Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Dlaczego pies wygryza sobie sierść na grzbiecie?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka i dlatego również jak o przyjaciela powinniśmy o niego dbać. Często oznacza to więcej niż tylko wyjście na spacer, czy nakarmienie naszego psa. Czasami zdarza się, że również pielęgnacja naszego pupila okazuje się nie lada wyzwaniem. Zdarzają się przypadki, kiedy przykładowo pies wygryza sobie sierść na grzbiecie lub w innych miejscach i choć początkowo może wydawać się to niczym strasznym, to w momencie kiedy zaczyna się to robić normą powinno wzbudzić nasze zainteresowanie.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Czemu pies wygryza sobie sierść na grzbiecie?

Psiakom bardzo często zdarza się drapać, chwytać zębami sierść czy wylizywać jakieś miejsca. Do czasu, w którym jest to sporadyczny incydent wszystko jest w porządku. Sytuacja znacznie pogarsza się, kiedy pies wygryza ogon, sierść na grzbiecie, czy wgryza się do krwi. Takie problemy mogą świadczyć o problemach ze zdrowiem, dlatego nie powinniśmy ich bagatelizować. W tym przypadku należy obserwować naszego psa i starać się odnaleźć przyczynę takiego zachowania.

Psy nie należą do zwierząt, które szczególnie cenią sobie higienę – w przeciwieństwie do kotów – nie dbają o zabrudzoną sierść czy pazury. Gdy więc nasz pies przesadnie i z ogromnym zaangażowaniem zaczyna interesować się swoją sierścią ma to na pewno swoje przyczyny, które należałoby wyeliminować. Często takie zachowania są wynikiem problemów zdrowotnych, najczęściej są to problemy dermatologiczne spowodowane alergią lub ukąszeniami owadów, ale przyczyną wygryzania sierści u psa może być również jego psychika.

Przyczyny zdrowotne wygryzania sierści u psa

Jednym z głównych przyczyn wygryzania sierści u psa jest świąd. Często wygryzając sierść psiaki próbują sobie poradzić ze świądem w ten właśnie sposób próbując złagodzić go z pomocą lizania czy gryzienia. Wspomniany świąd może pojawić się z powodu infekcji, ale jego przyczyną mogą być również wspomniane alergie, insekty, czy pasożyty. W tym przypadku koniecznością będzie zainwestowanie w środki przeciwpchelne. Na rynku dostępnych jest wiele środków w różnych formach, które umożliwiają odpowiednie dopasowanie go do charakteru i potrzeb naszego psa.

Powodem czemu pies wygryza sobie sierść może być również ból, który odczuwa, a ten może być spowodowany ranami, czy uszkodzeniami nerwów. W takim przypadku konieczna będzie konsultacja z weterynarzem.

Przyczyny behawioralne wygryzionej sierści do krwi

 Bardzo często wygryzanie sierści u psa spowodowane jest jednak problemami psychicznymi – tak zwanymi – behawioralnymi. Zarówno nuda, jak i lęk separacyjny mogą być powodem wygryzionej sierści u psa. W ten sposób znajduje on świetny sposób na zabijanie czasu, którego nie może spożytkować inaczej – przykładowo biegając, czy bawiąc się z właścicielem. W tym przypadku dobrze powinny zadziałać  długie spacery, różnorodne zabawki, gryzaki, czy nawet towarzystwo innego zwierzaka. Zdecydowanie trudniej jest poradzić sobie z występowaniem lęku separacyjnego u naszego przyjaciela. Jeśli nasz pies ma zachowania kompulsywne z powodu osamotnienia możemy spróbować zostawiać mu włączony telewizor, radio, czy część naszej garderoby, która będzie nami pachnieć. Należy również pamiętać, że długie pożegnania, głaskanie psa na pożegnanie i ckliwości powodują, że zwracamy uwagę psa na nasze wyjście, co często może pogarszać jego samopoczucie.

Wygryziona sierść u psa jak reagować?

W pierwszej kolejności musimy skontrolować, czy nasz pupil nie zmaga się z alergią, czy pasożytami lub infekcjami – w tym przypadku konieczna będzie konsultacja i ingerencja weterynarza. Dodatkowo na pewno warto zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki dla psów – dobrze sprawdzą się te hipoalergiczne, mocno nawilżające skórę psa. Dzięki temu zmniejszymy poczucie świądu, a tym samym zwiększymy komfort psa.

Przy problemach kompulsywnych najlepszym rozwiązaniem będzie spotkanie z behawiorystą, który podpowie nam jakie zachowania powinniśmy wobec psa stosować. Może się zdarzyć, że będzie nam potrzebne kilka spotkań, byśmy mogli psa nauczyć poprawnego zachowania.

Pamiętajmy, że w dużej mierze brak poczucia bezpieczeństwa i stres mogą być przyczyną wygryzania sierści. Starajmy się zapewnić naszemu zwierzakowi odpowiednią opiekę i komfort, by czuł, że nie jest pozostawiony sam sobie.

—————
Redakcja

Nasi klienci