Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Grzybica u świnki morskiej

Na czym polega i czy jest groźna dla ludzi?

Jeśli zauważyłeś u swojej świnki morskiej uporczywe drapanie się, łuszczącą skórę, zlepione miejscami futerko lub częste wylizywanie, może to oznaczać, że Twój pupil domowy zaraził się grzybicą. Jak pomóc śwince morskiej? Jak ją leczyć? Czy grzybica zwierzęcia domowego może być niebezpieczna dla człowieka? Zapraszamy do dalszej lektury artykułu.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Grzybica – co to za choroba?

Wprawdzie zakażenia grzybiczne nie są tak powszechnie występujące na świecie jak bakterie czy wirusy, to jednak spośród współcześnie rozpoznanych i opisanych 250 tysięcy rodzajów grzybów, dwieście odmian może wywołać u człowieka chorobę.

Zakażenia grzybiczne mogą pochodzić ze strony czynników zewnętrznych lub wewnętrznych. Zmiany chorobowe, które powstały na skutek działania grzybów będących częścią naszej własnej flory nazywane są endogennymi (np. candida, czyli drożdżopodobne), natomiast te, które zaatakowały organizm ze środowiska zewnętrznego – egzogennymi. Dziś skupimy się na drugim rodzaju grzybic.

Dermatofity zoofilne – grzybica pochodzenia zwierzęcego

Dermatofity to grzyby występujące powszechnie w przyrodzie, z czego około 20 gatunków jest groźnych dla człowieka. Rozróżniamy trzy rodzaje dermatofitów: zoofilne – bytujące na zwierzętach i przenoszące się ze zwierzęcia na człowieka lub antropofilne – pozostające w relacji człowiek – człowiek. Trzecia grupa, grzyby geofilne występują wyłącznie w glebie i niezwykle rzadko zakażają człowieka. Dermatofity atakują przeważnie zewnętrzną warstwę skóry: paznokcie, włosy lub naskórek.

Dermatofitoza antropofilna i zoofilna jest chorobą przenoszoną wskutek bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem lub podczas korzystania ze wspólnych przedmiotów domowego użytku.

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie grzybiczne?

Niezależnie od odmiany dermatofitozy, choroba ta dotyka najczęściej osoby o obniżonej odporności lub w podeszłym wieku, ale również dzieci. Szczególnie narażone są osoby będące w trakcie kuracji przeciwnowotworowej, o obniżonym poziomie żelaza lub rekonwalescenci ciężkich schorzeń. Ponadto cukrzyca, niedoczynność tarczycy, przebywanie w gorącym, wilgotnym klimacie, zaniedbania higieniczne lub wprost przeciwnie – nadmierna czystość, niewielkie urazy skóry, otarcia naskórka również podnoszą ryzyko zachorowania na grzybicę.

W jaki sposób grzybica przenosi się na człowieka?

Jednym ze zwierząt domowych często zapadającym na dermatofitozy, jest kawia domowa, czyli popularna świnka morska.

Świnka morska może zarazić się grzybicą od innych osobników z hodowli, poprzez kopulację z chorym zwierzęciem, w procesie karmienia, zabawy czy na skutek niewłaściwej higieny otoczenia zwierzęcia. Co ciekawe, dermatofitoza może również zostać przekazana śwince domowej od człowieka.

Jak zapobiec grzybicy u świnki domowej?

Podstawowym czynnikiem pomagającym zapobiec powstaniu dermatofitozy u świnek morskich jest czystość w klatce zwierzęcia. Kawia powinna mieć regularnie czyszczone podłoże klatki, zwłaszcza w obrębie miski. Odchody świnki powinny być usuwane na bieżąco, a resztki jedzenia wyrzucane.

Czasami jednak nawet staranne wysiłki właścicieli nie wystarczą , by uniknąć grzybicy u zwierzątka domowego.

Jakie są objawy grzybicy u świnki morskiej?

Pierwszym objawem, który powinien zaniepokoić hodowcę jest uporczywe drapanie się świnki morskiej. Kawia zaczyna wydrapywać sobie sierść w okolicach pyszczka, a na skórze pojawiają się strupki przypominające świerzb. Następnie choroba postępuje atakując resztę ciała zwierzęcia.

Jest to z całą pewnością chwila, gdy należy udać się na konsultację do lekarza weterynarii. Po wykonaniu badań weterynarz wprowadzi odpowiednią kurację farmakologiczną.

Jak możemy pomóc śwince morskiej zwalczyć chorobę?

Jeśli lekarz stwierdzi grzybicę u naszej świnki morskiej, konieczne jest dokładne wyczyszczenie klatki, wyparzenie misek i zabawek oraz unikanie kontaktu z uszkodzoną skórą człowieka. Podczas pielęgnacji należy zakładać rękawiczki jednorazowe i sugerujemy na czas leczenia, ograniczyć zabawy zwierzęcia z dziećmi.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, by w klatce świnki nie było wilgoci, gdyż mokre i ciepło środowisko sprzyja rozwojowi grzybów.

—————
Redakcja

Nasi klienci