Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Nowotwór nerki u kota – opis przypadku

Pacjent:

kot rasy europejskiej, 13 lat.

Wywiad:

od około dwóch tygodni apatyczny, przestał jeść i schudł, pojawiły się regularne wymioty, a także poliuria i polidypsja.

Badanie kliniczne:

widoczne błony śluzowe blade, duszność o nieznacznym nasileniu, temperatura w normie, mało elastyczny fałd skóry wskazujący na odwodnienie, w badaniu palpacyjnym jamy brzusznej stwierdzono znaczne powiększenie lewej nerki.

Morfologia krwi:

RBC – 3,5 T/l (6,0-9,0); HB – 9,0 g/dl (9,5-15.0);
Ht – 27,0% (29-45); WBC – 12 G/l (5,5-19,5); PLT – 200 G/l (230-650);
RET – 0,5%.

Biochemia krwi:

BUN – 110 mg/dl (15-33); kreatynina – 3 mg/dl (0,8-1,8); parametry wątrobowe, poziom białka całkowitego i cukru w zakresie normy.

Badania dodatkowe:

wykonano USG jamy brzusznej, w którym stwierdzono znaczne powiększenie lewej nerki oraz zatarcie jej struktury, śledziona drobna i obkurczona, nieznaczna ilość płynu w jamie brzusznej, płyn w klatce piersiowej, który był przyczyną nasilającej się duszności.

Diagnoza wstępna:

nowotwór nerki z podejrzeniem przerzutów do klatki piersiowej (właściciel nie zdecydował się na RTG klatki piersiowej).

Podjęte postępowanie:

punkcja klatki piersiowej i usunięcie nadmiaru płynu w celu stabilizacji pacjenta, po ustąpieniu duszności płynoterapia dożylna mająca na celu poprawę stanu ogólnego.

Komentarz:

w badaniu biochemicznym krwi wykonanym po 72 h nastąpił spadek BUN do poziomu 76 mg/dl, a kreatyniny do 2,1 mg/dl, który nie korelował z poprawą stanu ogólnego, więc prawdopodobnie był efektem rozrzedzenia krwi w wyniku podawanych wlewów dożylnych. W USG stwierdzono zwiększoną ilość płynu w jamie brzusznej i ponowne gromadzenie się płynu w klatce piersiowej. Po przedstawieniu właścicielowi niekorzystnego rokowania podjęto decyzję o eutanazji.

Autor i zdjęcia:

lek. wet. Adam Brandwein
Śląskie Laboratoria Analityczne
Gabinet dla Małych Zwierząt „Dogvet”, Chorzów

Nasi klienci