Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Dlaczego królik tupie

Króliki domowe zaliczane są do jednych z najbardziej popularnych i lubianych zwierząt domowych na całym świecie. Trudno się dziwić, to naprawdę pięknie zwierzątka, które swoim urokiem i łagodnym spojrzeniem potrafią podbić praktycznie każde, nawet te najbardziej zatwardziałe serce.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Jak dbać o królika?

Przeciętna długość życia królika domowego wynosi 6-8 lat. Decydując się więc na posiadanie takiego zwierzątka, musimy upewnić się, że jesteśmy w stanie zapewnić mu w tym czasie należytą opiekę. Nie chodzi tu oczywiście o samo karmienie. Trzeba zadbać o regularne wizyty u weterynarza, sprzątanie jego klatki, a także poświęcać mu czas na zabawy. Króliki to bardzo towarzyskie zwierzęta i nie lubią samotności.

Zdecydowanie najlepiej, gdy przygarniemy pod swój dach od razu dwa króliki, ponieważ jedną z ich najbardziej podstawowych potrzeb jest potrzeba interakcji i komunikacji z innymi osobnikami swojego gatunku. Nawet jeśli będziemy poświęcać naprawdę dużą ilość czasu naszemu pupilowi, to nie zastąpimy mu kontaktu z innymi przedstawicielami jego rasy.

Pamiętajmy także o odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. To dość często omijana potrzeba, a niestety sama klatka to za mało. Wszystkie króliki potrzebują sporej przestrzeni i wybiegu, co jest dość logiczne, gdyż w naturalnym środowisku spędzają one większość dnia na skakaniu, bieganiu i kopaniu w ziemi. Najlepszym rozwiązaniem (jeśli istnieje taka możliwość) jest zewnętrzny kojec, pozwalający na regularne spacery i zabawy oraz przebywanie na świeżym powietrzu.

Mowa ciała – dlaczego królik tupie nogami?

Jeśli zależy nam na zapewnieniu odpowiedniej opieki dla naszego pupila, warto poznać mowę ciała królików. Tym sposobem jesteśmy w stanie dowiedzieć się naprawdę dużo – poznać jego humor, a także szybko reagować, gdy dzieje się coś niepokojącego. Dzięki temu życie króliczka będzie szczęśliwsze, a my będziemy spokojniejsi o jego stan.

Jedną z metod przekazywania informacji u królika jest tupanie tylnymi łapkami. Zwykle dzieje się to gdy wyczuwa on zagrożenie. W swoim naturalnym środowisku króliki w ten sposób przekazują sobie informację o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Warto też zaznaczyć, że niektóre króliki tupią nie z tylko nerwów i ze stresu, ale także w celu przywołania opiekuna – także, jeśli zauważymy, że nasz przyjaciel tupie bez powodu, to możemy spodziewać się, że to jego sposób na przywołanie nas do siebie.

Istnieje jeszcze jedna sytuacja, w której możemy zauważyć, że nasz królik tupie tylnymi nogami. Jeśli zdarza się to często, a dodatkowo zwierzątko w tym czasie kuli się lub zaczyna zgrzytać zębami, może to być oznaka złego stanu zdrowia i bólu brzucha. W takim wypadku należy niezwłocznie zabrać królika do lekarza weterynarii i wykonać odpowiednie badania.

Co jeszcze powinien wiedzieć każdy właściciel królika?

Nie tylko tupanie tylnymi łapami ma znaczenie. Króliki to wbrew pozorom bardzo komunikatywne zwierzęta, a jeśli poznamy ich „język”, to możemy lepiej wychodzić naprzeciw potrzebom naszego puchatego pupila.  Inne popularne sposoby udzielania informacji przez te zwierzęta to:

Skakanie – możemy być objawem ogromnej radości i szczęścia zwierzątka. Bardzo dobry humor często jest okazywane właśnie dzikimi podskokami, piruetami i innymi energicznymi ruchami.

Lizanie – podobnie jak w przypadku niektórych innych zwierząt, tak również u królików lizanie jest sposobem wyrażania miłości. Jeśli więc zauważysz, że twoje zwierzątko często liżę twoją rękę, albo przedmioty, na których może znajdować się twój zapach (bądź innego właściciela) to znak, że darzy cię on uczuciem!

Zgrzytanie zębami – nie jest to jednoznaczny sygnał. Podczas głaskania lub przytulania królik w ten sposób może wyrażać swoje zadowolenie, jednak zgrzytanie ząbkami może również oznaczać, że cierpi on z powodu bólu. To szczególnie prawdopodobne, jeśli jednocześnie kuli się, trzęsie lub próbuje schować.

Bezruch – w momencie, gdy królik zamiera w bezruchu, a dodatkowo kładzie uszy płasko na plecach oznacza to, bez dwóch zdań, że się boi i wyczuwa jakieś zagrożenie. W tej sytuacji najlepiej czym prędzej zlokalizować źródło strachu i pozbyć się go.

 Czy warto mieć królika?

Mowa ciała królików wcale nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Jeśli tylko poświęcimy chwilę czasu i cierpliwość to poznamy najpowszechniejsze sposoby komunikacji naszego przytulaska, a tym samym zapewnimy mu lepsze życie, a sobie więcej radości z posiadania domowego zwierzątka.

—————
Redakcja

Nasi klienci