Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Mesothelioma (międzybłoniak) u psa – opis przypadku

Pacjent:

pies, 8 lat, mieszaniec

Wywiad:

od kilku tygodni nasilające się objawy w formie przyspieszonego, pogłębionego oddechu, bez wpływu na zachowanie psa.

Badanie kliniczne:

przyspieszony oddech, tachykardia, tony sercowe przytłumione, intensywna praca klatką piersiową, czas włośniczkowy poniżej 2 sekund, przekrwione widoczne błony śluzowe, temperatura 40,0°C.

Postępowanie:

antybiotykoterapia, zbicie temperatury lekami przeciwgorączkowymi, diuretyki; zalecenie: RTG klatki piersiowej. Po 24 godzinach pacjent poczuł się wyraźnie lepiej, właściciel nie zdecydował się na RTG, kontynuowano antybiotykoterapię, leczenie objawowe. Po kilku dniach nastąpiło pogorszenie jakości oddychania. Pacjent nadal przychodził o własnych siłach i jedynym objawem był przyspieszony oddech przy temperaturze ciała mieszczącej się w granicach normy.

Badania dodatkowe:

morfologia, oznaczenie poziomu białka całkowitego, BUN, glukozy, jonogram mieściły się w zakresie wartości referencyjnych, przy czym białko w dolnych ich zakresach. Wykonano USG klatki piersiowej i jamy brzusznej, które uwidoczniło płyn w klatce piersiowej, owalne hipoechogeniczne struktury w okolicy ogona śledziony i w nerkach oraz dużą hiperechogeniczną zmianę pomiędzy sercem a przeponą. Punkcją klatki piersiowej upuszczono ok. 2 litry krwistego, niekrzepnącego płynu. Płyn został wysłany do analizy cytologicznej. Co 48 godzin ponawiano upuszczanie płynu, który w dużych ilościach gromadził się w klatce piersiowej. Kontynuowana była także antybiotykoterapia i stosowanie diuretyków, wykonano echo serca, które potwierdziło obecność zmiany pomiędzy sercem a przeponą. Co ciekawe nie wykazano zmian w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.

Wynik badania cytologicznego:

mesothelioma (międzybłoniak), liczne cienie komórkowe wskazujące na nasilone procesy rozpadu.

 

 


Autor:

lek. wet. Adam Brandwein
Śląskie Laboratoria Analityczne
Gabinet dla Małych Zwierząt „Dogvet”, Chorzów

Zdjęcie:

Z archiwum autora

 

Nasi klienci