Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

XIV Kongres „Problemy w rozrodzie małych zwierząt” we Wrocławiu 13-14.10.2018

W dniach 13-14.10.2018 odbył się XIV Kongres Problemy w rozrodzie małych zwierząt: płodność, ciąża, noworodek. Organizatorem przedsięwzięcia jest jak co roku Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr, a współorganizatorami: Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt, Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, Towarzystwo Biologii Rozrodu i Dolnośląska Izba Lekarsko Weterynaryjna.

W obradach wzięło udział ponad 350 osób, w tym uczestnicy z Polski, Francji, Belgii, Portugalii, Szwecji, Niemiec, Austrii, Rosji, Estonii, Ukrainy, Litwy i Portugalii. Obrady otwarła Pani Prorektor ds. innowacji i współpracy z gospodarką prof. dr hab. Anna Chełmońska-Soyta, Prezes Dolnośląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej dr Wojciech Hildebrand, Prezes FECAVA dr Jerzy Gawor oraz główny organizator spotkania prof. Wojciech Niżański. Wykładowcami byli: prof. Alain Fontbonne (Alfort), prof. Sandra Goericke-Pesch (Hanower), prof. Sabine Schaefer-Somi (Wiedeń), dr Andrea Muennich (Berlin), prof. Zdzisław Kiełbowicz (Wrocław), dr Piotr Socha (Olsztyn), dr Adam Gierulski i Konrad Kalisz (Łódź) oraz prof. Wojciech Niżański (Wrocław).

W tym roku w pierwszym dniu Kongresu odbyło się „Minisymposjum weterynaryjne Starzenie się a rozród – czy temat passé czy coraz bardziej aktualny?”, dotyczące zagadnień zmian starzeniowych i okresu przekwitania u zwierząt oraz związanych z tym chorób reprodukcyjnych. Staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie o leczenie chorób wieku starczego oraz skupiliśmy się na możliwych poważnych następstwach rodzenia się potomstwa od starszych rodziców. Tematyka drugiego dnia obrad dotyczyła biotechnik rozrodu, prowadzenia banku nasienia oraz sztucznej inseminacji suk, monitorowania ciąży, w szczególności przy pomocy zaawansowanych technik ultrasonograficznych.

Podczas Kongresu, jak co roku, zorganizowano sesję plakatową. Komisja oceniająca wyróżniła 3 plakaty. Pierwsze miejsce zajął plakat autorstwa prof. Bugno-Poniewierskiej z zespołem, dotyczący niezwykłego przypadku płodnego kocura maści szylkretowej. Drugie miejsce przyznano za doniesienie dotyczące uzyskiwania i konserwacji komórek somatycznych i oocytów dzikich kotowatych i kota domowego autorstwa zespołu krakowskiego (pierwszy autor W. Młodawska), a trzecie miejsce plakat dotyczący podłoża genetycznego wnętrostwa psów autorstwa zespołu prof. Świtońskiego (pierwszy autor P. Krzemińska).

W dniu przedkongresowym zorganizowano dwie ścieżki warsztatów praktycznych. Tradycyjnie odbyły się warsztaty podstawowego kursu USG układu rozrodczego z kursem inseminacji domacicznej. W tym roku rozszerzyliśmy ofertę o drugą ścieżkę warsztatów, tj. warsztaty zaawansowane, gdzie uznani specjaliści uczyli jak rozpoznać ultrasonograficznie termin owulacji, jak monitorować rozwój ciąży, jak określić termin porodu oraz jak rozpoznać patologie rozwojowe płodów i łożysk. Warsztaty prowadzili m.in. doktorzy Adam Gierulski i Konrad Kalisz, prof. Wojciech Niżański i dr Joanna Pasikowska oraz pracownicy Katedry Rozrodu.

Nowością podczas Kongresu był Kącik Eksperta zorganizowany na stoisku firmy Virbac. W przerwach uczestnicy mogli tam zasięgać rady i konsultować trudne przypadki z uznanymi specjalistami z dziedziny rozrodu – wykładowcami i gośćmi specjalni konferencji.

Kongres corocznie cieszy się zainteresowaniem nie tylko lekarzy weterynarii, ale również hodowców, dla których tradycyjnie zorganizowano osobną konferencję-Dzień Hodowcy. W tym roku był on skierowany do hodowców kotów. We współpracy z firmą edukacyjną Educatsja i Royal Canine, odbyła się seria wykładów dotycząca rozrodu, behawioru i żywienia kotów, a wykładowcami byli znani lekarze weterynarii z całej Polski. Pytań było tak wiele, że dyskusja przeciągnęła się do późnych godzin wieczornych.

Wykłady, jak i cała organizacja Kongresu, spotkała się z bardzo pozytywnymi opiniami uczestników krajowych i zagranicznych. We Wrocławiu na Kongresie Rozrodu warto być!

 

Zapraszamy do Wrocławia ponownie za rok

Planujemy już teraz bardzo interesujące tematy

Wojciech Niżański

 

 

 

 

 

Opracowanie: MK

Nasi klienci