Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Zabawki dla szynszyli – jak urozmaicić życie puchatego przyjaciela?

Jeśli szukasz uroczego, wesołego, puchatego przyjaciela na wiele lat, to zwróć uwagę na szynszyle. Ten niewielki gryzoń nie jest jeszcze zbyt popularny jako towarzysz domowy, lecz osoby, które miały z nim styczność, nie wyobrażają sobie innych zwierząt w domu. Skąd wzięły się szynszyle? Jak się nimi opiekować? Jakie kupić zabawki dla szynszyli, by się nie nudziły? Zapraszamy do dalszej lektury. Postaramy się zaspokoić Państwa ciekawość.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Szynszyla – zagrożony gryzoń z Andów

Szynszyla (łac. Chincilla) to niewielkich rozmiarów gryzoń pochodzący z górzystych terenów Andów. W naturalnym środowisku żyje na dość dużych wysokościach, bo 3 000 do 6 000 metrów nad poziomem morza. Gatunek szynszyli obejmuje dwa rodzaje: szynszyle krótkoogonowe i szynszyle małe. Nie udało się do tej pory udomowić szynszyli krótkoogonowych, więc potomkowie szynszyli hodowanych w warunkach domowych, pochodzą od szynszyli małych.

Szynszyle zostały odkryte w XVI wieku przez hiszpańskich odkrywców. To oni nadali im również nazwę Chincilla. Pochodziła ona od nazwy plemienia indiańskiego, które polowało na te małe gryzonie.

Warto wspomnieć, że populacja szynszyli została praktycznie całkowicie przetrzebiona przez człowieka i gatunek żyjący na wolności jest wpisany na listę Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody jako krytycznie zagrożony.

Kilka lat temu niewielkie stado (ok. 12 sztuk) zostało zaobserwowane w chilijskim parku narodowym.

W języku polskim szynszyle figurują również pod nazwą wiskacz peruwiański.

Ile żyją  szynszyle

Szynszyle są długowieczne. To ważna informacja, gdyż przyszły hodowca powinien wiedzieć, że przygoda z tymi uroczymi gryzoniami może potrwać nawet dwadzieścia lat.

Najdłużej żyjącą szynszylą był niemiecki gryzoń, Radar. Radar przeżył 29 lat i 229 dni trafiając do Księgi rekordów Guinessa. Zmarł w Kalifornii, w 2014 roku.

Najczęściej jednak w warunkach domowych szynszyle dożywają 10 – 15 lat. Na długość życia szynszyli mają wpływ geny, wypadki, choroby i powikłania po zabiegach.

Śliczny urwis o jedwabistym futerku

Szynszyle zdobywają serca miłośników i hodowców dzięki niezwykle miłemu w dotyku futerku, które również stało się przyczyną ich zguby w warunkach naturalnych. Szare, piękne umaszczenie, duże uszy, zabawne, krótkie łapki i puchaty ogon zwracają uwagę, a wesołe usposobienie przykuwają uwagę osób, które miały z nimi styczność.

Aby szynszyle dobrze się chowały w niewoli i długo żyły, najlepiej kupić parę zwierząt lub więcej osobników, gdyż są stworzeniami towarzyskimi i najlepiej czują się w stadzie.

Szynszyle są niezwykle inteligentne i wesołe, potrzebują sporo ruchu i miejsca do zabawy. Ich intrygujące usposobienie wymaga od właściciela dostarczenia im zabawek i przedmiotów, które mogłyby pochłonąć energię, rozładować stres i zaspokoić ciekawość małych gryzoni.

Jakie zabawki kupić szynszylom?

Jeśli już jesteśmy zdecydowani na zakup szynszyli, to warto zarezerwować sporo miejsca w domu na klatkę lub wolierę. Klatka powinna być wysoka, kilkupiętrowa, gdyż szynszyle uwielbiają się wspinać oraz powinna być wyposażona w różnego rodzaju huśtawki, hamaki, tunele, schodki, karuzele, dyski, kołowrotki i inne akcesoria pozwalające rozładować energię i zaspokoić ciekawość.

Kupując wyposażenie klatki zwróćmy uwagę na materiał, z którego wykonane są zabawki, gdyż szynszyle szybko wypróbują na nim swe ostre zęby i z drewnianych akcesoriów mogą zostać trociny lub nieestetyczne drzazgi.

Koniecznym wyposażeniem woliery dla szynszyli powinna być kuweta z piaskiem. I nie, nie chodzi tu o kwestie odchodów. Szynszyle w naturalnym środowisku kąpią się w piasku, więc i my powinniśmy zapewnić im tę możliwość.

Na koniec chcemy jeszcze uprzedzić przyszłych właścicieli tych uroczych urwisów, że szynszyle są stworzeniami nocnymi i po całodziennym odpoczynku budzą się do aktywności w godzinach wieczornych. Wtedy też zaczną ze sobą „rozmawiać”, ganiać się w kołowrotku, skakać z wyższych pięter i zrzucać zabawki. Powodują wtedy sporo hałasu i zamieszania.

Rano klatka lub woliera wygląda przeważnie jak po przejściu tsunami.

Ale na tym również polega niezwykły urok szynszyli… Na testowaniu cierpliwości i granic miłości swoich opiekunów…

  1. Dlaczego królik liże człowieka
  2. Inspekcja weterynaryjna praca
  3. Technikum weterynaryjne Gdańsk
  4. Dlaczego królik gryzie

—————
Redakcja

Nasi klienci