Dodano: 17.03.2020, Kategorie: Króliki, Porady i Ciekawostki
Jak widzi królik?
Tajemnice zmysłów królika.Obserwacja czworonożnych ulubieńców, zwłaszcza królików domowych sprawia właścicielom dużą przyjemność, fascynuje i budzi ciekawość. Jak działają zmysły królika? Jak widzi królik? Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /
Zmysły królika
Choć w warunkach domowej hodowli królik nie musi ani poszukiwać pokarmu, ani uciekać czy chować się przed drapieżnikami, to w naturalnym środowisku królik musi być przygotowany na wszelkie okoliczności i zagrożenia. Stąd też Matka Natura wyposażyła małego uszatego ssaka w komplet czułych zmysłów, które pozwalają mu przetrwać w niesprzyjającym otoczeniu.
- Słuch
Długie, uniesione, ruchome uszy królika stanowią jego najbardziej rozpoznawalny atrybut. Uszy królika mogą obracać się niezależnie od siebie i potrafią skanować środowisko w szerokim okręgu. Drobny szmer, trzaśnięcie gałązki jest natychmiast wychwytywane przez czuły instrument słuchu. Króliki słyszą w przedziale od 360 do 42 000 Hz. Rasy o opadających uszach nie mogą się poszczycić równie sprawnym słuchem, lecz są to przeważnie rasy hodowlane. Ponadto długie uszy służą królikowi do termoregulacji.
- Węch
Nos królika jest niezwykle czułym instrumentem. Poruszając nozdrzami królik nie tylko oddycha, lecz też rozpoznaje zapachy oraz poszukuje potencjalnych źródeł zagrożenia. Nos królika składa się z 50 milionów receptorów, czyli ma ich dziesięć razy więcej niż człowiek. Królik jest w stanie rozpoznać węchem drapieżnika, zanim odkryje go wzrokiem. Nos służy królikowi do rozpoznawania terenu i feromonów unoszących się w powietrzu. Duża część komunikacji wewnątrz gatunku odbywa się właśnie przy pomocy węchu. Nadzwyczajna ostrość nosa przeszkadza często w życiu królikowi domowemu, gdyż silne zapachy unoszące się wokół mogą być powodem problemów z układem oddechowym królika.
- Wzrok
Oczy królika stanowią jego największy atut w starciu z drapieżnikami. Wypukłe, umieszczone w górnej części głowy są w stanie objąć polem widzenia promień ponad 300 stopni wokół i dużą część przestrzeni ponad. Tak szeroki zakres wzroku jest zabezpieczeniem przed atakiem z ziemi i powietrza. Niestety, minusem takiego pola widzenia jest „ślepa strefa” tuż przed nosem. Dlatego też często królik może wpaść na jedzenie leżące przed jego pyszczkiem, gdyż najgorzej widzi z bliska. Chcąc przyjrzeć się czemuś królik często ustawia się bokiem, by polepszyć zakres widzenia.
Królik najlepiej widzi o zmierzchu, wczesnym rankiem, gdy wybiera się na żer. Najgorzej radzi sobie w pełnym świetle i w nocy, gdyż oczy królika nie są wyposażone w błony odblaskowe jak oczy drapieżników nocnych.
Królik rzadko mruga, by nie przeoczyć skradającego się drapieżnika, a funkcję nawilżania powierzchni oka spełnia dodatkowa powieka.
Z badań nad wzrokiem królika wynika, że zwierzęta te widzą kolor niebieski i zielony.
- Dotyk
Zmysł dotyku królika głównie spełniają długie wąsy umieszczone wokół nosa, przy policzkach i oczach. Wibrysy przechwytują drgania z otoczenia, informując królika o przeszkodach. Świetnie pomaga to zwierzęciu w poruszaniu się po ciemku.
- Smak
Zmysł smaku królika opiera się na 17 000 kubeczków smakowych, które pozwalają mu rozróżniać smak słodki, gorzki, słony i kwaśny. Króliki mają skłonności do słodkich pokarmów, co nie zawsze im służy. W naturze są w stanie rozróżniać trujące i jadalne rośliny, lecz w hodowli ten instynkt przestał działać. Jest to istotna informacja dla właścicieli, by uważali na pokarm wybierany przez królika, gdy znajdą się na łące.
—————
Redakcja