Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Sterylizacja kotki

Sterylizacja kotki – kiedy sterylizować kotkę, co to jest sterylizacja i czym różni się sterylizacja kotki od kastracji kota? Każdy posiadacz kota czy kotki powinien znać odpowiedź na te pytania.

Kiedy w waszym domu pojawia się nowy członek rodziny, każdy podchodzi do niego z niesamowitym entuzjazmem. Zwłaszcza, gdy jest to mała włochata kuleczka – kociątko. Kotki, zarówno samce jak i samice, w końcu jednak dorastają i mają coraz większe potrzeby i wymagania. Nie tylko zmieniają się ich potrzeby żywieniowe, czy terytorialne, ale też w końcu u kotki zalecana jest sterylizacja, natomiast u kota – kastracja, by zapobiec niepotrzebnym zachowaniom seksualnym i dalszemu rozmnażaniu.

Jak zdecydować kiedy jest odpowiedni moment na zabieg sterylizacji? Czym różni się sterylizacja kotki od kastracji kotka? Na co zwrócić uwagę po zabiegu sterylizacji? Jak zaopiekować się kotem po kastracji?  Na te i wiele innych pytań postaramy się udzielić odpowiedzi.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Kiedy sterylizować kotkę, a kiedy kastrować kota?

Po przejściu przez okres dojrzewania kotka nie jest jeszcze w pełni dojrzała i rozwinięta biologicznie, również kocur potrzebuje jeszcze na to czasu. U samicy gotowość do bycia matką występuje w wieku około 2 lat. Często jednak z powodu zachowań takich jak znaczenie terenu, czy zaburzenia hormonalne ciężko jest doczekać sterylizacji kotki w tym wieku.

Ze względu na dobro zwierząt weterynarze zalecają, by sterylizację kotki przeprowadzić po pierwszej rui, natomiast kastrację kota najwcześniej po ukończeniu 8 miesięcy u kotka. Należy pamiętać, że najlepszym wiekiem na sterylizację czy kastrację jest ukończenie przez zwierzę roku. Absolutnym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia sterylizacji kotki jest ruja. Sterylizacja kotki w trakcie rui niesie za sobą ryzyko krwotoku, ponieważ w tym czasie narządy rozrodcze samicy są bardziej nabrzmiałe i ukrwione.

Co to jest sterylizacja kotki, a na czym polega kastracja kota?

Czym tak naprawdę jest sterylizacja? Czym różni się od kastracji? Ile trwa sterylizacja kotki i jak wygląda sterylizacja kota? Zarówno u kotki jak i u kota jest to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu jajników i macicy u kotki, a u kota jąder i najądrzy. U kotek przebieg zabiegu kastracji jest bardziej rozległy i co się z tym wiąże trwa dłużej niż u samców.

Tak naprawdę tylko potocznie przyjęto, że wykonuje się sterylizację kotki i kastrację kota – ponieważ według fachowej terminologii sterylizacja to podwiązanie jajo- lub nasieniowodów, które można wykonać zarówno u kotki, jak i u kota. Laparoskopowe podwiązanie stosuje się jednak rzadko, ponieważ wprawdzie prowadzi ono do bezpłodności, lecz nie wpływa w żadnym stopniu na ochronę przeciwko chorobom dróg płciowych i nie wpływa na zachowania behawioralne.

Warto pamiętać, że kastracja może zapobiegać przykładowo nowotworom listwy mlecznej u kotek (prostaty u kocurów) czy ograniczać ryzyko ropomacicza.

Jak przygotować kotkę do sterylizacji ?

Przygotowanie kotki do zabiegu sterylizacji zawsze wiążę się z wizytą u weterynarza. Ponieważ jest to zabieg przeprowadzany w narkozie ogólnej należy skontrolować czy nie występują przeciwwskazania do przeprowadzenia sterylizacji kotki. Przed samym zabiegiem kot powinien być poddany 12-godzinnej głodówce – u młodych kotów ten czas może zostać skrócony przez szybszy metabolizm, lecz należy słuchać zaleceń weterynarza.

Jak zająć się kotką po zabiegu sterylizacji?

Po sterylizacji kotki zwierzę powinno pozostać w klinice do czasu całkowitego wybudzenia się. Rekonwalescencja zazwyczaj trwa niedługo – w trakcie pierwszej doby po zabiegu kotka może odczuwać skutki narkozy – mieć problemy z poruszaniem się czy jedzeniem, dlatego trzeba pamiętać aby pierwszy posiłek podać kotu po dokładnym wybudzeniu. Warto też zwrócić uwagę na to, by kot nie wylizywał rany, czy nie wyrywał szwów. W celu ochrony można zastosować kubraczek lub kołnierz, który uniemożliwi kotu dotarcie do miejsca cięcia. Ranę należy stale kontrolować, warto również przemywać ją środkiem odkażającym i zależnie od założonych szwów – zgłosić się w terminie na ich ściągnięcie.

Jak zająć się kotem po zabiegu kastracji?

Opieka nad kotem po kastracji nie wymaga dodatkowych umiejętności – rozsądne będzie ograniczenie zabaw i skoków na czas gojenia się rany po sterylizacji kotki.

Jak sterylizacja wpływa na zachowanie kotki?

 

—————
Redakcja

Nasi klienci