Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wakacje na cztery łapy: wakacyjne SOS

…czyli co robić w nagłych przypadkach?

 

Wakacje, odpoczynek, wycieczki, beztroska zabawa… a tu nagle…! Nikt z nas nie lubi przykrych niespodzianek, zwłaszcza, kiedy dotyczą istot nam bliskich – takich jak nasze pupile. Co zrobić, gdy podczas wyjazdu nasz ulubieniec ulegnie przegrzaniu, skaleczy się lub zostanie ukąszony przez owada? Przeczytaj i dowiedz się, jak mu pomóc.

 

PRZEGRZANIE

Słońce i gorąca plaża to marzenie urlopowiczów, ale czasem takie warunki mogą spowodować przegrzanie czworonoga. Szczególnie narażone na hipertermię są rasy krótkoczaszkowe np. buldogi, mopsy czy koty perskie. Oczywiście najlepiej zapobiegać kłopotom, zapewniając zwierzęciu cień, chłodniejsze miejsce do odpoczynku (np. kupując matę chłodzącą) i stały dostęp do chłodnej, świeżej wody do picia. Jeśli jednak zauważymy, że zwierzę jest osowiałe, intensywnie zieje, zatacza się, ma splątany chód, trzeba reagować błyskawicznie. Umieść czworonoga w chłodnym miejscu, owiń go w wilgotny, chłodny ręcznik lub prześcieradło, podaj wodę do picia (jeśli zwierzę jest przytomne) i jak najszybciej przetransportuj je do lekarza weterynarii klimatyzowanym pojazdem.

 

RANA/SKALECZENIE

Ostre kamienie, fragmenty szkła, kawałki drutu, metalowe puszki- to najczęstsze przyczyny zranień u czworonogów. Postępowanie w takiej sytuacji będzie różne w zależności od głębokości i rozległości urazu. Jeśli rana jest niewielka, a krwawienie szybko ustępuje, wystarczy zdezynfekować uszkodzoną okolicę łagodnym środkiem odkażającym (do skóry i błon śluzowych) i założyć lekki opatrunek ochronny. Jeżeli natomiast krwawienie jest intensywne i/lub przedłuża się, rana jest rozległa lub głęboka, Twój ulubieniec będzie potrzebował pomocy lekarza weterynarii. Postaraj się zatamować krwawienie poprzez ucisk – najlepiej jałową gazą, ale jeśli nie masz jej przy sobie zastosuj czysty kawałek tkaniny (np. koszulkę bawełnianą). Nie używaj do tego celu waty ani materiałów, których fragmenty mogą pozostać w ranie. Nie zakładaj także opasek uciskowych. Zamiast tego, jak najszybciej przewieź zwierzę do lekarza weterynarii, w razie potrzeby uciskając krwawiące miejsce.

 

UKĄSZENIE

Ukąszenia os czy pająków zazwyczaj nie są groźne dla psów i kotów pod warunkiem, że zwierzę nie ma alergii. Jeśli wiesz, że twój ulubieniec jest uczulony na ich jad, zapytaj swojego lekarza weterynarii o możliwość zabrania na wakacje leku przeciwwstrząsowego w zastrzyku, który czasem ratuje życie zwierzęcia. Groźne mogą być także ukąszenia w okolicy jamy ustnej, czy nosa, gdyż opuchlizna tych miejsc może prowadzić do trudności z oddychaniem. Jeśli twój pupil nagle piszczy, chowa się, drapie, lub wylizuje, spróbuj zlokalizować miejsce ukąszenia. Usuń żądło (jeśli występuje) i przyłóż do tej okolicy lód owinięty w szmatkę lub specjalne chłodziki – to złagodzi ból i zmniejszy opuchliznę. Jeżeli pojawiają się objawy alergiczne, natychmiast zabierz psa lub kota do lekarza weterynarii.

 

 

Autor: lek.wet.Małgorzata Głowacka

Zdjęcie: Fotolia

Nasi klienci