Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Pies w górach? Sprawdź, o czym należy pamiętać

Końcówka lata to świetny czas na wędrówki po górach, również dla naszych czworonogów. Należy jednak odpowiednio się do nich przygotować – właściwa obroża, ochrona przed pasożytami i dobór trasy odpowiedniej do kondycji zwierzaka to najważniejsze elementy udanej eskapady.

Co należy zrobić przed wspólnym wyjazdem z psem

Udając się w podróż z naszym pupilem należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które obowiązują niezależnie od jej kierunku. Przygotowując się do wspólnego wyjazdu zaplanujmy wcześniej wizytę kontrolną u lekarza weterynarii, który oceni stan zdrowia naszego czworonoga, a w razie potrzeby udzieli odpowiednich instrukcji, dzięki którym zadbamy o jego bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Jeśli mamy w planach górskie wędrówki, upewnijmy się najpierw jakie są fizyczne możliwości naszego pupila i mierzmy siły na zamiary. Konsultacja ze specjalistą i wiedza na temat kondycji naszego zwierzaka na pewno pozwolą nam wybrać najkorzystniejszą formę spędzenia urlopu.

W trosce o zdrowie pupila 

Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy czy nasze zwierzę posiada aktualne szczepienia oraz upewnijmy się, że jest właściwie odrobaczone i zabezpieczone przed inwazjami ektopasożytów takich jak pchły i kleszcze.

Jeśli chcemy cieszyć się spacerami z czworonogiem, musimy pamiętać o efektywnej i stałej profilaktyce przeciwkleszczowej. Zmiany sezonowości pór roku oraz ogólnie wyższe temperatury powodują zmiany w zasięgu występowania i wzrost populacji kleszczy oraz innych groźnych pasożytów na terenach dotychczas od nich wolnych. Opiekunowie zwierząt domowych są zobowiązani, aby regularnie stosować profilaktykę, która pomoże uchronić zwierzę przed zachorowaniem, na przykład na boreliozę – mówi Prof. Łukasz Adaszek, ekspert kampanii Protect Our Future Too.

Spacerując ze swoim zwierzakiem, dokładnie obserwujmy teren, aby z jednej strony uniknąć ryzyka zranienia łapy naszego pupila, jak też w miarę możliwości ograniczyć jego kontakt z resztkami pokarmu czy odpadami pozostawionymi przez turystów. Problemy pokarmowe związane ze zjadaniem zepsutych resztek jedzenia znalezionych na spacerach, mogą mieć poważne konsekwencje. Biegunki czy wymioty, które mogą być następstwem zatrucia pokarmowego bardzo szybko prowadzą do odwodnienia zwierząt, zwłaszcza w gorących porach roku.

W momencie pojawienia się niepokojących objawów, które mogą świadczyć o zatruciu, należy udać się do najbliższej kliniki weterynaryjnej. Postępowanie ze zwierzęciem uzależnione jest od rodzaju zatrucia, dlatego istotne znaczenie ma ustalenie źródła trucizny. Kiedy planujemy wyjazd do nieznanej nam okolicy, warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie znajduje się najbliższa lecznica dla zwierząt.

Górskie wędrówki nie dla każdego

Oprócz zabezpieczenia zwierząt przed pasożytami oraz zwrócenia uwagi by nie doszło do zatrucia pokarmowego trzeba także mieć na uwadze, że nie każdy teren górski jest otwarty dla zwierząt domowych. Zwykle są to wybrane szlaki górskie w konkretnych Parkach Narodowych, jak na przykład w Karkonoskim Parku Narodowym, Magurskim lub Ojcowskim. Najbardziej popularne miejsca, jak Tatrzański Park Narodowy czy Świętokrzyski Park Narodowy są dla psów niedostępne, dlatego przed rozpoczęciem podróży warto sprawdzić, czy w danym regionie możemy przebywać ze swoim pupilem.

O co zadbać przed wyjściem w góry z psem

Wychodząc na dłuższy spacer po górach warto zaopatrzyć się w apteczkę, aby w razie potrzeby zdezynfekować ranę, jak też odpowiednio opatrzyć łapę swojego pupila w razie skaleczenia. Zawsze trzymajmy nasze zwierzę na smyczy – nie tylko dla zachowania jego bezpieczeństwa, ale też innych pieszych na szlaku.

Wybierając się z naszym czworonogiem, a konkretniej psem, w górskie wyżyny zapewnijmy mu odpowiednią ochronę, jaką dadzą szerokie szelki i długa smycz. W żadnym wypadku nie powinna być to kolczatka czy zsuwająca się obroża. Kolczatka zadaje zwierzęciu niepotrzebny ból, a źle dobrana obroża nie pomoże nam utrzymać psa na górzystym, niepewnym terenie – radzi ekspert kampanii Protect Our Future Too, Prof. Łukasz Adaszek.

Górskie wędrówki mogą także nie być odpowiednie dla psów starszych, z chorobami łap lub układu sercowo-naczyniowego. Zbyt długie i strome trasy nie sprawdzą się w przypadku wyjazdu z czworonogiem, mogą być dla niego zbyt forsowne, a w skrajnych sytuacjach niebezpieczne. Wtedy warto wybrać się w miejsce bardziej spokojnie, jak chociażby tereny nadmorskie.

Podsumowując – w każdych warunkach obserwujmy nasze zwierzaki. Jeżeli zauważymy objawy przemęczenia, ograniczmy aktywność podczas urlopu, aby nie przeforsować pupila. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, które mogą świadczyć o zatruciu – zasięgnijmy porady w najbliższym gabinecie weterynaryjnym. Stosując do tego środki ochrony przed kleszczami, które mają udowodnione działanie oraz przestrzegając regulaminów na danym terenie, możemy być pewni, że nasze wakacje upłyną bez żadnych problemów.

foto: AdobeStock

 

Nasi klienci