Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak nauczyć królika korzystać z kuwety

Króliki – mięciutkie i puchate pupile, które często wybieramy jako domowych towarzyszy. Choć są czyścioszkami, to nauczenie ich czystości wymaga od ich właścicieli cierpliwości i sumienności. Szczególnie wymagającym punktem jest nauczenie królika korzystania z kuwety. Jak nauczyć dorosłego królika korzystania z kuwety? Jak nauczyć kuwetkowania maluszka? Dużo łatwiej i szybciej sprawa pójdzie z dorosłym zwierzakiem, jednak w każdym przypadku będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jak nauczyć królika czystości?

 W jaki sposób nauczyć królika czystości? Przede wszystkim do tematu trzeba podejść bardzo odpowiedzialnie i sumiennie. Podejmując próbę nauczenia naszego królika czystości będziemy potrzebować przede wszystkim czasu i systematycznego działania. Króliki są ogromnymi indywidualistami i często bywają uparte, dlatego nauczenie ich korzystania z kuwety może początkowo wydawać się trudne dla właściciela. Jednak przy odrobinie starań i samozaparcia nawet najwięksi króliczy indywidualiści w końcu poddają się i ze względu na swoje ulubowanie czystości zaczynają korzystać z przygotowanej kuwety. Należy pamiętać, że odpowiednia higiena i czystość zarówno w klatce jak i ta dotycząca samego królika zwiększa szansę na długie i zdrowe życie naszego pupila.

Jak nauczyć królika załatwiać się do kuwety?

Standardowo zdrowy króliczek potrafi wydalać w trakcie dnia nawet do 350 bobków, co oznacza, że utrzymanie czystości w klatce i na wybiegu naszego zwierzaka może okazać się dosyć trudne. Warto jednak pamiętać, że każdego królika da się nauczyć korzystania z kuwety, a takie działanie zdecydowanie ułatwi nam zachowanie czystości w otoczeniu uszaka.

Korzystania z kuwety powinniśmy uczyć już od początku posiadania królika. Całą procedurę powinniśmy rozpocząć od zakupu odpowiedniej kuwety dla naszej pociechy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kuwet, które możemy do tego wykorzystać – wśród najpopularniejszych wymienia się kuwetę narożną, zwykłą i przesiewową. Należy również pamiętać, że kuwetę powinniśmy zawsze wypełniać świeżym pelletem, nie trocinami, które mogą naszemu pupilowi zaszkodzić. Jednak jak rozpocząć naukę korzystania z kuwety? Tutaj potrzeby będzie nam ogrom cierpliwości i wytrwałości!

Jak rozpocząć naukę korzystania z kuwety?

By nauczyć królika korzystania z kuwety początkowo będziemy zmuszeni wszystkie bobki wydalane przez królika przenosić do kuwety, którą uprzednio przygotowaliśmy. Ważne jest by w miarę możliwości również mocz naszego pupila zbierać – na przykład z pomocą chusteczki lub papieru, a ten wrzucać do docelowego miejsca. Dzięki przenoszeniu odchodów do kuwety królik zacznie odczuwać zapach i połączy fakt, że miejsce, które pachnie jego odchodami służy do załatwiania potrzeb. Sam trening korzystania z kuwety może okazać się bardzo czasochłonny i żmudny, jednak jego efekty zazwyczaj są naprawdę niesamowite.

Ważnym jest by uważać by wszystkie odchody królika niezwłocznie trafiały do kuwetki – najostrzejszy zapach wydzielają wtedy, gdy są świeże, dlatego królikowi łatwiej będzie zlokalizować miejsce i powiązać je z tym, by załatwiać się w wyznaczone miejsce. Króliki przed wydalaniem zarówno bobków jak i siuśków zachowują się dość specyficznie kucając i podnosząc ogonek do góry – w tym momencie możemy również próbować z pomocą smakołyków zwabić naszego pupila do kuwety. Warto również pamiętać, że króliki w trakcie załatwiania swoich potrzeb lubią podgryzać sobie sianko, dlatego istotnym jest by w pobliżu kuwety znajdował się łatwo dostępny paśnik.

Co zrobić, gdy królik nie chce korzystać z kuwety?

Według zasady korzystania z kuwety szybciej uczą się dorosłe króliki, jednak niektórym zajmuje to zdecydowanie więcej czasu niż innym. Jak jednak nauczyć królika korzystania z kuwety, kiedy on uparcie pozostawia za sobą bobki na wybiegu i w innych miejscach klatki? Należy pamiętać, że króliki, podobnie jak koty, mają w zwyczaju znaczyć swoje terytorium. Niektóre z nich mają mocno ukorzenione poczucie terytorializmu, dlatego w przypadku poszczególnych przypadków pomocna będzie sterylizacja królika.

Królik a korzystanie z kuwety

Króliki to z natury bardzo czyste zwierzątka, które same już pilnują higieny na swoim legowisku i dążą do utrzymania czystości w miejscu swojego bytowania. Większość z naszych podopiecznych samodzielnie zacznie szukać odpowiedniego miejsca do wydalania odchodów, dlatego warto zwracać uwagę na wybrane przez królika miejsce i w nim postawić przygotowaną kuwetę. Dzięki odpowiedniej dawce uwagi i cierpliwości bez problemu nauczymy naszego pupila czystości i kuwetowania.

—————
Redakcja

 

Nasi klienci