Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Co robić, gdy królik nie chce jeść?

Twój królik jest osowiały i apatyczny? Chowa się w ciemny kąt klatki i nie chce jeść? A może nie widzisz w otoczeniu królika bobków świadczących o wypróżnianiu? To bardzo ważne i niezwykle niepokojące sygnały! Jeśli Twój królik nie chce jeść, nie wolno Ci bagatelizować tej sytuacji. Zapraszamy do dalszej lektury.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Oznaki gdy królik nie chce jeść

Czujny i uważny opiekun królika domowego szybko zauważy zmianę zachowania pupila. Zwierzę traci apetyt, czasami nie chce pić, odwraca się od smakołyków, staje się mało ruchliwe i apatyczne. To bardzo ważny sygnał dla właściciela, gdyż są to oznaki poważnych kłopotów z kondycją królika. Innym niepokojącym objawem problemów ze zdrowiem królika może być mniejszy niż zwykle, aż do zanikającego rozmiar bobków.

W żadnym przypadku nie można lekceważyć powyższych objawów, a zwłaszcza braku apetytu u królika!

Układ pokarmowy królika – czy królik musi jeść często ?

Królik ma bardzo specyficzną budowę układu pokarmowego, zupełnie inną niż człowiek czy pies i nawet czasowa głodówka jest dla niego śmiertelnie niebezpieczna!

Królik jest naturalnie przystosowany do niezwykle trudnych warunków życia. Jego zmysły, budowa ciała oraz układ pokarmowy jest ukształtowany, by szybko się przemieszczać i by móc zadowolić się jedzeniem o niskiej wartości. Podstawą pożywienia królika jest niskokaloryczna, niskobiałkowa i niskowęglowodanowa włóknina pochodząca z siana.

Włóknina po częściowym przetrawieniu w żołądku, przepycha jelita królika i jest podstawą prawidłowej pracy całego układu pokarmowego.

Dlaczego nie można dopuścić do głodówki królika

Żołądek królika produkuje niezwykle silny kwas solny, który zabija wszelkie bakterie i wirusy oraz pozwala przetrawić celulozę. Z uwagi na swoją toksyczną wręcz kwasowość, żołądek królika nawet na moment nie może być pusty. Jedzenie musi zapełniać jamę żołądka bez przerwy, gdyż brak zawartości do strawienia spowoduje, iż kwas zacznie uszkadzać ściany żołądka i powodować owrzodzenia.

Z tego właśnie powodu tak ważne dla opiekunów jest, by nie dopuścić do głodówki królika.

Czemu królik nie chce jeść?

Powodów braku apetytu u królika może być kilka, lecz każda z nich prowadzi do jednego: do braku lub zaburzenia perystaltyki jelit, a w konsekwencji do szybkiej śmierci zwierzęcia.

Prawdopodobne powody zaburzenia pracy jelit u królika:

Niewłaściwa dieta

– gotowa karma dla królików, dostępna w sklepach zoologicznych czy hurtowniach, która zawiera za dużo białka, węglowodanów i tłuszczów może odbierać zwierzęciu ochotę na to, czego potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania, czyli długotrwałego żucia i trawienia włókniny. Bez odpowiedniej dawki włókniny, jelita królika zapychają się, co pozbawia go apetytu, a w konsekwencji prowadzi do śmierci zwierzęcia. Należy zadbać, by podstawą pożywienia królika było przede wszystkim siano bogate we włókninę.

Częściowo zatkany lub całkowicie zatkany przewód jelitowy u królika manifestuje się przede wszystkim w zmianach wielkości bobków. W początkowej fazie choroby, królik wydala mniejsze odchody, z czasem zmniejszające się do maleńkich kuleczek. W ostrym stanie chorobowym królik przestaje się wypróżniać, gdyż perystaltyka zamiera.

Inną oznaką zaburzeń pracy układu pokarmowego są niepokojące odgłosy z brzucha królika przypominające chlupotanie oraz brak apetytu i pragnienia.

Stres

– przeprowadzka, głośna impreza, remont, narodziny dziecka, nowy zwierzak w domu – wszystkie powyższe zdarzenia mogą stanowić dla królika czynnik stresogenny. W okresie silnego wzburzenia również zwalnia perystaltyka jelit u królika. Uważna obserwacja zwierzątka i dieta bogata we włókninę pozwoli przetrwać mu trudny czas.

Ból

– odczuwanie bólu przez królika ma poważny wpływ na pracę jelit. Powodów bólu może być wiele i należy je wszystkie starannie przeanalizować. Choroby nowotworowe, choroby zębów, ropnie, zakażenia, kamica nerkowa, problemy z kręgosłupem mogą być przyczyną cierpienia u zwierzęcia, a w konsekwencji mogą prowadzić do zaburzeń pracy jelit. A tak jak wspominaliśmy wcześniej: zła perystaltyka jelit oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo dla życia królika.

Co robić, gdy królik nie chce jeść?

Niezależnie od przyczyn, gdy królik przestaje jeść, należy bezzwłocznie udać się na konsultację do weterynarza specjalizującego się w chorobach królików. Czas jest niezwykle istotny, gdyż zwłoka może pogorszyć stan zdrowia zwierzęcia.

—————
Redakcja – Aisha i Zachir

Nasi klienci