Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Hodowla królików rasowych – porady

Zastanawiasz się nad zakupem zwierzęcia do domu? Pies jest zbyt kłopotliwy, a na kota masz uczulenie? Rybki w akwarium są mało komunikatywne, a szczurów i myszy się po prostu boisz? Królik miniaturka może okazać się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Jak rozpocząć hodowlę królików rasowych w warunkach domowych? Podpowiemy Ci. Zapraszamy do lektury.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Dlaczego kupić królika do domu?

Łagodny, przyjazny charakter, długie, aksamitne uszy, uroczy pyszczek i miłe w dotyku futerko – czyż to nie przepis na wspaniałego pupila domowego? Króliki domowe są w pierwszej trójce najchętniej hodowanych zwierząt domowych, zaraz po psach i kotach. I trudno się temu dziwić.

Od czego zacząć hodowlę królików rasowych?

Zanim adoptujemy lub kupimy pierwszego królika, warto zastanowić się nad naturą, nawykami żywieniowymi, bytowymi oraz potrzebami tego zwierzątka. Pozwoli nam to przygotować się do roli opiekuna, a także uniknąć rozczarowania i niemiłego zaskoczenia.

Po pierwsze: królik to wspaniały, niekłopotliwy kompan domowy

Króliki nie mają tak wygórowanych wymagań jak np. psy, z którymi trzeba wychodzić kilka razy w ciągu dnia. Potrzebują również mniej miejsca i uwagi niż psy czy koty, lecz nie oznacza to, że możemy zostawić je wyłącznie samym sobie. Króliki, zwłaszcza hodowane w pojedynkę wręcz wymagają kontaktu z człowiekiem. Zwierzęta te są bardzo towarzyskie i jeśli tylko warunki nam na to pozwalają, to powinniśmy rozważyć kupno pary królików, gdyż będą się lepiej chowały. Nie powinniśmy zapomnieć, że chęć do prokreacji u królików jest wręcz legendarna, więc jeśli nie planujemy większej liczby królików, powinniśmy je szybko wykastrować.

Obserwacja zachowań królika jest fascynująca i czasami bardzo zabawna. Króliki chętnie się bawią, a puszczone luzem po mieszkaniu, myszkują i zwiedzają nowe terytoria. Ponadto dobrze i łagodnie traktowane, nawiązują silne więzy z właścicielami, potrafią okazać czułość i przywiązanie.

Po drugie: odpowiednia dieta

Króliki nie są kłopotliwe w wykarmieniu. Podstawą ich wyżywienia jest siano, którego nie może nawet na moment zabraknąć w otoczeniu królika. W okresie letnim warto dostarczyć pupilowi świeżej trawy i ziół. Króliki chętnie jedzą warzywa i owoce. Do zdrowego rozwoju potrzebują twardych gałęzi, by móc ścierać sobie zęby i by dostarczać włókniny niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Wprawdzie na rynku zoologicznym dostępne są gotowe karmy dla królików, lecz należy podchodzić do nich z ostrożnością. Właściwa dieta królika zawiera mało wysokobiałkowych, wysokotłuszczowych i węglowodanowych składników, a dużo zawierających włókninę.

Nie wolno zapomnieć, że królik potrzebuje stałego dostępu do świeżej wody.

Po trzecie: bezpieczne i wygodne schronienie

Jeśli hodujemy królika w domu lub mieszkaniu, należy kupić wygodną i co ważne, obszerną klatkę lub kojec. Za małe pomieszczenie będzie męczące dla królika i źle będzie wpływać na jego rozwój i samopoczucie. W klatce powinien znaleźć się:

  • domek do spania
  • stojak do siana
  • poidła na wodę
  • miski
  • kuweta ze żwirkiem
  • zabawki
  • tunele, schrony i inne zakamarki do ukrycia

Klatka powinna być wyłożona chłonnym papierem lub innym podłożem łatwym do wymiany.

Po czwarte: dawka ruchu

Królik uwielbia ruch. Klatka lub kojec, które są niezbędnym wyposażeniem dla królika, nie rozwiązuje problemu odpowiedniej dawki ruchu dla zwierzęcia. W naturze króliki są niezwykle ruchliwe. Kopią jamy, biegają i eksplorują otoczenie. Powinniśmy pozwolić naszemu pupilowi na swobodne opuszczanie schronienia przynajmniej na 4 godziny dziennie. Ważne, byśmy jednak odpowiednio przygotowali mieszkanie do spacerów królika. Nie powinien on wędrować sam po mieszkaniu, gdyż łatwo o uszkodzenia mebli czy kabli. Ciekawskie zwierzę próbuje często zębami czy nowy przedmiot nie nadaje się do skonsumowania lub starcia zębów. Nadzoruj wędrówki królika i nie pozwól na szkody, a jeśli nie masz na to czasu, wyznacz bezpieczny rewir dla zwierzęcia i ogranicz zasięg.

W ciepłe dni dobrym pomysłem jest zrobienie wybiegu na trawie dla królika. Pozwoli mu to na skosztowanie świeżych roślin oraz na zmianę otoczenia. Wybieg powinien być zabezpieczony przed kotami, psami i drapieżnymi ptakami.

 

—————
Redakcja

Nasi klienci