Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Około 1/4 badanych psów cierpi z powodu złamań zębów – przełomowe badanie umożliwia stworzenie standardu bezpieczeństwa gryzaków dla psów

Psie przysmaki są ważnym elementem diety czworonogów, a ich stosowanie niesie za sobą wiele korzyści. Przekąski służą budowaniu więzi między zwierzęciem a opiekunem, wspomagają proces nauki i treningu, ułatwiają pupilowi radzenie sobie w trudnych sytuacjach (np. podczas wizyty u lekarza weterynarii),  pozwalają na zaspokojenie naturalnej potrzeby żucia i gryzienia, a także sprzyjają utrzymaniu zdrowia jamy ustnej (przysmaki dentystyczne).

Na rynku dostępnych jest wiele przysmaków dla psów, jednak niektóre z nich, ze względu na swoją twardość, mogą prowadzić do uszkodzenia zębów u tych zwierząt.

Złamania zębów u psów mogą wywierać poważny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie, powodując ból, zakażenia i obniżając apetyt. Problem ten jest często diagnozowany w praktykach lekarzy weterynarii i występuje średnio u 20-27% [1] badanych zwierząt. Co więcej, złamania dotyczą głównie zębów ważnych pod względem funkcji, służących do chwytania i rozdrabniania (np. kłów
i łamaczy).

Norman Johnston, były prezes Europejskiego Kolegium Stomatologii Weterynaryjnej oraz dyrektor kliniczny DentalVets [2]powiedział: „Złamany ząb to jedna z najczęstszych przyczyn konsultacji zwierzęcia w naszej placówce. Często takie złamania są spowodowane przez zbyt twarde produkty
i występują w obrębie zębów, które pełnią bardzo ważne funkcje, co nasila objawy bólu
i dyskomfortu u zwierzęcia”
.

Od wielu lat niezależni stomatolodzy weterynaryjni wyrażali swoje obawy dotyczące zależności pomiędzy twardymi gryzakami, a wzrastajacą liczbą przypadków złamań zębów i zwracali się o pomoc i sfinansowanie tak bardzo potrzebnych badań w tym obszarze.

Dzięki wsparciu Mars Petcare na Uniwersytecie w Pensylwanii przeprowadzono badania, mające na celu ustalenie wartości siły prowadzącej do złamania zęba u psa podczas żucia. Wyniki prac umożliwiły wyznaczenie nieistniejących do tej pory standardów, służących ocenie bezpieczeństwa gryzaków i zabawek przeznaczonych dla czworonogów.

Wyniki naszych prac udowodniły, że teraz jesteśmy w stanie ocenić produkty, aby stwierdzić, czy mogą one spowodować uszkodzenie zęba u zwierzęcia. Badania te dają szansę na stworzenie nowego standardu bezpiecznej tekstury, dzięki czemu wszystkie psie gryzaki i zabawki będą produkowane w sposób ograniczający lub eliminujący ryzyko złamania zębów”. – skomentował profesor Alex Reiter, który kierował badaniami.     

Firma Mars, kierując się wizją tworzenia „Lepszego Świata dla zwierząt”, stawia sobie za cel współpracę z innymi producentami i dystrybutorami produktów dla zwierząt oraz lekarzami weterynarii przy wprowadzeniu nowego standardu dla całej branży.

Gryzaki i zabawki są ważnym elementem wzbogacającym opiekę nad psami i zachęcamy opiekunów zwierząt do korzystania z szerokiego asortymentu bezpiecznych produktów, które są dostępne na rynku. Jednakże nasze badania pokazały, że niektóre z dostępnych obecnie produktów mogą nieść za sobą potencjalne ryzyko uszkodzenia psich zębów” – powiedziała Marie-Louise Bennett, dyrektor ds. komunikacji naukowej w Mars Petcare.  

 Od wielu lat oceniamy nasze produkty pod względem twardości, lecz dopiero nowe badanie dostarcza całej branży konkretnych wskazówek do oceny bezpieczeństwa gryzaków i zabawek. Daje ono również producentom możliwość współpracy z lekarzami weterynarii w celu opracowania innowacyjnych produktów, które psy będą mogły bezpieczne gryźć i żuć, i które zapewnią im znaczące korzyści w zakresie higieny jamy ustnej oraz wzbogacą ich środowisko życia” – dodaje Bennett.

 

Wyniki oraz standard zostały zweryfikowane przez Centrum Żywienia Zwierząt WALTHAM oraz uzyskały poparcie stomatologów weterynaryjnych i organizacji Veterinary Oral Health Council.

 

 

 

 

[2] DentalVets – referencyjna praktyka weterynaryjna zajmująca się stomatologią i chirurgią jamy ustnej zwierząt w Wielkiej Brytanii

Nasi klienci