Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Czy można karmić psa surowym mięsem?

Psy naturalnie należą do mięsożerców i pomimo tego, że w znacznej mierze zostały udomowione, są drapieżnikami. W związku z tym ich układ pokarmowy jest świetnie przystosowany do trawienia surowego mięsa, kości, skóry czy podrobów.

Aktualnie coraz więcej właścicieli decyduje się na karmienie swoich psich towarzyszy właśnie surowym mięsem oraz przygotowywanie im posiłków samodzielnie, zamiast korzystania z gotowych karm.

Dieta BARF

Profesjonalnie taki sposób odżywiania zwierzaków nosi nazwę diety BARF. Uznaje się, że skrót ten pochodzi od angielskiego rozwinięcia Bones And Raw Food – kości i surowe jedzenie. Niekiedy wspomniana jest również definicja Biologically Appropriate Raw Food, czyli biologicznie odpowiednia surowa dieta. W składzie takiej diety dopuszczalne są również owoce, warzywa, orzechy, oleje, zioła i jajka, a także w mniejszej ilości nabiał.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jakie surowe mięso może jeść pies?

Jeśli zdecydujemy się na podawanie naszemu psu surowego mięsa, to powinniśmy odpowiednio dostosować jego rodzaj, ponieważ nie każde mięso będzie mieć korzystny wpływ na zdrowie czworonoga. Najlepsze rodzaje mięsa dla psów to przede wszystkim: wołowina, jagnięcina, drób, ryby (pozbawione ości), podroby baranina albo dziczyzna. O ile nasz pies nie wykazuje żadnych objawów alergii pokarmowej, najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystywanie jak największej ilości gatunków, części, jak i form mięsa w celu zachowania jak największej różnorodności diety.

Jakie mięso będzie najlepsze dla psa?

Teoretycznie możemy podawać psu także wieprzowinę jednak zdecydowanie lepiej jest jej unikać z racji tego, iż jest to mięso bardzo tłuste i ciężkostrawne, przez co może powodować u zwierzęcia różne problemy żołądkowe albo zaparcia.

Szczególną uwagę powinniśmy także zwrócić na rodzaj podawanych psu kości. Te, które pochodzą z kurczaka, kiedy są surowe są pokarmem dozwolonym, jednak po ugotowaniu mają one tendencję do kruszenia się, a wtedy rozpadają się na drzazgi i są bardzo niebezpieczne, dlatego nie powinno się ich włączać do psiej diety.

Czy szczeniak może jeść surowe mięso?

Żywienie młodych psiaków jest nie lada wyzwaniem. Jakość, a także ilość pożywienia dostarczanego do rozwijającego się organizmu ma ogromne znaczenie dla jego wzrostu i stanu zdrowia w przyszłości. Dieta szczeniaka kształtuje układ odpornościowy, wpływa na szybkość wzrostu i rozwój układu kostnego, ale także wpływa na wiele innych aspektów.

Do czwartego tygodnia życia szczeniaki żywią się tylko i wyłącznie mlekiem matki. Następnie, możemy powoli urozmaicać dietę podając maluchom delikatne i koniecznie zmielone surowe mięso, na przykład drobiowe bądź te z królika. Z czasem możemy zdecydować się na kolejne rozszerzenie diety i wprowadzenie do niej mięsa z dodatkami kości i chrząstek, tak by psy miały dostęp do niezbędnego dla wzrostu wapnia i fosforu. Smacznym urozmaiceniem diety będą takie przekąski jak łapki czy szyjki drobiowe, które prócz dostarczenia wartości odżywczych masują również dziąsła.

Zalety karmienia psów surowym mięsem

Wśród głównych zalet karmienia psów surowym mięsem jest niewątpliwie to, że w stu procentach znane jest nam pochodzenie i skład pożywienia, które podajemy pupilowi. W ten sposób możemy całkowicie kontrolować produkty, które spożywa nasz zwierzak, dzięki czemu możemy wyeliminować te, które mu nie służą a skoncentrować się na tych, które wywierają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie psa.

Kolejną zaletą jest fakt, że unikamy niszczenia składników odżywczych w procesie ogrzewania pożywienia, między innymi witamin z grupy B i witaminy A oraz niektórych aminokwasów, których zawartość ulega zmniejszeniu, gdy poddajemy produkty obróbce cieplnej.

Surowa dieta może przyczynić się do uzyskania lepszego stanu uzębienia naszego pupila, ponieważ podczas żucia twardych kości oraz kawałków mięsa tkanki przyzębia ulegają wzmocnieniu, a zęby są w naturalny sposób oczyszczane.

Często takie rozwiązanie może okazać się świetnym sposobem na rozwiązanie problemów z otyłością lub nadwagą psiaka. Surowa dieta charakteryzuje się wysoką zawartością białka natomiast niską zawartością węglowodanów, dzięki czemu idealnie nadaje się do stosowania u zwierzaków z nadprogramowymi kilogramami. Karmienie psów surowym mięsem sprawdza się także u cukrzyków, którzy powinni przyjmować pokarm z małą ilością cukrów.

Czy karmienie psa surową  dietą i mięsem ma wady?

Jak każdy sposób odżywiania, również jedzenie surowego mięsa przez psa może mieć niekorzystny wpływ na jego zdrowie. Często, gdy decydujemy się na samodzielne komponowanie posiłków dla psa, z racji naszej niewiedzy możemy doprowadzić do zbyt niskiej lub zbyt wysokiej zawartości niektórych składników w diecie zwierzaka. Najczęściej wiąże się to z niedoborem witaminy A, E i D, zbyt dużą ilością białka (co jest szczególnie niewskazane u zwierząt starszych oraz z chorymi nerkami lub wątrobą) czy nadmiarem lub niedoborem wapnia i fosforu.

Niezwykle istotny jest fakt, że surowe mięso dla psa może zawierać groźne pasożyty lub być źródłem bakterii zagrażających życiu zwierzęcia. Może się tak zdarzyć w momencie, gdy podamy psu nieświeże mięso lub mięso z niesprawdzonego źródła. Najczęściej spotykane są przypadki zarażenia wirusem choroby Aujeszky’ego (wścieklizny rzekomej), bakteriami jelitowymi takimi jak: E. Coli, Salmonella, Campylobacter czy Yersinia oraz zakażenie tasiemcem i innymi pasożytami.

Kolejnym niebezpieczeństwem są wspomniane już wyżej kości. Niestety mogą one prowadzić do urazów jamy ustnej takich jak: złamania zębów, utknięcia kości w gardle czy przełyku, ale także innych problemów zdrowotnych: zaparć bądź niedrożności lub przebicia jelit.

Warto sobie zapamiętać, że wyłącznie surowym mięsem nie powinny być karmione psy z chorobami przewodu pokarmowego, zwłaszcza jeśli pojawia się u nich biegunka. Aby poszerzyć swoje wiadomości w tym temacie proponujemy skonsultować się w temacie diety BARF z hodowcami karmiącymi swoje psiaki w ten sposób  oraz z producentami żywności dla zwierząt przygotowywanej wg tego sposobu odżywiania.

—————
Redakcja – Zachir i Aisha

Nasi klienci