Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Rapid Luxation – nowa jakość w zabiegu stabilizacji nawykowego zwichania się rzepki

Zwichnięcie rzepki na stronę przyśrodkową to jeden z najczęstszych problemów ortopedycznych u psów ras małych, takich jak np.: yorkshire terrier, buldożek francuski, chihuahua, czy mops. W większości przypadków przyczyną tego schorzenia jest koślawość stawu kolanowego oraz spłycenie bloczka kości udowej. Mamy wówczas do czynienia z wadliwą biomechaniką stawu kolanowego i ściąganiem rzepki poza bloczek kości udowej. Objawem tego schorzenia jest nawracająca kulawizna kończyny miednicznej.

Wyróżniamy 4 stopnie zwichnięcia rzepki:

Stopień I (staw kolanowy prawie normalny, brak zaburzeń ruchu) opisywany jest jako rzepka posadowiona w bloczku kości udowej, ale przy użyciu niewielkiej siły możliwe jest jej zwichnięcie.

Stopień II (luźne usytuowanie rzepki) rzepka łatwiej zsuwa się z bloczka niż w stopniu pierwszym, szczególnie w zgięciu i skręceniu stawu.

Stopień III (znaczne przesunięcie rzepki) rzepka przesunięta trwale poza bloczek kości udowej i mimo repozycji wraca na swoje pierwotne miejsce.

Stopień IV (najbardziej zaawansowany) charakteryzujący się najbardziej nasilonymi zmianami i objawami. Rzepka ulega trwałemu zwichnięciu i nie daje się zreponować. Zwierzę całkowicie nie obarcza kończyny.

Przypadki zwichania się rzepki, a co za tym idzie zerwania troczka bocznego rzepki, którym towarzyszy ból i kulawizna (III i IV stopnień) wymagają leczenia operacyjnego.

 

Medycyna weterynaryjna proponuje wiele metod leczenia tego schorzenia. Dotychczas dostępne zabiegi operacyjne były bardzo traumatyczne, wymagały długotrwałego unieruchomienia operowanej kończyny i bardzo często kończyły się niepowodzeniem co wiązało się z koniecznością ponownej operacji. Od niedawna mamy do dyspozycji opracowaną w Niemczech nowatorską metodę stabilizacji stawu kolanowego tzw. Rapid Luxation.

 

 

Polega ona na transpozycji dalszego przyczepu więzadła prostego rzepki na stronę boczną z wykorzystaniem wszczepianego w kość piszczelową tytanowego implantu. Przywraca ona prawidłowe stosunki anatomiczne więzadła prostego rzepki oraz bloczka kości udowej. Leczy przyczynę a nie skutek schorzenia. Metoda ta pozwala odzyskać pełną sprawność ruchową w bardzo krótkim czasie po operacji. Spośród wielu proponowanych technik to najskuteczniejsza metoda dająca trwałe i rewelacyjne efekty.

 

Autor:

lek. wet. Janusz Gawliński

lek. wet. Łukasz Sokalski

Przychodnia weterynaryjna Bokserska

 

Zainteresowanych metodą Rapid Luxation zapraszamy do kontaktu z http://bokserska.waw.pl

 

 

 

Nasi klienci