Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Opieka nad królikiem

Niewielkie rozmiary i uroczy wygląd sprawił, że króliki miniaturowe cieszą się ogromną popularnością jako zwierzątka domowe. Uwielbiane są szczególnie przez dzieci. Ciężko się dziwić, gdyż wyglądają jak małe, puchate kuleczki. Dzięki swojej łagodności oraz temu, że łatwo się oswajają, idealnie nadają się jako pupile nawet dla młodszych dzieciaczków. Jednak musimy pamiętać, że opieka nad tym uszatym zwierzątkiem wcale nie należy do najłatwiejszych. Wymaga on dość sporo uwagi i zabiegów pielęgnacyjnych. O czym należy pamiętać, jeśli decydujemy się na przygarnięcie króliczka? Jak zapewnić mu komfortowe warunki życia i odpowiednie wyżywienie?

Wybór odpowiedniego domu  dla królika

Pierwszym krokiem, po podjęciu decyzji o przygarnięciu królika miniaturowego powinno być wybranie dla niego odpowiedniej klatki. Osobniki tej rasy osiągają zwykle rozmiary około 30-35 centymetrów. Dość powszechne zrobiło się więc przekonanie, że z powodu swoich niewielkich wymiarów, rasa ta, nie potrzebuje dużej klatki. Jest to jednak błędne podejście. Wymagają one dużo większej przestrzeni, niż mogłoby się z pozoru wydawać. Króliki należą do ruchliwych stworzeń, które potrzebują sporej dawki aktywności fizycznej. Nawet jeśli będziemy regularnie wypuszczać swojego pupila z klatki i zapewniać mu ruch po domu lub ogrodzie, powinniśmy zapewnić mu klatkę, która posiada minimum metr długości. Aczkolwiek wiadomo – im większa, tym lepsza i bardziej komfortowa dla naszego uszatego przyjaciela.

Opieka nad królikiem

zdjęcie ilustracyjne / Adobe stock

Wyposażenie klatki dla królika

Jeśli udało nam się zakupić klatkę odpowiedniej wielkości, należy zadbać również o jej wyposażenie. Do niezbędnych elementów należy pojemnik na wodę oraz paśnik na sianko. Zwierzak powinien mieć do nich nieograniczony dostęp. Najlepiej zdecydować się na te wykonane z metalu lub ceramiki. W przeciwieństwie do swoich plastikowych odpowiedników są one odporne na pogryzienie. Jeśli klatka jest wystarczająco duża, warto pomyśleć o zakupie drewnianego domku, w którym zwierzątko będzie miało swoje bezpieczne schronienie. Pamiętajmy, że króliki nie są przystosowane do biegania w kołowrotku, więc będzie to zbędny zakup. Kupując akcesoria, warto kierować się zasadą: im mniej plastiku, tym lepiej. Tym sposobem nasz królik nie będzie mógł pokaleczyć się pogryzionymi kawałkami plastiku ani nie będzie narażony na negatywny wpływ plastiku na zdrowie.

Umiejscowienie klatki dla królika

Umiejscowienie klatki jest równie ważne co jej wyposażenie. Powinna się ona znajdować w takim miejscu, które zapewnia nam do niej swobodny dostęp. Dzięki czemu, czynności higieniczne oraz karmienie nie będą problemem. Dodatkowo nie powinno się stawiać klatki blisko źródła ciepła oraz w przeciągu. Kiepskim wyborem jest również kuchnia, w której panują częste zmiany temperatury i wilgotności.

Odpowiednia dieta dla królika

Opieka nad królikiem barankiem to też zapewnienie mu żywności wysokiej jakości. Jeśli nasz królik będzie miał dostęp do dobrej diety, to będzie się cieszył dobrym zdrowiem i długim życiem. Podstawą żywienia jest oczywiście siano, które zawiera dużą ilość błonnika i pomaga w trawieniu. Dodatkowo króliki ścierają sobie na nim ząbki, co jest niezwykle ważne. Dostęp do siana powinien być więc nieograniczony. Tak samo, jak do świeżej i czystej wody. Ze względu na delikatny żołądek tego gatunku, wszystkie nowe pokarmy należy wprowadzać stopniowo i powoli, aby nie zaszkodzić zwierzakowi. Dobrej jakości gotowe mieszanki i granulaty są całkiem niezłym rozwiązaniem, ponieważ zawierają kompozycję wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jednak warto również urozmaicić dietę zwierzątka o świeże i suszone zioła, warzywa, owoce czy nieokorowane gałęzie drzew.

O czym jeszcze pamiętać przy opiece nad królikiem?

Bardzo ważne w opiece nad królikiem miniaturką jest nie tylko zapewnienie mu odpowiednich i komfortowych warunków do życia, ale także towarzystwa i dobrej opieki weterynaryjnej. Warto także wiedzieć, że króliki nie przepadają za tym, aby je nosić na rękach. Ich kręgosłup i kości są wyjątkowo delikatne, dlatego, jeśli nie jest to konieczne, nie podnośmy zwierzaka. Natomiast jeśli w jego zachowaniu zauważymy coś niepokojącego, niezwłocznie umówmy się na wizytę w klinice, aby skontrolować stan zdrowia zwierzęcia.

Nasi klienci