Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wycie psa

Wycie psa to zachowanie, które niewątpliwie w pewnym momencie zauważy każdy właściciel czworonożnego pupila i na pewno będzie się zastanawiać co tak właściwie wycie psa oznacza i dlaczego pies wyje. Szczególnie, że taka aktywność może powodować niepotrzebny stres bądź co gorsza spięcia i konflikty z mało wyrozumiałymi sąsiadami, gdy w godzinach porannych bądź nocnych nasz pupil postawi na nogi połowę osiedla.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Wycie psa a przesądy

Jeden z najpopularniejszych stereotypów związanych z tym dlaczego pies wyje utożsamia wydawane przez niego odgłosy ze zwiastunem zbliżającej się śmierci kogoś z otoczenia zwierzaka. Przez te silnie zakorzenione, negatywne konotacje wiele osób uważa również, że właśnie z tego powodu, prawie każdy pies wyje gdy słyszy dźwięk karetki na sygnale. Jednak nie powinniśmy w ten sposób odczytywać sygnałów dawanych nam przez pupila. Warto raczej skupić się na prawdziwych powodach takiego zachowania.

Dlaczego psy wyją?

Psy, z racji swojego pokrewieństwa z wilkami, posiadają tak zwany etogram czyli zbiór zachowań genetycznych, do których zalicza się między innymi wycie. Jednak zazwyczaj nie jest to tylko pozostałość ewolucyjna po ich przodkach. Najprostszym wyjaśnieniem tego, czemu psy wyją jest fakt, że jest to ich sposób komunikacji z otoczeniem. Kiedy pies wyje najczęściej próbuje nas po prostu poinformować o swoich potrzebach i nie powinniśmy tego sygnału absolutnie bagatelizować.

Jeśli nasz pies wyje i szczeka sporadycznie, możemy uznać to za naturalne zachowanie. Jednak w przypadku natarczywego i regularnego ujadania powinniśmy się zastanowić co może być przyczyną i spróbować zrozumieć naszego ulubieńca. Nie powinniśmy absolutnie psiaka karać za wyżej wymienione zachowania lecz wykazać się zrozumieniem i empatią, a następnie ustalić ich przyczynę, ponieważ tylko w ten sposób jesteśmy w stanie rozwiązać ten problem.

Wycie psa – przyczyny

Strach i niepokój

Są to jedne z najczęstszych czynników wywołujących wycie psa. Zwierzaki bardzo często wydają z siebie różne odgłosy w momencie odczuwania dużego lęku lub przerażenia. W ten sposób alarmują właściciela o istniejącym zagrożeniu i chcą go poinformować o tym, że w pobliżu dzieje się coś niepokojącego i wymagającego reakcji. Jeśli pies wyje jak zostaje sam w domu może być to związane z lękiem separacyjnym. Po opuszczeniu domu przez opiekuna, do którego jest przywiązany, pies odczuwa osamotnienie. To stan, który wiąże się dla niego z ogromną dawką stresu, który próbuje rozładować między innymi wyjąc, skomląc bądź w skrajnych przypadkach gryząc i niszcząc przedmioty w mieszkaniu. Jeśli zastanawiacie się jak odczytać wycie psa gdy zostaje sam w domu to w takim przypadku najlepiej zgłosić się do psiego behawiorysty i zasięgnąć profesjonalnej porady aby jak najlepiej pomóc zwierzakowi i wiedzieć jak z nim pracować. Dzięki temu zaoszczędzimy sporej dawki nerwów zarówno sobie jak i naszemu psu.

Nadpobudliwość i znudzenie

Przy wyborze psiaka, musimy poważnie przeanalizować nasz styl życia, temperament oraz ilość czasu, którą możemy poświęcić na zabawy i rekreacje z naszym nowym członkiem rodziny. Jeśli należymy do osób zapracowanych, nie przepadających za aktywnością fizyczną to nie powinniśmy się decydować na rasy duże, które wymagają sporej dawki ruchu, ponieważ jego niedostatek będzie powodować znudzenie i niezadowolenie psa, które może objawiać się właśnie wyciem, szczekaniem, a nawet niszczeniem i gryzieniem przedmiotów w domu. Co więcej, pamiętajmy, że mała dawka ruchu w przypadku takiego psiaka może odbić się także negatywnie na jego stanie zdrowia. Dlatego tak ważne jest aby każdego dnia zapewniać psu odpowiednią dawkę rozrywki, dzięki czemu pies będzie szczęśliwy, a także zmęczony co będzie przekładało się na jego większy spokój w domu.

Ból i choroba

Pamiętajmy, że gdy pies wyje może nam dawać sygnały odnośnie swojego stanu zdrowia. Czasami może nam się wydawać, że nasz pies wyje bez powodu jednak istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jego zachowanie jest powiązane z cierpieniem fizycznym i bólem, który psiak odczuwa. W ten sposób prosi nas o pomoc. Warto wtedy, bez zbędnej zwłoki, skonsultować się z weterynarzem i sprawdzić czy naszemu kompanowi nic nie dolega i czy przypadkiem wycie nie jest związane z chorobą, której na pierwszy rzut oka nie dostrzegamy.

Błędy w wychowaniu

Zdarza się także, że wycie psa wynika z błędów, które zostały popełnione podczas wychowywania przez nas szczeniaczka. Bardzo popularnym błędem powtarzanym przez właścicieli psów jest głaskanie i podarowywanie smakołyków małemu czworonogowi w momencie gdy ten zaczyna ujadać, wyć lub szczekać. Oczywiście, robimy to zwykle w dobrej wierze i chcemy malucha uspokoić oraz dodać mu otuchy, a błąd wynika po prostu z naszej niewiedzy.Takie postępowanie dla psa jest jednak jasnym sygnałem, że jego zachowanie jest odbierane pozytywnie, a wręcz pożądane, bo przecież zostaje on za nie nagrodzony. W ten sposób zgodnie ze słynną metodą Pawłowa automatycznie wyrabiamy w nim nawyk, a pies wyje aby uzyskać nasze zainteresowanie oraz nagrodę.

Jak oduczyć psa wycia?

Każda sytuacja jest bardzo indywidualna. Jeśli chcemy oduczyć naszego psa wycia, musimy przede wszystkim zacząć od zlokalizowania powodu tego zachowania. Pamiętajmy, że zawsze jest jakieś rozwiązanie i nie karajmy psiaka, ponieważ to zdecydowanie nie pomoże, a wręcz może pogłebić problem. Czasami wystarczą nieduże zmiany aby poprawić zarówno swój komfort życia jak i samopoczucie naszego towarzysza. Oczywiście, gdy nie czujemy się na siłach sami poradzić sobie z owym problem warto zgłosić się do specjalisty, który doradzi odpowiednie rozwiązanie.

—————
Redakcja

Nasi klienci