmiotach codziennego użytku np. nikiel) mogą różnić się w zależności od rodzaju alergii i samego zwierzęcia.

 

OBJAWY ALERGII

U uczulonych zwierząt najczęściej występują takie symptomy jak: świąd, zmiany na skórze o różnej lokalizacji, a także wymioty i biegunka. Są to objawy niespecyficzne, zatem określenie, co leży u ich podstaw, wymaga często wielu badań przeprowadzonych przez lekarza weterynarii. Dokładna diagnoza jest niezbędna do tego, by leczenie mogło być skuteczne.

 

CO ZROBIĆ GDY PUPIL SIĘ DRAPIE?

Świąd jest jednym z najczęściej występujących objawów alergii. Jeśli Twój ulubieniec intensywnie się drapie, w pierwszej kolejności przypomnij sobie, czy jest regularnie zabezpieczany przeciwko pasożytom zewnętrznym. Niepożądani goście jak pchły, wszy czy wszoły mogą powodować bardzo intensywne swędzenie. Możesz również przejrzeć dokładnie sierść i skórę pupila w poszukiwaniu „pasażerów na gapę”. Próbując znaleźć pchły, pamiętaj, że możesz nie widzieć samych pasożytów, gdyż przebywają one na zwierzęciu jedynie okresowo podczas żerowania. Pozostawiają jednak ślady w postaci małych, czarnych punktów (odchody pcheł), które umieszczone na wilgotnej ligninie lub ręczniku papierowym barwią je na brunatnoczerwony kolor. Jeżeli nie udało Ci się odnaleźć żadnego pasożyta, zastanów się, czy coś w otoczeniu czworonoga zmieniło się w ostatnim czasie. Może stosujesz nowy pokarm, albo legowisko psa zostało uprane w innym proszku? Takie informacje przydadzą się podczas rozmowy z lekarzem weterynarii.

 

WIZYTA U LEKARZA

Jeśli świąd u czworonoga utrzymuje się, a dodatkowo pojawiły się np. zmiany na skórze – wyłysienia, zaczerwienienia, strupy – wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest niezbędna. Lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, zbada zwierzę i zleci dodatkowe badania lub testy. Jedynie dokładna diagnostyka umożliwia skuteczne radzenie sobie z alergią. Jeśli zostanie potwierdzony któryś z rodzajów alergii, postępowanie będzie różne w zależności od postaci choroby. Dla przykładu przy APZS stosuje się preparaty zabezpieczające przed pasożytami zewnętrznymi i leki przeciwświądowe, a przy alergii pokarmowej specjalną dietę (hypoalergiczną lub eliminacyjną). Ważne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza.

 

Źródło: lek. wet. Małgorzata Głowacka

Zdjęcie:

Nasi klienci