Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Dlaczego królik liże człowieka?

Jak zrozumieć królika?

Przebywając ze zwierzęciem domowym każdy hodowca zauważy po pewnym czasie specyficzny i subtelny język, jakim posługują się pupile. Niezależnie od tego czy chodzi o kota, psa czy papugę, nasi podopieczni mają bogate życie emocjonalne i próbują się z nami porozumieć. Jak zrozumieć królika domowego, gdy np. liże człowieka? Co chce nam powiedzieć, gdy tupie lub skacze? Zapraszamy do lektury, pomożemy Wam zrozumieć króliczą mowę.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Królik domowy

Obserwacja zwierzęcia domowego zapewnia opiekunowi dużo przyjemności i rozrywki. Królik mową ciała, zachowaniem, odgłosami przekazuje swoje emocje, ostrzeżenia lub oznaki choroby. Aby dobrze pojąć co się dzieje w świecie naszego małego przyjaciela, warto poświęcić uwagę na specyficzne oznaki życia wewnętrznego królika. Co zatem chce nam powiedzieć królik, gdy obwąchuje i szybko porusza nosem? Dlaczego królik liże człowieka?

Co znaczy gdy królik nas liże oraz inne zachowania królika?

Szybkie ruchy noskiem królika

Królik ma bardzo wrażliwy zmysł powonienia. W naturalnym środowisku pozwalało mu to na znalezienie pożywienia i ostrzegało przed niebezpiecznymi drapieżnikami. W warunkach domowych ruchy nosem są raczej próbą rozpoznania opiekuna, a trącanie nosem – zachętą do zabawy. Gdy jednak zauważymy, że ruchy nosa są zbyt intensywne, może to oznaczać, że nasz podopieczny jest przestraszony.

Energiczne trącanie nosem przez królika

Uwaga! Nasz królik potrafi również ugryźć! Gdy opiekun nie zauważy w porę, że królik jest już zmęczony pieszczotami lub gdy ma właśnie ochotę w tym momencie na coś zupełnie innego, królik najpierw ostrzega i trąca energicznie nosem, a w razie braku reakcji opiekuna, może nawet przekazać wiadomość zębami. A są one dość ostre.

Zgrzytanie zębami przez królika

Gdy gładząc miękkie futerko królika słyszymy, że zgrzyta on zębami, to nie powinniśmy się niepokoić. To prawdopodobnie oznaka szczęścia i błogostanu, podobna trochę do kociego mruczenia. Królik w ten sposób manifestuje przyjemność i radość z kontaktu z opiekunem. Jeśli jednak nasz królik zgrzyta zębami bez powodu, może to oznaczać, że cierpi i coś mu dolega. Dlatego tak niezmiernie ważna jest obserwacja królika na co dzień, by szybko wykryć anomalie w zachowaniu zwierzątka.

Szybkie ruchy ogonem królika

Podobnie jak u kotów, szybkie ruchy ogona królika mogą świadczyć o złości, niecierpliwości i dezaprobacie. Być może ociągamy się za długo z podaniem śniadania lub za długo trzymamy zwierzę na kolanach.

Lizanie człowieka przez królika

Lizanie królików jest oznaką higieny pomiędzy osobnikami stada, lecz przede wszystkim dowodem na troskę i miłość. Króliki wylizując sobie nawzajem futerko, wzmacniają więzi i dbają o siebie, więc nic dziwnego, że ludzki opiekun również znajdzie się w kręgu zainteresowania królika. Gdy królik „myje” ręce człowieka przekazuje mu swe uczucia i zainteresowanie. Innym, bardziej prozaicznym powodem może być chęć dostarczenia sobie odrobinę soli, która znajduje się w pocie człowieka, na jego dłoniach.

Wskakiwanie na nogi człowieka przez królika

Próby kopulacji z nogami opiekuna lub wskakiwanie na nogi człowieka może oznaczać gotowość seksualną lub próbę dominacji. Podobnie zachowują się psy. Frykcyjne ruchy dolnych partii ciała nie zawsze mają podłoże związane z potrzebą prokreacji, ale również pokazują próby ustalenia hierarchii w stadzie.

Wyrywanie swojej sierści przez królika

Jeśli nasza samiczka królika wyrywa sobie sierść z brzucha i zanosi kępki włosia w ustronne miejsca, może to oznaczać, że jest w fazie ciąży urojonej. Samice królika budują gniazda dla przyszłego potomstwa i wykładają je miękkimi piórkami, szmatkami i oczywiście własną sierścią. Nie należy im przeszkadzać, a co gorsza niszczyć gniazda. Królicza mama nie zrozumie naszego działania i możemy utracić jej zaufanie. Należy spokojnie przeczekać trudny okres i po zakończeniu ciąży urojonej udać się do weterynarza na zabieg sterylizacji lub też przemyśleć sprawę większej hodowli.

Skakanie królika

Piruety w locie, akrobacje i dzikie skoki to oznaka dobrego humoru i potrzeby rozładowania pozytywnych emocji. Króliki są prawdziwymi mistrzami akrobatyki i ta część przedstawienia sprawia przeważnie opiekunom dużo radości.

Tupanie prze królika

Gdy królik głośno tupie nogami, nie możemy lekceważyć tego sygnału. Tupanie jest znakiem ostrzegawczym i mówi o strachu lub gniewie królika. Nasz pupil oznajmia również w ten sposób, że jest niezadowolony, zazdrosny lub że coś mu dokucza. Tupanie to ważny króliczy komunikat.

Zamieranie królika w bezruchu

Gdy w  naturalnym środowisku królik znalazł się w zagrożeniu, miał trzy wyjścia z sytuacji: szybka ucieczka, bezruch lub atak. Zamieranie jest oznaką ogromnego lęku i sposobem na ukrycie. W ten sposób mały królik radził sobie z drapieżnikami. Liczył na to, że nie zostanie zauważony przez wroga. Jeśli tak zachowuje się królik w warunkach domowych, należy zapewnić mu spokój i bezpieczeństwo. Z czasem nauczy się odgłosów nowego otoczenia i nabierze zaufania.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci