Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Królik czy świnka morska?

Które zwierzę wybrać dla dziecka? Jakie zwierzę wybrać na pierwszego pupila dla naszego dziecka? Królik czy świnka domowa – które zwierze jest lepsze dla dzieci? Jakie plusy i minusy ma hodowanie świnki lub królika? Postanowiliśmy dla Was sprawdzić co mówią o swoich ulubieńcach doświadczeni hodowcy. Zapraszamy do lektury!

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Nowy członek rodziny

Zanim zaprosimy nowego, czworonożnego pupila do naszego domu, rodziny i serca, warto zastanowić się nad wyborem gatunku lub rasy zwierzęcia. Przede wszystkim jednak powinniśmy mieć pewność, że decyzja o hodowli zwierzaka jest przemyślana, a nie została podjęta pod wpływem impulsu, np. z okazji Świąt Bożego Narodzenia, komunii czy urodzin dziecka.

I nie chodzi wyłącznie o obawę przed znudzeniem się zwierzęciem.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że my lub nasza pociecha może mieć alergię na sierść zwierzęcia albo np. na siano, które jest niezbędne w hodowli zarówno świnki, jak i królika. Należy sprawdzić tę ewentualność przed zakupem zwierzęcia.

Innym argumentem wartym przemyślenia jest kwestia wyjazdów rodzinnych na ferie czy wakacje. Czy mamy z kim zostawić pupila? Czy możemy zabrać go ze sobą?

Ostatnim, lecz nie mniej ważnym tematem jest kwestia specyficznych wymagań oraz zachowań, które wiążą się z hodowlą świnek i królików. Do tego tematu powrócimy w dalszej części artykułu, gdy skupiać się będziemy na potrzebach i zagrożeniach związanych z hodowlą gryzoni.

Decyzja o kupnie lub adopcji zwierzęcia powinna być wspólnie omówiona, warunki sprawdzone, a obowiązki podzielone.

Za dużo bowiem niechcianych świnek morskich, psów czy królików trafia po pewnym czasie do schronisk i na śmietnik. Decyzja o przyjęciu zwierzęcia pod dach powinna być odpowiedzialna.

Kwestia odpowiedzialności

Odpowiedzialność za życie, zdrowie i rozwój zwierzęcia wiąże się z pewnymi kosztami oraz dyscypliną w opiece.

Koszty utrzymania królika i świnki morskiej

Zarówno świnka morska, przemianowana ostatnio na kawię, jak i królik domowy to zwierzęta małe i stosunkowo mniej kosztowne w utrzymaniu niż np. pies czy kot. Niemniej jednak wymagają nakładów finansowych związanych z zakupem klatek lub kojców, wyposażeniem ich w kuwetę, podściółkę, żwirek, miski, poidła, domki i zabawki.

Koszt wyżywienia zarówno królika, jak i świnki nie jest wysoki. Obydwie rasy są roślinożerne. Uwielbiają siano, trawy, zioła, warzywa i owoce. Potrzebują twardych gałązek do ścierania sobie zębów.

Świnki mają dodatkowe wymagania żywieniowe związane z suplementacją.

Kawia domowa nie jest w stanie wygenerować sama potrzebnej jej do życia witaminy C, więc opiekun musi kupować specjalny preparat w sklepach zoologicznych.

Do dodatkowych kosztów, z którymi musimy się liczyć kupując świnkę lub królika, są wizyty u weterynarza, odrobaczanie i kastracja. Zarówno świnki, jak i króliki najlepiej rozwijają się w parze, więc przyszły hodowca powinien wiedzieć, że kupując jedną kawię lub królika, od razu powinien zapytać o dodatkowego partnera. Żeby zapobiec dalszemu rozwojowi hodowli, konieczny jest zabieg kastracji u samca.

Opieka nad zwierzętami domowymi

Zwierzę w domu to ogromna przyjemność obcowania z czworonogiem. Wspólne życie, zabawy, możliwość obserwowania zachowania zwierzęcia, ale również mnóstwo obowiązków. Dzieci powinny uczestniczyć w opiece nad zwierzętami, gdyż uczą się wtedy empatii, obowiązkowości, odpowiedzialności i troski o mniejsze stworzenie.

Nasza pociecha powinna jednak mieć przynajmniej 5 – 6 lat, by móc wypełniać sumiennie obowiązki nad małym gryzoniem i nie skrzywdzić zwierzątka. Dziecko powinno rozumieć, że królik nie przepada za podnoszeniem do góry i trzymaniem na rękach, a świnka morska ma delikatny kręgosłup, który łatwo uszkodzić.

Świnka morska – kawia domowa

Przyjazna, łagodna świnka morska lubi towarzystwo ludzi i daje się łatwo oswoić. Jest komunikatywna i dużo „rozmawia”. Wydaje z siebie masę zabawnych dźwięków, którymi oznajmia radość z widoku opiekuna, chęć zabawy czy głód. Jest dość inteligentna i będzie wspaniałym kompanem na wiele lat. Kawie domowe żyją do 8 lat. Najlepiej rozwijają się w stadzie liczącym minimum dwa osobniki. Inaczej stają się osowiałe i smutne.

Świnka morska wymaga ruchu i możliwości eksploracji terenu. Można wypuścić ją do pokoju, lecz nie wolno zostawiać bez nadzoru. Kawie domowe często rujnują kable, których przecież niemało w każdym domu.

Królik domowy

Królik ze swoimi długimi uszami i uroczym pyszczkiem szybko podbija serca domowników. Jest to bardzo inteligentne stworzenie, które można nauczyć prostych sztuczek i korzystania z kuwety. Króliki żyją 9 lat i są oddanymi przyjaciółmi. Nie przepadają za unoszeniem do góry, co może im się kojarzyć z atakiem drapieżnego ptaka. Broniąc się, może podrapać silnymi łapami.

Królik z uwagi na niezwykły układ pokarmowy nie może pozostawać bez jedzenia. Jedzenie w króliczych jelitach jest przepychane następną dawką wpół strawionego pokarmu. Żołądek królika produkuje wyjątkowo silny kwas solny zdolny przetrawić twarde włókna. Nawet na moment nie może pozostać pusty, gdyż następuje uszkodzenie ścianek żołądka. Najważniejszym składnikiem króliczej diety jest włóknina dostarczana w gałęziach oraz sianie.

Troskliwemu opiekunowi nie wolno o tym zapomnieć.

Królik jest ruchliwym stworzeniem i potrzebuje codziennej dawki spacerów. Można wypuszczać go „na salony”, lecz trzeba go bacznie kontrolować, gdyż lubi podgryzać i kopać.

Króliki bardzo źle znoszą samotność. I niestety, nie wystarczy towarzystwo człowieka czy np. świnki morskiej czy psa w domu. Królik potrzebuje partnera, by dobrze się rozwijać. Decydując się na kupno królika, należy od razu rozważyć zakup króliczego towarzysza.

 

—————
Redakcja

Nasi klienci