Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ile żyje chomik?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o chomiku

Mały, żywiołowy i puchaty chomik to uroczy i wdzięczny towarzysz domowy, a także wspaniały pupil dla naszego dziecka. Czy chomik jest trudny w utrzymaniu? Jak długo żyje chomik domowy? Jaką rasę wybrać? Co jedzą chomiki? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy w dalszej części artykułu.

Chomik domowy – skąd pochodzi ten mały, sympatyczny gryzoń?

Chomiki domowe są dalekimi krewnymi myszy domowej, myszarki leśnej i suwaka mongolskiego. Rozróżniamy ponad 300 gatunków gryzoni z rodziny myszowatych i chomikowatych.

Charakterystyczną cechą chomików są policzki, w których przechowują jedzenie. Wszystkie chomiki szybko i łatwo się rozmnażają, również w niewoli, co było jednym z powodów, dla których wykorzystywano je do badań laboratoryjnych.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Rasy chomików

Obecnie rozróżniamy trzy główne grupy chomików: karłowate, średnie i duże. Do najbardziej rozpowszechnionych należy:

Chomiczek syryjski

– gryzoń o wielkości 15-17 cm pochodzi z terenów pustynnych i półpustynnych Azji Mniejszej. Posiada charakterystyczne, złociste umaszczenie. Łatwo się oswaja i adaptuje. Od lat 30-tych ubiegłego wieku często był wykorzystywany jako zwierzę laboratoryjne. Chomiczek syryjski ma nieprawdopodobną odporność na działanie alkoholu (ponad 40 razy mocniejszą niż człowiek) i dlatego używany był w badaniach nad alkoholizmem. Do Polski trafił w latach 50-tych dwudziestego wieku. Chomiczek syryjski na wolności żyje średnio 2-3 lata.

Chomicznik dżungarski (chomik dżungarski)

– niewielki gryzoń (8 cm długości) pochodzący z terenów północnych Rosji, zamieszkujący stepy i tundry Syberii. Ciekawski i łatwo się oswajający chomik dżungarski jest uważany za jeden z najszybciej rozmnażających się gatunków na świecie. Używany z badaniach laboratoryjnych. Żyje około 12 miesięcy.

Chomicznik malutki

– zwany często chomikiem Roborowskiego to najmniejszy gryzoń z rodziny chomikowatych. Osiąga 4-5 cm długości i żyje średnio 3 lata. Na wolności zamieszkuje tereny pustynne i półpustynne Azji Środkowej.

Chomiczak szary (chomik bałkański)

– mieszkaniec Rosji i Kaukazu, Azji Środkowej i Europy Wschodniej. Spotykany, podobnie jak mysz domowa, w otoczeniu gospodarstw.

Powyższa charakterystyka obejmuje wyłącznie cztery rasy chomików. W zależności od gatunku mogą osiągać wielkość świnki morskiej, czyli 20 cm lub być zupełnie maleńkie (4 – 5 cm). Wszystkie jednak są gryzoniami o nocnym trybie życia.

Jak karmić chomiki?

Chomiki chętnie jedzą różnego rodzaju zboża, warzywa i owoce. Lubią żyto, owies, pszenicę, pestki dyni i słonecznika. Można karmić je umytym pomidorem kalarepą, ogórkiem, marchwią, rzodkiewką. Z owoców chętnie zjedzą słodkie odmiany jabłek, gruszki, czereśnie, banany.

Chomiki nie są wybredne. Mogą zjeść troszkę twarożku, ser i drobne owady.

Na rynku zoologicznym dostępne są gotowe i świetnie zbilansowane gotowe mieszanki karm dla chomików. Ważne jest, by zadbać o świeżą wodę i czyste miejsce do spożywania jedzenia.

Jak długo żyje chomik?

Długość życia chomika zależy od jego rasy. Najkrócej żyją chomiki dżungarskie, bo około roku, a najdłużej chomiki syryjskie, do 3 – 4 lat. Dobrze karmione i właściwie traktowane chomiki mogą dożyć do 5 lat.

W jakim wieku kupić chomika? Najlepiej, by miał około miesiąca, do dwóch miesięcy życia. Szybko się wtedy oswoi i zaaklimatyzuje.

—————
Redakcja – Aisha i Zachir

Nasi klienci