Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Karmienie małych królików bez matki

Kiedy króliczki pojawiają się na świecie nie są pokryte miękkim futerkiem, a w dodatku są jeszcze ślepe. W trakcie pierwszych dni młode króliki są niezdolne do samodzielnej egzystencji i pozbawione opieki matki, bez odpowiedniego wsparcia hodowcy, nie będą  w stanie przetrwać poza gniazdem. Czy mały królik może odchować się bez matki? Czy da się wykarmić małe króliki? W jaki sposób przebiega karmienie małych królików bez matki?

Karmienie małych królików bez matki

Zdjęcie ilustracyjne / Adobe Stock /

Karmienie podczas pierwszych dni życia królików

Samice królików nie karmią młodych często. Do gniazda przychodzą tylko kilkukrotnie w trakcie doby, a czas karmienia jest krótki i najczęściej nie zajmuje więcej niż kilka minut. Mleko wypite przez młode w trakcie jednego karmienia starcza na około 24 godziny. Nie powinno być niepokojące, że samica karmi króliczki wyłącznie w nocy lub w ukryciu przed hodowcą – obserwacja  wyglądu młodych i ich rozwoju jest wystarczająca by określić czy samica jest mleczna. W momencie, gdy hodowca zauważy, że młode nie rozwijają się poprawnie, a ich skóra nie pokrywa się sierścią lecz marszczy się – to znak, że króliczki są niedożywione

Jak przebiega karmienie małych królików bez matki?

Karmienie małych królików bez matki jest nie lada wyzwaniem dla hodowcy. Szczególnie w trakcie pierwszych tygodni życia wychowanie małych króliczków jest niesamowicie trudne – spowodowane jest to nie tylko niedołęstwem małych, lecz również faktem, że mleko samicy królika ciężko jest zastąpić. Skład mleka królicy jest bogaty nie tylko w białko i tłuszcze, ale również w składniki mineralne. Zawiera za to niewiele wody i cukru. W razie przymusu sztucznego karmienia małych królików bez matki konieczne jest zastąpienie go świeżą śmietanką z dodatkiem soli mineralnych i odpowiednich składników białkowych. Tak przygotowaną karmę trzeba podawać małym królikom podgrzaną do temperatury około 38 stopni.

Istotnym jest również zwracanie uwagi na zmiany w składzie mleka królicy, które następują w trakcie dorastania królików. Początkowo mocno naładowane białkiem i solami mineralnymi mleko zmienia się w uboższe w składniki pokarmowe, natomiast przed samym osadzaniem jego skład staje się mocno skoncentrowany – bardziej dopasowany dla starszych królików.

Przepisy na mleko dla królicząt

Istnieje kilka przepisów na mleko dla królicząt, które można przygotować w zastępstwie. Wśród najpopularniejszych wymienia się:

 Przepis 1

 • 30 ml mleka pełnego 3,2% tłuszczu
 • 30 ml śmietanki 30% tłuszczu
 • 1/2 miarki mleka dla niemowląt „0”
 • szczypta Lakcidu
 • 20ml wody przegotowanej

Przepis 2

 • pół filiżanki mleka zagęszczonego
 • pół filiżanki wody przegotowanej
 • żółtko jaja kurzego
 • szczypta Lakcidu

Przepis 3

 • 1 część wody
 • 1 część mleka w proszku
 • ¼ części gęstej śmietany
 • szczypta Lakcidu (Quesenberry i in. 2003)

Przepis 4

 • 3 części mleka w proszku
 • 2 części mleka do karmienia kociąt
 • szczypta Lakcidu (Quesenberry i in. 2003)

Jak karmić osierocone króliki?

Ponieważ karmienie małych królików wymaga nie lada cierpliwości należy podejść do niego poważnie. Małe króliki należy karmić początkowo co cztery godziny podając im 1 ml uprzednio przygotowanej karmy. Maluszki trzymamy prostopadle na kolanach i karmimy je za pomocą strzykawki lekko odchylając główkę króliczka, by się nie zakrztusił. Po każdym karmieniu należy wymasować brzuszek maluszka z pomocą wacika namoczonego w ciepłej wodzie – naśladuje to zachowanie samicy, która po karmieniu liże je stymulując wypróżnianie. Powtarzanie tego zabiegu jest konieczne po każdym posiłku, aż do momentu, w którym maluchy otworzą oczka.

Rozszerzanie diety małych królików

Po upływie 14 dni można zacząć wprowadzać w dietę królików siano oraz wodę. Po 4 tygodniu życia również zieleninę, jednak karmić mlekiem przestajemy dopiero po upływie 6 tygodnia. W pierwszych tygodnia życia królików należy szczególnie dbać o higienę zarówno pokarmu jak i gniazda. Również temperatura powietrza w pomieszczeniu, w którym maluchy się znajdują nie powinna przekraczać 20 stopni.

Autorzy – Redakcja – Aisha i Zachir

Nasi klienci