Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka?

shutterstock_77300755Kiedy w domu pojawia się dziecko, pies może poczuć się odrzucony, zaniedbany i odstawiony na drugi plan. Dla jego właścicieli najważniejsze staje się niemowlę, przez co mają mniej czasu na dotychczasowe rytuały z pupilem, a to burzy jego dotychczasowy porządek. Dlatego odpowiednio wcześniej powinno się przygotować czworonoga do takiej sytuacji.

– Kiedy pojawia się dziecko, często zdarza się, że uwaga właścicieli psa kierowana jest bardziej na dziecko niż na psa. W związku z tym pies kojarzy sobie pojawienie się dziecka z deficytami, które go nagle spotkały – mówi Aneta Awtoniuk, behawiorystka, trenerka psów ze Szkoły dla Psów Azorres.

Dlatego powinno się stopniowo przyzwyczajać psa do tego, że wkrótce w domu pojawi się nowy członek rodziny. Z dnia na dzień trzeba poświęcać mu coraz mniej czasu i uwagi, tak żeby później drastycznie nie odczuł tej różnicy. Ważna jest nie tylko zmiana przyzwyczajeń, ale także odpowiedni podział przestrzeni domowej.

– Kiedy chcemy, żeby jeden z pokojów w domu był pokojem dziecka i nie chcielibyśmy, żeby pies tam wchodził, musimy wprowadzić tę zasadę jeszcze w trakcie ciąży, a nie w momencie, kiedy dziecko się pojawia. Bo wtedy pies będzie walczył o to, co do tej pory mógł wykonywać, czyli wchodzić do tego pokoju – tłumaczy Aneta Awtoniuk.

Behawioryści radzą także, by oswoić psa z zapachem malucha, choćby przynosząc ze szpitala śpioszki. Gdy pies wącha dziecięce ubranko, trzeba go pogłaskać i czule z nim rozmawiać, tak by ten zapach dobrze mu się kojarzył. W żadnym wypadku nie można zostawiać psu niemowlęcego ubranka do zabawy tak, by mógł je zniszczyć.

– Kiedy mama wraca z dzieckiem ze szpitala do domu, musi wziąć pod uwagę to, że chwilę jej nie było i w związku z tym pies będzie stęskniony. Będzie oczekiwał, że ona przywita się z nim tak czule, jak do tej pory, kiedy wracała bez dziecka. Dlatego kiedy mama wraca, to oddaje dziecko tacie i wita się z psem sama, bo pies może z ekscytacji na nią skoczyć i niechcący zrobi krzywdę dziecku – dodaje Aneta Awtoniuk.

Nie powinno się dopuszczać do sytuacji, w której pies będzie z dzieckiem konkurował. Trzeba znaleźć czas na spacer i porcję pieszczot, które będą zarezerwowane tylko dla czworonoga.

 

Źródło: Newseria

Nasi klienci