Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Alergia u psa, a testy alergiczne dla psa – czy warto je robić?

Większość osób cierpiących na alergię świetnie rozpoznaje u siebie reakcje na alergeny. Kichanie, łzawienie, kaszel, świąd czy opuchlizna – to częste objawy u alergików. Czy pies również może być uczulony? Jak rozpoznać alergię u psa? Czy psu można wykonać testy alergiczne? Zapraszamy do dalszej lektury.

Alergia – choroba cywilizacyjna

W Polsce prawie połowa społeczeństwa cierpi z powodu alergii. Na przypadłość tę zapadają głównie mieszkańcy dużych miast. Tu też uczulonych jest 70% dzieci. Naukowcy i lekarze biją na alarm. Alergia to poważny, powszechny problem zdrowotny. Dotyka osoby w każdym wieku i nikt nie może z całą pewnością stwierdzić czy nie zachoruje za rok czy dwa.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jaki jest jej mechanizm powstawania alergii?

Alergia jest nieprawidłową, nadmierną i gwałtowną reakcją organizmu na niektóre składniki unoszące się w powietrzu, pochodzące z pożywienia, wynikające z kontaktu ze skórą.

Układ odpornościowy alergika błędnie rozpoznaje wroga w niewinnych nawet substancjach, takich jak pyłki traw czy sierść zwierząt.  Reakcja układu immunologicznego na alergeny może mieć charakter łagodny i czasowy lub ostry, przewlekły i zagrażający życiu.

A jak jest u naszych czworonożnych przyjaciół? Czy psy i koty również zapadają na alergie?

Tak, nasi ulubieńcy również dołączyli do grona alergików. Zarówno psy, jak i koty cierpią na choroby alergiczne. Trudno wskazać jedną przyczynę występowania alergii u zwierząt domowych, lecz można założyć, że podobnie jak ludzie, przebywają w zanieczyszczonym środowisku, jedzą przetworzone, pełne barwników, konserwantów, polepszaczy czy antybiotyków jedzenie i ich układ immunologiczny jest bombardowany sprzecznymi sygnałami.

Jakie są objawy alergii u psa?

Alergie u psa można podzielić na:

 • pokarmowe
 • wziewne
 • kontaktowe

Niezwykle trudno jest precyzyjnie postawić diagnozę na co konkretnie uczulony jest pies. Powodem jest zarówno identyczny zestaw reakcji obronnych organizmu psa przy każdej z alergii, jak i możliwie długi czas pomiędzy kontaktem z alergenem, a odpowiedzią organizmu alergika.

Najczęstsze objawy alergii u psa:

 • uporczywe drapanie
 • wylizywanie skóry
 • biegunka
 • wysypka
 • kichanie
 • wydzielina z nosa

Czynniki powodujące alergię u psa:

 • ukąszenia pcheł – białko zawarte w ślinie pcheł ma silne działanie alergizujące. Wystarczy jedno ukąszenie, by pies nabawił się silnej reakcji obronnej. Alergik będzie się gwałtownie drapał, wygryzał swędzące miejsca i kaleczył skórę zębami. Pies staje się zmęczony, osowiały lub rozdrażniony. Charakterystyczną cechą alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS) jest sezonowość występowania. Najczęściej psy zapadają na APZS w okresie od późnej wiosny do wczesnej jesieni
 • kontakt skóry z alergenem – skóra psa cierpiącego na alergię kontaktową może być podrażniona przez chemię zawartą w kosmetykach do pielęgnacji, przez środki czyszczące używane w domu, materiał, z którego wykonane są gryzaki lub wskutek dotyku uczulającej rośliny w ogrodzie lub podczas spaceru po lesie. Charakterystycznym objawem uczulenia kontaktowego jest szybka i punktowa reakcja na dotyk alergenu. Miejsce dotknięcia będzie psa mocno swędzić
 • wiosenne pylenie – alergie sezonowe, spowodowane pyleniem traw, drzew i krzewów coraz częściej dotykają naszych czworonożnych przyjaciół. I podobnie do nas, psy kichają, łzawią im oczy i drapie je w gardle. Ten rodzaj uczulenia jest bardzo trudny do zdiagnozowania
 • jedzenie – alergie pokarmowe psów są obecnie najczęściej spotykane. Uczulać może psa praktycznie każde białko zawarte w karmie: wołowina, kurczak, ryba, indyk, wieprzowina, ale również zboża, jaja, ser oraz białko pochodzące z krowich przetworów mlecznych. Nie wolno również pominąć sztucznych dodatków dokładanych przez producentów karmy, które mogą silnie uczulać. Barwniki, środki konserwujące, polepszacze smaku, substancje przeciwdziałające zbrylaniu to potencjalny winowajca alergii pokarmowej

Testy alergiczne dla psa

Jednym ze sposobów prowadzących do postawienia diagnozy czy pies cierpi na alergię i na jaki rodzaj, jest wykonanie zwierzęciu testów alergicznych.

Najczęściej weterynarz zleca wykonanie dwóch testów: z krwi i skórnych. W laboratorium, podczas badania próbki krwi  określa się czy są obecne przeciwciała na alergeny i jakiego rodzaju.

Testy skórne działają w podobny sposób, co u ludzi. Pod skórę psa podaje się niewielką ilość alergenu i czeka na pojawienie reakcji skórnej. Jeśli w miejscu podania pokaże się mały bąbel, to znaczy, że zwierzę jest uczulone na dany alergen.

Testy alergiczne dla psa nie są jednak traktowane przez wielu weterynarzy jako miarodajne źródło informacji o alergii, gdyż tak naprawdę pokazują sposób reakcji organizmu na substancję potencjalnie alergizującą, a nie czy pies jest faktycznie uczulony.

Rodzaje alergii i sposób leczenia

W przypadku APZS sposób leczenia jest prosty, skuteczny i szybki. Aplikacja dobrej jakości preparatu przeciw pchłom rozwiąże problem z alergią u psa. Warto zadbać, by pies nosił obrożę przeciw pchłom lub by był zabezpieczany w inny sposób.

Alergie kontaktowe można opanować separując psa od źródła uczulenia, czyli zmieniając środki czystości, szampon lub unikając alergizujących roślin

Alergie wziewne u psa ciężko zdiagnozować, a jeśli już się uda, należy izolować psa przed działaniem alergenu. Rzadko jest to możliwe, więc pozostaje podawać psu leki przeciwuczuleniowe przepisane przez weterynarza.

W przypadku alergii pokarmowej najlepszym sposobem jest zmiana karmy na wysokiej jakości żywność dla psów alergików.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci