ZNAJDŹ WETERYNARZA

piątek, 2 grudnia 2022
Zobacz:
stomatologianews

Jak widzi królik?

Tajemnice zmysłów królika.Obserwacja czworonożnych ulubieńców, zwłaszcza królików domowych sprawia właścicielom dużą przyjemność, fascynuje i budzi ciekawość. Jak działają zmysły królika? Jak widzi królik? Na powyższe pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu. Zapraszamy!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Zmysły królika

Choć w warunkach domowej hodowli królik nie musi ani poszukiwać pokarmu, ani uciekać czy chować się przed drapieżnikami, to w naturalnym środowisku królik musi być przygotowany na wszelkie okoliczności i zagrożenia. Stąd też Matka Natura wyposażyła małego uszatego ssaka w komplet czułych zmysłów, które pozwalają mu przetrwać w niesprzyjającym otoczeniu.

  • Słuch

Długie, uniesione, ruchome uszy królika stanowią jego najbardziej rozpoznawalny atrybut. Uszy królika mogą obracać się niezależnie od siebie i potrafią skanować środowisko w szerokim okręgu. Drobny szmer, trzaśnięcie gałązki jest natychmiast wychwytywane przez czuły instrument słuchu. Króliki słyszą w przedziale od 360 do 42 000 Hz. Rasy o opadających uszach nie mogą się poszczycić równie sprawnym słuchem, lecz są to przeważnie rasy hodowlane. Ponadto długie uszy służą królikowi do termoregulacji.

  • Węch

Nos królika jest niezwykle czułym instrumentem. Poruszając nozdrzami królik nie tylko oddycha, lecz też rozpoznaje zapachy oraz poszukuje potencjalnych źródeł zagrożenia. Nos królika składa się z 50 milionów receptorów, czyli ma ich dziesięć razy więcej niż człowiek. Królik jest w stanie rozpoznać węchem drapieżnika, zanim odkryje go wzrokiem. Nos służy królikowi do rozpoznawania terenu i feromonów unoszących się w powietrzu. Duża część komunikacji wewnątrz gatunku odbywa się właśnie przy pomocy węchu. Nadzwyczajna ostrość nosa przeszkadza często w życiu królikowi domowemu, gdyż silne zapachy unoszące się wokół mogą być powodem problemów z układem oddechowym królika.

  • Wzrok

Oczy królika stanowią jego największy atut w starciu z drapieżnikami. Wypukłe, umieszczone w górnej części głowy są w stanie objąć polem widzenia promień ponad 300 stopni wokół i dużą część przestrzeni ponad. Tak szeroki zakres wzroku jest zabezpieczeniem przed atakiem z ziemi i powietrza. Niestety, minusem takiego pola widzenia jest „ślepa strefa” tuż przed nosem. Dlatego też często królik może wpaść na jedzenie leżące przed jego pyszczkiem, gdyż najgorzej widzi z bliska. Chcąc przyjrzeć się czemuś królik często ustawia się bokiem, by polepszyć zakres widzenia.

Królik najlepiej widzi o zmierzchu, wczesnym rankiem, gdy wybiera się na żer. Najgorzej radzi sobie w pełnym świetle i w nocy, gdyż oczy królika nie są wyposażone w błony odblaskowe jak oczy drapieżników nocnych.

Królik rzadko mruga, by nie przeoczyć skradającego się drapieżnika, a funkcję nawilżania powierzchni oka spełnia dodatkowa powieka.

Z badań nad wzrokiem królika wynika, że zwierzęta te widzą kolor niebieski i zielony.

  • Dotyk

Zmysł dotyku królika głównie spełniają długie wąsy umieszczone wokół nosa, przy policzkach i oczach. Wibrysy przechwytują drgania z otoczenia, informując królika o przeszkodach. Świetnie pomaga to zwierzęciu w poruszaniu się po ciemku.

  • Smak

Zmysł smaku królika opiera się na 17 000 kubeczków smakowych, które pozwalają mu rozróżniać smak słodki, gorzki, słony i kwaśny. Króliki mają skłonności do słodkich pokarmów, co nie zawsze im służy. W naturze są w stanie rozróżniać trujące i jadalne rośliny, lecz w hodowli ten instynkt przestał działać. Jest to istotna informacja dla właścicieli, by uważali na pokarm wybierany przez królika, gdy znajdą się na łące.

—————
Redakcja

Przejdź do następnej strony

Nasi klienci