Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Usuwanie kamienia nazębnego u kota

Koty to niezależne i bardzo charakterne zwierzęta. Darzymy je ogromną miłością ze względu na ich miękkie futerko, indywidualizm i mruczenie. Uwielbiamy, gdy siedzą nam na kolankach i dotrzymują towarzystwa w chłodne dni. Jednak musimy pamiętać, że koty, tak jak i ludzie, mogą cierpieć na przeróżne choroby, nawet te stomatologiczne.

Koty choć są drapieżnikami i zdecydowanie różnią się od nas to także cierpią z powodu chorób zębów. Najczęściej występującym problemem jest oczywiście kamień nazębny, który poza nieprzyjemnym zapachem z mordki naszego pupila może również nieść za sobą poważne skutki zdrowotne.

Gdy u naszego kota pojawi się kamień nazębny powinniśmy reagować i niezwłocznie udać się do weterynarza, który skontroluje, czy nasz pupil potrzebuje usuwania kamienia nazębnego, czy można działać jeszcze domowymi sposobami.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Kamień nazębny u kota

Naturalnym procesem jest fakt, że u kotów z czasem na zębach zaczyna osadzać się osad i dochodzi do tworzenia się kamienia nazębnego. Problem ten nie tylko jest nieestetyczny i stanowi zaniedbanie higieny, ale może przede wszystkim prowadzić do poważnych chorób, jak na przykład chorób serca, płuc, zapalenia dziąseł czy wypadania zębów, ale również niewydolności nerek i ogólnego osłabienia zwierzęcia ze względu na atakujące go bakterie, które mogą wywoływać stany zapalne. Dbając o zęby naszego zwierzaka możemy zapobiec stanom zapalnym, które będą rozsiewać się po całym organizmie kota.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego u kota

Kamień nazębny jest zmineralizowaną płytką bakteryjną, która wiążę się z solami wapnia i magnezu, które znajdują się w ślinie i pokarmie naszego pupila. Musimy pamiętać, że kamień nazębny to problem wielu kotów, często związany z nieodpowiednią dietą, ale może być również spowodowany strukturą śliny czy pozostającymi na zębach resztkami pokarmu. Tempo tworzenia się kamienia nazębnego u kota może być zróżnicowane – zależy od wielu czynników jak skład karmy, wody czy śliny. Pamiętajmy jednak, że z pomocą zabiegów pielęgnacyjnych jak regularne czyszczenie zębów możemy wydłużyć zdrowie zębów naszego kociaka.

Usuwanie kamienia nazębnego u kota w domu

Miękki osad możemy sami łatwo usunąć w warunkach domowych – zaleca się regularne mycie zębów kota specjalistyczną, dostosowaną pastą i stosowanie dodatkowych preparatów zmniejszających osadzanie się kamienia nazębnego.

Warto jednak zauważyć, że osad z bakterii i resztek pożywienia twardniejąc, zamienia się w kamień nazębny, a z tym niestety w warunkach domowych już sobie nie poradzimy. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u weterynarza i przeprowadzenie zabiegu pod narkozą, ponieważ w przypadku kota niestety niemożliwe jest, by usiedział spokojnie w trakcie zabiegu.

Ile kosztuje czyszczenie zębów u kota?

Przygotowanie kota do zabiegu usuwania kamienia nie różni się niczym od przygotowania do każdej innej narkozy. Przed zabiegiem należy wykonać badania krwi, najlepiej z uwzględnieniem parametrów nerek, przy skomplikowanych przypadkach zalecane jest wykonanie zdjęcia RTG, jednak jest to raczej rzadkością,

Sanacja jamy ustnej, czyli inaczej czyszczenie kamienia nazębnego, polerowanie pozostałych zębów i usuwanie chorych to koszt średnio od 150-250 złoty, jednak należy pamiętać, że jest on zależny od masy ciała oraz stanu zdrowia naszego kociaka.

Do ceny zabiegu dojdą również koszty antybiotyku i znieczulenia. Ta kwota również uzależniona jest od wieku zwierzęcia i stanu jego uzębienia. Ile kosztuje czyszczenie zębów u kota? Finalnie cena usuwania kamienia nazębnego może wynieść od 350 do 700 zł.

Zalecenia po usuwaniu kamienia nazębnego u kota

Kot po zabiegu usuwania kamienia nazębnego początkowo przez pierwszą dobę może czuć się osowiały i markotny z powodu narkozy. Normalnym jest, że zwierzak może przespać pierwszy dzień, mogą się jeszcze pojawiać wymioty, czy biegunki z powodu zawrotów głowy. Jeśli taka sytuacja się przedłuża należy te objawy skonsultować z weterynarzem. Najważniejsze jednak – po zabiegu usuwania kamienia nazębnego kot może jeść to, co dotychczas. Nie trzeba mu kupować specjalnych karm ani rozwadniać karmy, ponieważ koty z natury i tak nie przegryzają pokarmów – są one rozpuszczane przez ich silne kwasy enzymatyczne.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego starajmy się dbać o zęby naszego pupila tak jak o własne i regularnie poddawać je zabiegom oczyszczania. Dzięki temu będziemy mogli przedłużyć czas pomiędzy zabiegami usuwania kamienia nazębnego u kota.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci