Dodano: 18.12.2019, Kategorie: Porady i Ciekawostki, Świnki morskie
Co jedzą świnki morskie?
Ważne informacje dla hodowców
Popularne, puchate i urocze gryzonie – świnki morskie, to jeden z ulubionych domowych towarzyszy człowieka. Co jedzą świnki morskie? Czym nie należy ich karmić? Jak dbać o małe gryzonie, by były zdrowe i długo żyły? Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.
Świnki morskie – małe gryzonie z długą historią
Świnki morskie to niewielkie, bo osiągające 20 – 30 cm długości, gryzonie z grupy ssaków, zwane podręcznikowo kawiami domowymi. Świnki osiągają wagę od 1 do 2 kilogramów. Pierwsze doniesienia na ich temat pochodzą sprzed 3000 lat pne z terenów dzisiejszego Peru i Chile. Udomowili je starożytni Inkowie, którzy składali je w darach bogom oraz przygotowywali z nich posiłki. Do dziś w Ameryce Południowej można spotkać dania na bazie kawii.
Do Europy świnki morskie trafiły w XVI wieku i od razu spotkały się z ciepłym przyjęciem.
Świnki morskie w stanie dzikim tworzą niewielkie, rodzinne stada składające się z jednego samca i kilku samic. Żyją od czterech do ośmiu lat, a czasami dłużej.
Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /
Rasy świnek morskich
Świnki morskie dzielą się krótkowłose i długowłose. Rozróżniamy wiele ich odmian:
- Peruwianka
- Abisyńska
- Skinny
- Teddy
- Gładkowłosa
- Sheltie
- Texel
- Cuy
- Rex
- Himalajska
Odżywianie świnek morskich
Jadłospis świnek domowych można określić jednym słowem – wegański. Świnki morskie nie tylko odżywiają się wyłącznie roślinami, one również nie tolerują pokarmu na bazie nabiału czy mleka.
Siano – podstawa żywienia kawii domowej
Podstawą żywienia świnek morskich jest siano. Odpowiednio wysuszone, lecz nie przesuszone, z dodatkiem zielonych warzyw, niewielkiej ilości zbóż i owoców. Istotną informacją żywieniową jest sposób podawania świnkom pokarmu. Kawie domowe mają bardzo długi przewód pokarmowy i nowy pokarm przesuwa wcześniej zjedzony. Może się więc wydawać, że świnka bez przerwy je. Z tego powodu w klatce świnek nie może zabraknąć siana.
Siano spełnia również inną funkcję. Pomaga ścierać stale rosnące zęby świnek. W tej czynności pomogą świnkom również włożone do klatki gałązki drzew owocowych.
Woda
Świnki oprócz siana, powinny mieć stały dostęp do czystej wody.
Jak karmić świnki morskie latem
W okresie letnim warto dostarczyć małym gryzoniom świeżą trawę z łąki oraz zioła i rośliny żyjące na świeżym powietrzu. Można wystawić wybieg dla świnek na trawę w ciepłe dni, by same zadbały o swoje menu. Istotne jest, by zabezpieczyć je przed słońcem i ochronić przed psami czy kotami.
Ważną informacją jest, by dostarczać świnkom morskim witaminę C w diecie, gdyż, podobnie jak ludzie, nie potrafią jej same magazynować, a niezbędna jest im do prawidłowego rozwoju. Świetnym źródłem witaminy C jest brukselka, pomarańcze, brokuły, owoce dzikiej róży. Niedobór witaminy C może prowadzić do zaburzeń narządów ruchu i paraliżu.
Czego nie dawać do jedzenia kawii domowej
Świnkom nie powinno się podawać karmy przeznaczonej dla królików domowych, gdyż zawiera za dużo białka, a łupiny zbóż zalegają świnkom między zębami.
Siano powinno być dobrej jakości, bez popiołu czy kurzu, by nie zapychał delikatnych nozdrzy świnki morskiej i nie powodował nieżytów układu pokarmowego.
Czego świnki jeść nie mogą?
Oprócz produktów pochodzących od zwierząt i nabiału, świnkom absolutnie powinno podawać fasoli, grochu. Zabronione są winogrona, ziemniaki, cebula, soki owocowe, grzyby, słodycze i spleśniałe warzywa czy owoce. Liście kapusty i sałaty również mogą być ciężkostrawne dla tych małych gryzoni.
Co zatem mogą jeść świnki morskie?
Jadłospis świnek morskich
Podstawą żywienia świnek morskich jest dobrej jakości siano. Ponadto dietę należy urozmaicać o czyste i umyte warzywa takie jak: korzeń i liście marchewki i pietruszki, paprykę, ogórki, seler, cykorię i kukurydzę.
Owoce również można podawać, lecz najpierw w małych ilościach, by zaobserwować, czy nie występują reakcje alergiczne i kłopoty pokarmowe. Warzywa i owoce często są pryskane preparatami konserwującymi i owadobójczymi. Dlatego niezmiernie ważne jest, by przed podaniem ich świnkom, dokładnie je umyć.
Z owoców można świnkom podawać: arbuza, truskawki, jabłko, kiwi, jagody, poziomki. Większe ilości bananów mogą świnkom zaszkodzić, podobnie jak rabarbar.
Na rynku zoologicznym dostępne są gotowe karmy dla świnek domowych, lecz należy przestrzegać ściśle dawkowania, gdyż małe gryzonie nie znają umiaru w jedzeniu i mogłyby mieć kłopoty trawienne oraz nadwagę.
—————
Redakcja – Zachir i Aisha