Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Dlaczego pies sika na posłanie?

Wiele posiadaczy zwierzaków spotyka się z problemem sikania na posłanie albo na podłogę w domu. Taka sytuacja jest najczęściej spotykana w przypadku kotów. Psy, w przeciwieństwie do kotów, zwykle dosyć łatwo nauczyć załatwiania się podczas spacerów. Niestety czasami zdarza się inaczej. Co powinniśmy zrobić, jeśli nasz pies notorycznie sika na legowisko, a my nie mamy pojęcia, z jakiego powodu to robi?

Sytuacja, gdy pies sika na swoje legowisko, może mieć kilka przyczyn, które warto rozważyć, jeśli chcemy na stałe wyeliminować ten problem. Przede wszystkim powinniśmy określić, czy pies załatwia swoje potrzeby w domu zamiast na spacerze (takie zachowanie jest nazywane profesjonalnie mikcją i może mieć przyczyny somatyczne oraz behawioralne), czy też nasz zwierzak znaczy teren niewielkimi ilościami moczu. Zwykle sytuacja numer dwa dotyczy nie wykastrowanych samców, które najczęściej w takich okolicznościach wybierają miejsca w okolicach drzwi wejściowych. Często zdarza się też posikiwanie na rzeczy, które pachną innym psem.

Jeśli mamy do czynienia z sytuacją, w której dobrze wychowany dorosły pies dotychczas załatwiający się poza domem zaczyna sikać na swoje legowisko, to nie powinniśmy od razu się denerwować. Warto wtedy dowiedzieć się, jakie są główne przyczyny takiego zachowania. Może się okazać, że rozwiązanie tego problemu jest niebywale proste i wcale nie wymaga od nas dużego wysiłku.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Dlaczego pies sika do swojego kojca?

Przede wszystkim pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to udać się na kontrolę do weterynarza. Specjalista pomoże ocenić stan zdrowia psiaka i wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. Jest to ważna kwestia, ponieważ niektóre choroby jak na przykład kamica nerkowa objawiają się właśnie poprzez popuszczanie moczu. Pamiętajmy także, że jeśli nasz czworonóg jest już w podeszłym wieku, to takie sytuacje mogą zdarzać się częściej – jest to naturalny objaw starzenia się i mięśnie pęcherza z wiekiem słabną.

Również bardzo często spotykanym źródłem nagłego sikania na swoje posłanie u psa jest stan emocjonalny zwierzaka. Zaliczane są tutaj zarówno emocje negatywne jak strach, ból, frustracja czy lęk, ale także nadmierne pobudzenie i euforia wynikająca z radości. Może się tak stać po ciężkim przeżyciu, na przykład pogryzieniu przez inne psa, napadnięciu, czy porzuceniu (jeśli zwierzak pochodzi ze schroniska).

Może okazać się, że pupil moczy się z tęsknoty, wówczas istnieje możliwość wysłania go na trening separacyjny, na którym nauczy się między innymi spędzać czas bez właściciela oraz wyszukiwać w mieszkaniu miejsca, w których będzie mógł się schować i poczuć bezpiecznie. Jeśli przyczyna nie jest poważna, a lęk jest niewielki, wtedy pomocne mogą okazać się różnego rodzaju zabawki takie jak gryzaki, ponieważ odruch żucia, podobnie jak moczenie, rozładowuje stres i zmniejsza uczucie strachu u zwierząt.

W momencie, gdy zastanawiamy się, dlaczego pies sika na swoje legowisko, powinniśmy także przeanalizować długość spacerów, na jakie zabieramy pupila. Być może, zwierzak chce nas poinformować w ten sposób o tym, że powinny zostać one wydłużone. Możliwe, że nie ma wystarczająco czasu na załatwienie wszystkich swoich potrzeb, albo przerwy między wyjściami na zewnątrz są po prostu za długie.

Dlaczego szczeniak sika na swoje posłanie?

Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku szczeniaków. Tutaj fakt, że psiak sika na swoje legowisko, najczęściej wynika z błędów popełnianych przez właścicieli podczas nauki czystości. Najważniejszy jest tutaj czas socjalizacji, który przypada na okres między 3 a 16 tygodniem życia szczeniaka. Właśnie wtedy maluch przyswaja informacje takie jak: co jest jadalne, jak się zachowywać w towarzystwie innych psów czy gdzie załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne.

Sikanie to jedno z większych wyzwań świeżo upieczonych właścicieli psów. Niestety nie istnieje złota rada, która pozwoli na nauczenie szczeniaka załatwiania swoich potrzeb w przeciągu paru chwil. Najskuteczniejsze jest częste wychodzenie z pupilem na dwór, nawet co godzinę, a szczególnie po wszelkich aktywnościach, zabawach, a także jedzeniu i piciu. Jest to niewątpliwie ciężkie zadanie – lecz pamiętajmy, że nie da się nauczyć szczeniaka sikać na dworze, bez wychodzenia z nim na dwór, a im mniejszy pies, tym mniejszy pęcherz posiada i w mniejszym stopniu potrafi nad nim zapanować.

Najważniejsze, abyśmy pamiętali, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: czemu pies sika na legowisko. Musimy wykazać się wyrozumiałością i cierpliwością w ustalaniu przyczyny tego zachowania, a następnie spróbować pomóc naszemu psiemu przyjacielowi. Jeśli poznamy przyczynę, to będziemy mogli szybko i skutecznie zareagować i pozbyć się nieprzyjemnego „mokrego” problemu. Pamiętajmy, że pies nie chce w ten sposób nas zdenerwować i zrobić nam na złość. To po prostu jego naturalny odruch, a złość czy krzyki w tym wypadku absolutnie nie pomogą, a wręcz mogą pogłębić problem.

—————
Redakcja

Nasi klienci