Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Ile żyje chomik syryjski?

Chyba nie ma takiej osoby, której trzeba byłoby wyjaśniać, jak wygląda chomik. To małe, żywiołowe i puchate zwierzątko jest uroczym i wdzięcznym towarzyszem domowym, a także wspaniałym pupilem dla dziecka. Jaka jest średnia długość życia chomika? Jak się nim odpowiednio opiekować? Jak długo żyje chomik syryjski trzymany w klatce? Na te wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Skąd pochodzą chomiki syryjskie?

Jest to gatunek, który należy do tych najpopularniejszych i najczęściej hodowanych w domach. Jego ojczyzną są pustynne i półpustynne tereny Azji Mniejszej, a przede wszystkim Syria. Dopiero w pierwszej połowie XX wieku został sprowadzony do Stanów Zjednoczonych, gdzie stał się on zwierzęciem hodowlanym. Natomiast po II wojnie światowej hodowla tego zwierzątka rozpoczęła się także w Europie, w tym w Polsce. Do około 1945 roku chomiki występowały i były hodowane w większości państw europejskich, a w Anglii został założony pierwszy „klub chomika”.

Cechy charakterystyczne chomików syryjskich

Na tle innych chomików, te wyróżniają się dość sporymi gabarytami. Ich ciało osiąga zwykle do 18 centymetrów długości i waży około 80-150 gramów. Mają wyjątkowo duże wypukłe oczy, co jest cechą charakterystyczną dla zwierząt aktywnych o zmierzchu i w nocy.

Naturalnie charakteryzują się one krótkim włosiem, jednak spontaniczne mutacje spowodowały, że można spotkać także odmiany długowłose. Aktualnie nie istnieje szczególne ubarwienie tego gatunku, ponieważ w wyniku selekcji hodowlanej, powstała niezliczona ilość odmian chomików syryjskich

Odmiany chomikóww syryjskich

  • Golden – czyli o kolorze zbliżonym do naturalnego
  • Cream – kremowa
  • White – posiadająca białe umaszczenie
  • Cinnamon – cynamonowa
  • Black – czarna
  • Popielata
  • Silver grey — srebrno- szara

Oczywiście jak w przypadku większości zwierząt, także tutaj możemy spotkać się z osobnikami albinostycznymi, które charakteryzują się białą barwą i czerwonymi oczami.

Długość życia chomika syryjskiego

Jeśli zastanawiasz się, ile lat żyją chomiki syryjskie, to już śpieszymy z pomocą! Przeciętna długość życia chomików wynosi jedynie dwa lata. Jednak składa się na to ogromna ilość różnych czynników takich jak: geny, gatunek i pochodzenie zwierzęcia, środowisko życia, podawana karma i wiele innych. Za najtwardszy i najdłużej żyjący okaz uznaje się właśnie chomika syryjskiego, który potrafi dożyć 5 lat. Zdarza się to dosyć rzadko, ale przy odpowiedniej opiece jest to jak najbardziej możliwe. Pamiętajmy jednak, że pomimo tego, iż chomik syryjski żyje najdłużej ze wszystkich gatunków chomików, to średnia długość jego życia wynosi najczęściej 2 – 3 lata, a jedynie pojedynczym przypadkom udaje się dożyć tak sędziwego wieku, jak 4-5 lat.

Ze względu na tak krótki okres życia, rozwój chomików przebiega bardzo szybko. Dojrzałość płciową osiągają już w 2 miesiącu życia, a ciąża trwa u nich zaledwie około 16 dni. Z racji dużej płodności, samice mogą spodziewać się nawet 8 miotów rocznie, a młode po około 35-40 dniach od narodzin są już całkowicie samodzielne i przygotowane do rozrodu.

Ile żyje chomik syryjski w klatce?

Bardzo ciekawy jest fakt, że na wolności gryzoń ten żyje znacznie krócej, niż w niewoli, bo tylko 18 miesięcy. Natomiast jeśli zdecydujemy się na posiadanie chomika w domu i zapewnimy mu odpowiednią opiekę oraz dobrej jakości karmę i stały dostęp do czystej wody, będziemy mogli cieszyć się jego towarzystwem nawet dwa razy dłużej.

Jak zadbać o długie życie chomika?

Jeśli chcemy, aby nasz pupil był z nami jak najdłużej, zapewnijmy mu jak najlepsze warunki i to już od samego początku. Dobrym startem będzie zakup odpowiedniej klatki – powinna być ona duża i przestronna, tak by zwierzęciu nie brakowało miejsca do uprawiania aktywności fizycznej, która jest niezmiernie istotna w przypadku tego gatunku. Optymalna powierzchnia dla dorosłego chomika syryjskiego to minimum 1 m².

Warto zaopatrzyć go również w kilka zabawek, które sprawią, że nie będzie się nudził i będzie chętniej się ruszał. Doskonale sprawdzi się tutaj na przykład kołowrotek lub tunele. Zwróćmy jednak uwagę, aby kołowrotek miał nie mniej niż 25 centymetrów średnicy, ponieważ mniejsze są za małe i za ciasne i mogą prowadzić do wykrzywienia bardzo ważnych dla chomika wąsów oraz do wypadnięcia chrząstek międzykręgowych.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na długość życia i stan zdrowia chomika, tak samo, jak w przypadku ludzi, jest dieta. W tej kwestii udomowiony chomik jest całkowicie od nas zależny. Powinniśmy zagwarantować mu dostęp nie tylko do dobrej jakości karmy, ale także do warzyw, owoców, zieleniny (np. liście mniszku lekarskiego) oraz świeżej i czystej wody.

—————
Redakcja

Nasi klienci