Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Wakacyjny niejadek

…czyli co zrobić, kiedy na wyjeździe pies lub kot nie chce jeść?

 

Lato, wakacje, wyjazdy… Przez cały rok czekamy na czas wypoczynku, podczas którego będziemy się tylko relaksować, bez żadnych trosk… Przychodzi wymarzony urlop, a nasz pupil nagle nie chce jeść. Co robić i czy zawsze jest to powód do zmartwienia?

 

WAKACYJNE WOJAŻE

 

Podejmując decyzję dotyczącą wyjazdu z czworonogiem, pamiętajmy by wziąć pod uwagę jego cechy – zarówno gatunkowe jak i indywidualne. Koty z reguły wolą zostać w domu- na swoim terytorium- pod opieką innej osoby- niż podróżować w nieznane. Z kolei dla większości psów najważniejsze będzie towarzystwo „własnego” człowieka, a wakacyjna wycieczka stanie się fascynującą przygodą. Ważne jest, aby to czy zwierzę pojedzie z nami, czy zostanie np. w hotelu, było podyktowane jego komfortem. Jeśli nasz ulubieniec nie będzie szczęśliwy z powodu podróży czy nowego miejsca, może to spowodować różnego rodzaju kłopoty takie jak niepożądane zachowania np. wokalizację, gryzienie przedmiotów, załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach do tego nieprzeznaczonych a także zaburzenia apetytu.

 

DLACZEGO PUPIL NIE JE?

Pogorszenie lub brak apetytu czworonoga podczas letniego wyjazdu może wynikać z różnych przyczyn. Jedną z nich jest dyskomfort psa lub kota spowodowany samym wyjazdem. Długa podróż, stres, nowe otoczenie, hałas, inne zwierzęta – to wszystko może w efekcie przyczynić się do tego, że pupil odmówi jedzenia. Dlatego tak ważne jest, by zabierać na wakacje te czworonogi, dla których rzeczywiście będzie to przyjemnością. Z drugiej strony zdarza się, że pies czy kot pozostawione w hotelu, lub pod opieką obcych dla niego osób również może cierpieć na brak apetytu. Tego rodzaju behawioralne przyczyny można rozwiązać, dając pupilowi możliwość adaptacji w nowym środowisku i wcześniejszego poznania przyszłych zastępczych opiekunów. Jeśli już zdecydowaliśmy się na wspólny urlop, a na miejscu pies lub kot odmawia zjedzenia posiłku, dajmy mu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że koty nie powinny głodować dłużej niż 24 godziny, gdyż dłuższe niejedzenie może spowodować uszkodzenie wątroby. Inną przyczyną braku apetytu jest upał.

 

SPOSOBY NA NIEJADKA

Kiedy nasz ulubieniec nie chce jeść, powinniśmy zastanowić się, która z opisanych przyczyn jest powodem takiego zachowania. Jeśli wynika ze zmiany otoczenia i jest związana ze stresem, dajmy zwierzęciu odpocząć i oswoić się z nowym miejscem. Jeżeli podejrzewamy, że to kwestia upału, postarajmy się zapewnić czworonogowi komfort termiczny. Dobrym rozwiązaniem są np. maty chłodzące dla psów i kotów. Aby zachęcić pupila do jedzenia, możemy mu podać jego ulubioną karmę mokrą zamiast suchej, lub lekko podgrzać pokarm do temperatury około 38 stopni, aby zwiększyć aromatyczność posiłku. Unikajmy podawania jedzenia prosto z lodówki – nawet podczas wysokich temperatur – gdyż może ono spowodować np. zapalenie żołądka. Zwierzę powinno również mieć nieograniczony dostęp do świeżej, chłodnej (w temperaturze pokojowej) wody do picia. Jeżeli brak apetytu utrzymuje się pomimo zastosowania opisanych rozwiązań lub pojawiają się dodatkowe objawy jak np. biegunka, wymioty, złe samopoczucie, skonsultujmy się z lekarzem weterynarii, ponieważ brak apetytu może być także niespecyficznym objawem wielu chorób.

 

Zdjęcia: Fotolia

Źródło: lek. wet. Małgorzata Głowacka

Mars Polska

 

 

 

 

Nasi klienci