Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Łatwiej być optymistą w urozmaiconym środowisku

Kury, które dorastają w złożonym, zróżnicowanym otoczeniu, zachowują „optymizm” nawet w obliczu krótkotrwałego stresu – wynika z badania opublikowanego na łamach „Scientific Reports”.

Według naukowców z Uniwersytetu Linköping (Szwecja) zwierzętom w podtrzymaniu optymistycznego nastawienia do życia pomaga świadomość przebywania w środowisku zapewniającym różnorodne możliwości działania i wynikające z niej poczucie panowania nad otoczeniem. Kury, które mają większą możliwość kontrolowania sytuacji, lepiej radzą sobie ze stresem.

Na potrzeby badania specjaliści porównali ze sobą ptactwo wychowujące się w skromnych, mało urozmaiconych warunkach – i kurczaki dorastające w złożonym i stymulującym środowisku.

Najpierw zmierzyli u zwierząt poziom optymizmu. Ze względu na to, że nie mogli bezpośrednio zapytać kur, w jaki sposób postrzegają świat – czy szklanka jest dla nich do połowy pusta, czy pełna – wymyślili pewien fortel. Nauczyli ptaki kojarzyć określony kolor (czarny lub biały) z obecnością lub brakiem nagrody. Następnie umieszczali przed nimi szare symbole (w odcieniu pośrednim) i obserwowali ich zachowanie. Jeśli kury reagowały tak samo, jak na symbol oznaczający nagrodę – sugerowało to, że są „optymistami”.

W dalszej kolejności badacze zmierzyli u zwierząt poziom dopaminy – neuroprzekaźnika związanego z dobrym samopoczuciem i optymizmem. Okazało się, że ptaki ocenione wcześniej jako bardziej optymistyczne, cechowały się również wyższym stężeniem dopaminy.

Dopiero wtedy naukowcy wystawili ptaki na działanie stresu. W tym celu poprzestawiali przedmioty znajdujące się w ich kurniku i w nieregularnych odstępach czasu dostarczali im nieprzyjemnych bodźców w postaci światła i dźwięku.

Chociaż na początku badania wszystkie kury – zarówno te wychowujące się w ubogim środowisku, jak i te spędzające czas w warunkach urozmaiconych – charakteryzowały się podobnym natężeniem optymizmu, to pod wpływem stresu ptaki dorastające w skromnym otoczeniu natychmiast straciły energię. Zwierzęta przyzwyczajone do złożonego środowiska, mimo przebywania w trudnej sytuacji, nadal pozostały „optymistami”.

„Jeśli kura może się pod czymś schować albo podfrunąć i usiąść na jakiejś żerdzi, ma szansę lepiej poradzić sobie ze stresującą sytuacją. Uważamy, że większa możliwość kontrolowania sytuacji przerodziła się u tych zwierzą w zdolność do podtrzymywania optymizmu, nawet w obliczu intensywnego, krótkotrwałego stresu” – komentuje Josefina Zidar, współautorka badania, o którym można przeczytać na stronie: https://www.nature.com/articles/s41598-018-23545-6 (PAP)

 

 

 

Źródło: http://naukawpolsce.pap.pl

Zdjęcie: https://pixabay.com

 

 

Nasi klienci