Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Co jedzą świnki morskie?

Ważne informacje dla hodowców

Popularne, puchate i urocze gryzonie – świnki morskie, to jeden z ulubionych domowych towarzyszy człowieka. Co jedzą świnki morskie? Czym nie należy ich karmić? Jak dbać o małe gryzonie, by były zdrowe i długo żyły? Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Świnki morskie – małe gryzonie z długą historią

Świnki morskie to niewielkie, bo osiągające 20 – 30 cm długości, gryzonie z grupy ssaków, zwane podręcznikowo kawiami domowymi. Świnki osiągają wagę od 1 do 2 kilogramów. Pierwsze doniesienia na ich temat pochodzą sprzed 3000 lat pne z terenów dzisiejszego Peru i Chile. Udomowili je starożytni Inkowie, którzy składali je w darach bogom oraz przygotowywali z nich posiłki. Do dziś w Ameryce Południowej można spotkać dania na bazie kawii.

Do Europy świnki morskie trafiły w XVI wieku i od razu spotkały się z ciepłym przyjęciem.

Świnki morskie w stanie dzikim tworzą niewielkie, rodzinne stada składające się z jednego samca i kilku samic. Żyją od czterech do ośmiu lat, a czasami dłużej.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Rasy świnek morskich

Świnki morskie dzielą się krótkowłose i długowłose. Rozróżniamy wiele ich odmian:

  • Peruwianka
  • Abisyńska
  • Skinny
  • Teddy
  • Gładkowłosa
  • Sheltie
  • Texel
  • Cuy
  • Rex
  • Himalajska

Odżywianie świnek morskich

Jadłospis świnek domowych można określić jednym słowem – wegański. Świnki morskie nie tylko odżywiają się wyłącznie roślinami, one również nie tolerują pokarmu na bazie nabiału czy mleka.

Siano – podstawa żywienia kawii domowej

Podstawą żywienia świnek morskich jest siano. Odpowiednio wysuszone, lecz nie przesuszone, z dodatkiem zielonych warzyw, niewielkiej ilości zbóż i owoców. Istotną informacją żywieniową jest sposób podawania świnkom pokarmu. Kawie domowe mają bardzo długi przewód pokarmowy i nowy pokarm przesuwa wcześniej zjedzony. Może się więc wydawać, że świnka bez przerwy je. Z tego powodu w klatce świnek nie może zabraknąć siana.

Siano spełnia również inną funkcję. Pomaga ścierać stale rosnące zęby świnek. W tej czynności pomogą świnkom również włożone do klatki gałązki drzew owocowych.

Woda

Świnki oprócz siana, powinny mieć stały dostęp do czystej wody.

Jak karmić świnki morskie latem

W okresie letnim warto dostarczyć małym gryzoniom świeżą trawę z łąki oraz zioła i rośliny żyjące na świeżym powietrzu. Można wystawić wybieg dla świnek na trawę w ciepłe dni, by same zadbały o swoje menu. Istotne jest, by zabezpieczyć je przed słońcem i ochronić przed psami czy kotami.

Ważną informacją jest, by dostarczać świnkom morskim witaminę C w diecie, gdyż, podobnie jak ludzie, nie potrafią jej same magazynować, a niezbędna jest im do prawidłowego rozwoju. Świetnym źródłem witaminy C jest brukselka, pomarańcze, brokuły, owoce dzikiej róży. Niedobór witaminy C może prowadzić do zaburzeń narządów ruchu i paraliżu.

Czego nie dawać do jedzenia kawii domowej

Świnkom nie powinno się podawać karmy przeznaczonej dla królików domowych, gdyż zawiera za dużo białka, a łupiny zbóż zalegają świnkom między zębami.

Siano powinno być dobrej jakości, bez popiołu czy kurzu, by nie zapychał delikatnych nozdrzy świnki morskiej i nie powodował nieżytów układu pokarmowego.

Czego świnki jeść nie mogą?

Oprócz produktów pochodzących od zwierząt i nabiału, świnkom absolutnie powinno podawać fasoli, grochu. Zabronione są winogrona, ziemniaki, cebula, soki owocowe, grzyby, słodycze i spleśniałe warzywa czy owoce. Liście kapusty i sałaty również mogą być ciężkostrawne dla tych małych gryzoni.

Co zatem mogą jeść świnki morskie?

Jadłospis świnek morskich

Podstawą żywienia świnek morskich jest dobrej jakości siano. Ponadto dietę należy urozmaicać o czyste i umyte warzywa takie jak: korzeń i liście marchewki i pietruszki, paprykę, ogórki, seler, cykorię i kukurydzę.

Owoce również można podawać, lecz najpierw w małych ilościach, by zaobserwować, czy nie występują reakcje alergiczne i kłopoty pokarmowe. Warzywa i owoce często są pryskane preparatami konserwującymi i owadobójczymi. Dlatego niezmiernie ważne jest, by przed podaniem ich świnkom, dokładnie je umyć.

Z owoców można świnkom podawać: arbuza, truskawki, jabłko, kiwi, jagody, poziomki. Większe ilości bananów mogą świnkom zaszkodzić, podobnie jak rabarbar.

Na rynku zoologicznym dostępne są gotowe karmy dla świnek domowych, lecz należy przestrzegać ściśle dawkowania, gdyż małe gryzonie nie znają umiaru w jedzeniu i mogłyby mieć kłopoty trawienne oraz nadwagę.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci