Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Katar u świnki morskiej

Sporadyczne kichnięcie u świnki morskiej nie musi oznaczać poważnej choroby i nie jest powodem do niepokoju. Jednak jeśli takie zachowanie pojawia się o wiele częściej i jest regularne, a dodatkowo z noska zwierzęcia wypływa jakaś wydzielina, może to świadczyć o problemach zdrowotnych takich jak infekcja dróg oddechowych. To niestety dość popularne wśród świnek morskich, dlatego też warto być wyczulonym na wszystkie niecodzienne zachowania naszego pupila, żeby móc zareagować jak najszybciej w razie choroby. Jak więc rozpoznać, że świnka morska jest chora? Kiedy niezbędna jest wizyta u weterynarza i jak wygląda leczenie świnek morskich? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Przeczytaj koniecznie!

Katar u świnki morskiej

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Czy świnka może się przeziębić?

Infekcje bakteryjne układu oddechowego to niestety częsty problem wśród świnek morskich. Jednak warto zaznaczyć, że świnki raczej nie chorują na katar czy grypę, czyli choroby wirusowe. Sporadycznie może przytrafić się wilgotna wydzielina z noska. W takim wypadku należy przede wszystkim zadbać o wyższą temperaturę w pomieszczeniu, w którym znajduje się klatka naszej świnki morskiej. Objawy powinny ustąpić samoistnie w przeciągu kilku dni. Aczkolwiek zdecydowanie częściej zwierzątka te narażone są na poważniejsze dolegliwości takie jak zapalenie płuc lub oskrzeli, które objawia się:

  • wzmożonym pragnieniem
  • brakiem apetytu
  • brakiem odchodów
  • ciężki oddechem, sapaniem i rzężeniem
  • kaszlem i kichaniem
  • apatią i brakiem chęci do aktywności
  • zgarbioną postawą
  • pogorszeniem stanu sierści (np. zmatowieniem lub jej nastroszeniem)
  • pojawieniem się opuchlizny na oczach oraz ropy wokół nich

Jak leczyć Katar u świnki morskiej ?

Jeśli zauważymy u naszego pupila jakiekolwiek objawy choroby, powinniśmy zacząć od wyżej wspomnianego podniesienia temperatury w pomieszczeniu. Warto również uzupełnić dietę w produkty bogate w witaminy, aby zapewnić wzmocnienie dla układu odpornościowego. Oczywiście niezbędna powinna być wizyta u specjalisty. Weterynarz wdroży odpowiednie leczenie i pozwoli szybko uporać się z chorobą naszego pupila. Dzięki temu zwierzę nie będzie narażone na rozwój choroby i skutki uboczne. Ponadto warto rozważyć wykorzystanie nawilżacza powietrza w pobliżu klatki świnki. Poprawi to znacznie komfort oddychania chorego i przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia.

Profilaktyka przede wszystkim!

Chyba każdy z nas wie, że lepiej zapobiegać chorobom niż je leczyć. To samo powiedzenie sprawdza się odnośnie do stanu zdrowia naszych zwierzaków domowych. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych problemów zdrowotnych, to warto ograniczyć wychodzenie ze świnką morską na świeże powietrze, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż 20 stopni. Powinniśmy zadbać również o to, aby klatka nie znajdowała się w miejscu narażonym na przeciąg, chłód, wilgoć czy znaczne skoki temperatury. Oczywiście, bardzo istotny jest również sposób odżywiania. Świnka morska powinna mieć zapewniony dostęp do wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz witamin. Bardzo ważne jest także, by zawsze miała w poidełku czystą, świeżą wodę.

Weterynarz na medal

Świnki morskie nie są aż tak popularnymi zwierzętami, jak psy czy koty. Dlatego to szczególnie ważne, aby mieć sprawdzonego, zaufanego lekarza weterynarii, który specjalizuje się w leczeniu gryzoni. To naprawdę istotne, jeśli chcemy zapewnić naszej śwince odpowiednią opiekę i długie życie. Nigdy nie powinniśmy także decydować się na samodzielne leczenie zwierzęcia. Może to być nie tylko nieskuteczne, ale również groźne dla jego zdrowia. Dlatego nie lekceważmy żadnych objawów choroby i zawsze wszystkie decyzje konsultujmy z ekspertem. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że naszej śwince morskiej nie zagraża niebezpieczeństwo i żadna poważna choroba

Nasi klienci