Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak wychować Yorka?

Uroczy mały piesek potocznie zwany przez wielu ludzi Yorkiem to tak naprawdę Yorkshire terier. Jest to aktualnie jedna z najpopularniejszych ras psów, na które decydują się Polacy. Stereotypowo postrzega się te psiaki jako słodkie kanapowce – jest to jednak bardzo mylne podejście.

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

 York terrier wychowanie

Z natury yorki są psami bardzo aktywnymi i skorymi do zabawy. Pod tą niepozorną sylwetką i obowiązkową kokardką na włosach kryje się prawdziwie zacięty charakterek. Yorki są pewne siebie i nie boją się konfrontacji z większymi psami, co zresztą widać, gdy psy tej rasy bez chwili zastanowienia butnie stawiają się owczarkom niemieckim czy dogom.

Dlatego też każda osoba, zanim zdecyduje się na zakup Yorka, powinna zdawać sobie sprawę z tego jak wygląda jego pielęgnacja i wychowanie – które to wcale nie są tak proste, jak pozornie wyglądają. Idealnym opisem jego charakteru będą tutaj słowa Znanego trenera i behawiorysty Brian Kilkommonsa, który powiedział kiedyś, że: „Psy nie znają różnic rasowych, traktują się tak samo niezależnie od rasy. Wyjątkiem są yorkshire terriery. Te uważają się za coś lepszego”.

Jak dobrze wychować yorka?

 Jeśli zdecydujecie się na to, aby pod waszym dachem zagościł nowy domownik w postaci malutkiego Yorka, powinniście od samego początku postawić na odpowiednie wychowanie i socjalizację.

Na szczęście psy tej rasy potrafią świetnie współpracować z człowiekiem i szkolą się w szybkim tempie. Są bardzo pojętne. Warto je nagradzać i wzmacniać tym sposobem zachowania pożądane psiaka. Nagroda może polegać na pogłaskaniu psiaka oraz na wypowiedzeniu zadowolonym i wesołym tonem zwrotu „dobry piesek”. Warto zapamiętać, że pies woli klepanie i głaskanie po dolnej części szyi i piersi, gdyż chwyt od góry jest wyrazem przewagi zwycięzcy i nie zawsze jest dla niego przyjemny (tyczy się to praktycznie każdej rasy, a nie tylko yorka). Oczywiście najwyższą formą nagrody jest danie psu jego ulubionego smakołyka. To niewątpliwie ułatwi nam odpowiednie wychowanie yorka.

Wychowanie szczeniaka yorka

 Pierwsze trzy miesiące życia szczenięcia są kluczowe dla rozwoju jego osobowości, temperamentu i zachowania. Dlatego też wychowanie małego yorka należy zacząć już od pierwszych dni, które zwierzak spędza w naszym domu. To wcale nie muszą być skomplikowane komendy i ciężka tresura. Chodzi tu bardziej o takie codzienne zachowania jak dbanie o czystość, proste polecenia typu „siad” czy zostawanie samemu w mieszkaniu.

Jeśli chcemy nauczyć szczeniaka, by zostawał w mieszkaniu bez opieki, należy już na samym początku wdrożyć naukę. Początkowo będą to oczywiście odpowiednio krótkie chwile, wystarczy na przykład 5-10 minut. Stopniowo powinniśmy oczywiście ten czas wydłużać, dzięki czemu york nauczy się spokojnie przebywać sam i nie będzie wiązało się to dla niego ze stresem. Aby ułatwić mu tą rozłąkę, możemy zostawić włączony telewizor bądź radio, a także zostawić na posłaniu psa ulubioną zabawkę czy smakołyki.

Wychowanie yorka szczeniaka wiąże się także z nauczeniem go utrzymywania czystości w domu. W tym celu powinniśmy od pierwszych dni, wiele razy dziennie wychodzić z psem „na siku”. Zwłaszcza po przebudzeniu, przed spaniem, a także po każdym jedzeniu i piciu. Jeśli york załatwi się w mieszkaniu, na naszych oczach, nie ma sensu go za to w żaden sposób karać – krzyczeć, czy nie daj boże bić. Wystarczające będzie stanowcze powiedzenie „NIE WOLNO” i zaniesienie psa na matę do sikania.

Wychowanie psa yorka a socjalizacja

 Bardzo istotnym elementem wychowania yorka jest także wspomniana już wyżej socjalizacja. U zwierząt, które nie zostały prawidłowo przysposobione, mogą rozwinąć się pewne lęki, które będą utrudniać mu (a także nam i innym ludziom) dalsze funkcjonowanie np. strach przed dzwonkiem telefonu bądź domofonu, gwizdaniem, piszczeniem czy też poruszającymi się samochodami i szczekaniem innych psów.

Pamiętajmy, że york, jak każdy pies, potrzebuje kontaktu i zabaw z przedstawicielami swojego gatunku. Niestety dość często zdarza się, że psy tej rasy są izolowane przez właścicieli, co nie jest dla nich dobre, ponieważ może to prowadzić do zaburzenia kompetencji społecznych i pojawienia się agresji. Zadbajmy więc o to, aby już od wczesnego wieku socjalizować York teriery. Powinniśmy uczyć ich właściwej komunikacji i zachowań, między innymi w trakcie spotkania i zabaw z psami różnej wielkości – nie tylko tymi podobnych rozmiarów.

 Wychowanie yorka porady

 Jak widać, Yorkshire terriery to bardzo aktywne, wesołe i skore do nauki psy. Wychowanie yorków nie powinno przysporzyć nam żadnych problemów, jeśli podejdziemy do tego, jak do wychowania każdego innego psa. Rozmiary zwierzaka nie mają tutaj znaczenia. Yorki dodatkowo są bardzo inteligentne, pojętne i bystre dlatego ich szkolenie zwykle przebiega w dość szybkim tempie.

Jeśli chcesz, aby wychowanie Twojego yorka przebiegało w stu procentach w sposób profesjonalny idealnym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia do szkoły tresury. Tam dokładnie dowiesz się jak wychować yorka miniaturkę i unikniesz dzięki temu błędów wychowawczych.

—————
Redakcja

Nasi klienci