Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Czym jest teleradiologia?

Rozmawiamy z pomysłodawcą powstania portalu teleradiologicznego Help4vet.pl panem Bartkiem Cieślakiem

 

Co to jest teleradiologia?

Teleradiologia to transfer radiogramów takich jak RTG, CT, MRI z jednego miejsca do innego w celu udostępnienia ich lekarzom radiologi lub innej specjalizacji. Zatem opisywanie radiogramów (zdjęć RTG, badań z tomografu komputerowego oraz rezonansu magnetycznego) może odbywać się przez specjalistów radiologów, którzy nie obsługują bezpośrednio tych urządzeń. Lekarz radiolog może  spokojnie siedzieć przy biurku na drugiej półkuli Ziemi i przesyłać nam opisy do dostarczonych zdjęć RTG. Platforma Help4vet.pl powstała właśnie w celu zwiększenia dostępności usług lekarzy specjalistów radiologów oraz poprawy jakości diagnoz. 

Czyli jednym słowem za pomocą platformy Help4vet każdy lekarz może przesłać radiogramy i dostanie opis?

Tak dokładnie. Jest to bardzo proste. Najpierw robimy zdjęcie za pomocą cyfrowego panelu CR lub DR (radiografia pośrednie i bezpośrednia). W programie obsługującym panel należy te zdjęcia  wyeksportować do pliku DICOM, czy to poprzez nagranie go na płytę CD, nagranie na pamięci USB, czy po prostu do katalogu na dysku w określonym folderze.  Następnie logujemy się na www.help4vet.pl kliknąć “dodaj nowy przypadek”, upuścić lub wybrać pliki przeznaczone do badania. System automatycznie odczytuje informacje zawarte w plikach DICOM i należy tylko uzupełnić taki informacje jak: wywiad (historia pacjenta), objawy kliniczne (od kiedy trwają, czego dotyczą) oraz sugestie lekarza prowadzącego. No i kliknąć wyślij zdjęcie do opisu.

Ile należy czekać na opisanie np zdjęcia RTG?

Staramy się opisywać zdjęcia bardzo szybko, w zależności od wybranej opcji do 48h lub 72h nasz średni czas opisu to 4 godziny i odpowiednio 6 godzin. 

Czyli jeśli prześlę opis to mam szanse otrzymać go po 4 h?

Niekoniecznie. Jeśli prześle Pan zdjęcie o godzinie 22  w sobotę, to opis powinien być w niedzielę koło południa w najgorszym przypadku w poniedziałek rano. Jeśli prześle Pan w okolicach południa w tygodniu to opis może być w ciągu 30 minut.  Wszystko zależy od tego, jaki mamy dzień tygodnia, godzinę wysłania oraz ilość przesłanych zdjęć przez lekarzy. 

Czy każdy lekarz weterynarii może opisywać zdjęcia na waszej platformie?

Zdecydowanie nie, pracujemy z własnym sprawdzonym zespołem, wiedza o tym kto, w czym się specjalizuje pomaga nam w doborze przypadków dla poszczególnych lekarzy. Druga najważniejszą rzeczą jest możliwość konsultacji w zespole oraz ustalone godziny pracy w tygodniu, tak by opis był zrobiony jak najszybciej. Ale jesteśmy otwarci jeśli ktoś chciałby dołączyć do zespołu.

Czy każdy może wysłać swój radiogram?

Teoretycznie tak. Nie sprawdzamy uprawnień lekarzy, którzy przysyłają nam swoje zdjęcia RTG do opisu.  Jednak przesyłając zdjęcie, należałoby napisać więcej w kontekście danego przypadku, objawy  itd.  Z tym właściciel zwierzęcia będzie miał problem. Ale mieliśmy już przypadek kiedy to właściciel zwierzęcia nie dowierzał diagnozie postawionej przez lecznicę i przysłał zdjęcia w celu zasięgnięcia drugiej opinii.

I co się stało?

Tego niestety już nie wiemy, ponieważ nie próbował się kontaktować więcej z nami, wiec można wnioskować, ze diagnoza zakładu była poprawna. 

Jak wygląda taki opis?

Opis z zaleceniami jest przesyłany w postaci pliku PDF z załączonymi zdjęciami. Jest miejsce na pieczątkę zakładu leczniczego, tak by właściciel zwierzęcia był świadom, że zdjęcia zostały profesjonalnie opisane przez specjalistę radiologa. Na pewno zwiększa to prestiż szczególnie małego gabinetu.

Co z tomografem komputerowym?

Na razie mamy podpisana umowę z jednym zakładem leczniczym, który przesyła do nas swoje badania. 

Dlaczego warto korzystać z platformy Help4vet?

Z wielu powodów: 

Pierwszy najważniejszy to, że zakład leczniczy może sobie pozwolić na zakup aparatury RTG bez posiadania specjalisty radiologa. To naprawdę działa! Wystarczy dobrze przeszkolić technika jak prawidłowo przygotować zwierzę i je ułożyć, następnie wysłać do nas zdjęcie i sprawa załatwiona. Mamy klientów którzy, tylko dlatego zdecydowali się na zakup pracowni RTG.  Wartością dodana jest to, że lekarz w tym gabinecie czyta nasze opisy, czasami zadaje dodatkowe pytania i edukuje się na własnych przypadkach.

Drugi powód to taki, że lekarz nie do końca potrafi zinterpretować zdjęcie lub po prostu ma taki przypadek, że nie ma pomysłu, co to może być. Wtedy, zamiast zastanawiać się, przesyła nam taki przypadek, a my mu pomagamy. Oszczędza czas oraz ma pewność, ze diagnoza jest prawidłowa. To jest ważne w przypadku początkujących lekarzy, którym brak pewności siebie.

Trzeci powód to braki kadrowe oraz oszczędność pieniędzy. Zamiast zatrudniać lub specjalnie kształcić radiologa, można fundusze edukacyjne przeznaczyć na poprawę diagnostyki USG lub zatrudnienie/kształcenie w kierunkach bardziej finansowo opłacalnych jak kardiologia, stomatologia itd. 

Jakie problemy spotykacie najczęściej?

Najczęstszym problemem to nieprawidłowe ułożenie zwierząt w pozycjach. Staramy się tego nie robić, ale musieliśmy już poprosić o powtórzenie zdjęć, ponieważ interpretacja była po prostu niemożliwa. W tym celu wydaliśmy dla naszych klientów poradnik Jak prawidłowo wykonać weterynaryjne zdjęcie RTG. Poradnik jest dostępny dla każdego, kto zarejestruje się na stronie platformy help4vet.pl. Jest bardzo rzeczowy.

Dla naszych obecnych i przyszłych klientów chcemy w najbliższym czasie zorganizować szkolenia z tego jak prawidłowo przygotować i układać zwierzęta do zdjęć RTG. Będziemy o tym informować na naszej stronie internetowej help4vet.pl.

Dziękuję bardzo za rozmowę, życzę dalszego rozwoju platformy.

Dziękuję bardzo. Zachęcam wszystkich lekarzy weterynarii, którzy mają ciężkie przypadki lub po prostu nie czują się mistrzami radiologii na stronę Help4vet.pl. Z chęcią pomożemy.

Materiał sponsorowany

Nasi klienci