Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

International Conference on Diseases of Zoo and Wild Animals 2014

28 – 31 maja tego roku w Warszawie miała miejsce międzynarodowa konferencja poświęcona chorobom zwierząt dzikich i zamieszkujących ogrody zoologiczne. Organizatorami imprezy byli Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research, European Association of Zoo and Wildlife Veterinarians oraz Warszawski Ogród Zoologiczny.

W latach ubiegłych konferencja organizowana była m.in. we Włoszech i w Austrii. Teraz zawitała do stolicy Polski, a konkretnie do Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i SGGW w Warszawie, a także do hotelu Sofitel, gdzie przez kolejne trzy dni odbywała się część wykładowa. W sumie w ciągu 4 dni ponad 60 specjalistów z całego świata prowadziło zajęcia praktyczne i zaprezentowało swoje badania. Zajęcia praktyczne w warszawskim zoo i na SGGW prowadzone były 28 maja. Obejmowały anestezjologię (podstawy i techniki zaawansowane na oddzielnych warsztatach), wprowadzenie do ortopedii ptaków, przycinanie kopyt, medycynę gadów, praktyczną cytologię i prezentację ZIMS (Zoological Information Management System) uruchomionego przez ISIS (International Species Information System). Warsztaty prowadzili znani specjaliści, m.in.: prof. Zdenek Knotek, dr Tom Bailey czy dr Christine Lendl. W warsztatach uczestniczyło w sumie 113 osób.

Kolejne trzy dni to niemal 50 prezentacji i dyskusje plenarne. Uczestnicy mogli usłyszeć m.in.: jak bardzo obciążająca dla kończyn słoni azjatyckich jest praca w cyrku, co udało się ustalić dzięki technologii wykorzystywanej przez armię (Hanzpeter W. Steinmetz), jaki wpływ na zdrowie żółwi morskich ma dekompresja (Jose Luis Crespo Picazo), czy zapoznać się z charakterystyką histologiczną DSD (dark spot disease), atakującą rafy koralowe (Matti Kiupel). Z dużym aplauzem spotkała się prezentacja Andrew Teare’a na temat ZIMS i ogromnego znaczenia ciągłej wymiany wiedzy i danych przez lekarzy z ogrodów zoologicznych z całego świata. Cały czas można było też zapoznawać się z pracami biorącymi udział w sesji plakatowej, w której łącznie zaprezentowano 82 postery. Najlepszym plakatem wybrano pracę “Corticosterone determination in shed skins from lizards and snakes: a potential tool for assessing chronic stress” (Carbajal A., Fernández-Bellon H., Talló-Parra O., Almagro V., Sabés-Alsina M., López-Béjar M.) W trakcie konferencji przyznano nagrodę im. Rudolfa Ippena (Rudolf Ippen Young Scientist Award), którą otrzymała Dr. Imke Lüders (GEOlifes, Animal Fertility and Reproduction Research). Najlepszą zaś prezentacją studencką wygłosił Marcelo Pires Nogueira de Carvalho z University of Sao Paulo, Brazil (Histopathological analysis of viscera in teratogenic neotropical viperids) W konferencji wzięło udział 304 lekarzy weterynarii  z 41 krajów. Następna edycja International Conference on Diseases of Zoo and Wild Animals odbędzie się 13 – 16 maja 2015 r. w Barcelonie. (MC)


kruszewicz fotoUdało się! Jaki jest przepis na sukces konferencji? Trzeba zebrać ponad 300 lekarzy z europejskich (i nie tylko) ogrodów zoologicznych, zarezerwować hotel Victoria Sofitel w centrum Warszawy, zapewnić dobre nagłośnienie, klimatyzowane pomieszczenia, dobrze oświetlone nisze dla licznych posterów, bogate lancze i przekąski, kawę i herbatę do woli, duże stoisko z fachowymi książkami, kilkudziesięciu autorów starannie dobranych referatów, kilku wykładowców na sesje plenarne, kilka bankietów, osiem praktycznych szkoleń w zoo i jedno w murach uczelni weterynaryjnej. Do tego dobra atmosfera, polska gościnność i gromadka wolontariuszy. Po kilku tygodniach od konferencji nadal spływają maile z gratulacjami. Aż miło. Warto było poświęcić kilka miesięcy, znaleźć czas na napisanie setki maili i wykonanie mnóstwa telefonów. Na dodatek pokonferencyjna wycieczka do Białowieży zaowocowała bliską obserwacją stadka żubrów i pięknym spacerem do lasu pierwotnego. Wielu zapowiadało, że jeszcze wróci i do warszawskiego zoo, i do Białowieży, a przede wszystkim do Warszawy.

dr. n. wet. Andrzej G. Kruszewicz dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego

Nasi klienci