Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Rusza emisja akcji Pets Diag S.A. o wartości 1 mln zł

Pets Diag S.A., firma z branży diagnostyki weterynaryjnej, rozpoczęła publiczną emisję akcji na platformie Beesfund o wartości niemal 1 mln zł. Startup z Katowic, jako jedyny na świecie, wykonuje badanie EHAA, które określa kondycję zdrowotną i tendencje chorobowe czworonoga na podstawie analizy jego sierści. W rok od debiutu rynkowego, spółka otworzyła oddziały w Europie oraz diagnozuje zwierzęta w USA, ZEA i Chinach. Cele emisyjne to rozszerzenie dotychczasowej usługi testowania psów i koni o badanie EHAA dla kotów, przyśpieszenie ekspansji zagranicznej oraz wprowadzenie linii suplementów dla psów. Zarząd zapowiada politykę wypłaty dywidendy oraz wykup akcji lub debiut na NewConnect.

Pets Diag to laboratorium diagnostyczne z Katowic, które jako jedyne na świecie przeprowadza badanie EHAA – analizę pierwiastkową sierści zwierząt. Za jej powstaniem stoi Marcin Maciąg, który w 2012 roku powołuje do życia laboratorium Lifeline Diag, przeprowadzające analizę włosa ludzkiego — badanie EHA. W wyniku zainteresowania ze strony branży weterynaryjnej laboratorium, we współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, opracowuje analogiczne badanie dla psów. Prace nabierają rozpędu w 2019 r., kiedy to powołana w tym celu spółka Pets Diag otrzymuje grant 800 000 zł z NCBiR, a kolejne 200 000 zł dokłada Fundusz ABAN. W 2021 r. laboratorium startuje z komercyjnym badaniem EHAA dla psów i koni. – Posiadaliśmy już doświadczenie na rynku diagnostyki laboratoryjnej. Otrzymane sygnały wskazujące na wyraźne zainteresowanie ze strony hodowców i weterynarzy sprawiły, że poprosiliśmy o pomoc ekspertów akademickich, by wspólnie przygotować podobną metodę badawczą dla sierści zwierząt w oparciu o sprawdzone wartości referencyjne pierwiastków. Wstępne wyniki okazały się bardzo obiecujące, dzięki czemu otrzymaliśmy wsparcie ze strony agencji rządowej i funduszu inwestycyjnego, co w konsekwencji doprowadziło do komercjalizacji usługi z początkiem 2021 roku – mówi Marcin Maciąg, CEO i współtwórca Pets Diag.

Badanie EHAA przedstawia właścicielowi najbardziej miarodajną wartość oraz proporcję pierwiastków odżywczych i toksycznych występujących w organizmie zwierzęcia. Wskazuje niedobory, nadmiary oraz niekorzystne zależności między nimi, które w krótkim okresie mogłyby być przyczyną poważnych schorzeń i chorób. Równocześnie wskaże, czy stosowana dieta dostarcza zwierzętom wszystkich niezbędnych składników mineralnych, a ponadto wykluczy nieprawidłowe odżywianie jako przyczynę dolegliwości, m.in. alergii, problemów trawiennych czy skórnych, czy otyłości i jej nawrotów. Z punktu widzenia opiekuna badanie jest bardzo proste i praktycznie nieinwazyjne. – Zamawiający nasze badanie otrzymuje od nas kopertę. W niej odsyła pobraną sierść wraz z wypełnioną ankietą. Wynik badania wraz z obszerną interpretacją otrzyma on-line, co następnie może skonsultować z dietetykiem weterynaryjnym – wyjaśnia Marcin Maciąg i dodaje: – Z naszych usług oficjalnie korzysta już wielu hodowców psów i koni, w tym: s. Maria Henryka Dębowska z Hodowli Berneńskich Psów Pasterskich „Z Mazurskiej Zagrody”, Karolina Ferenstein-Kraśko – właścicielka stadniny koni oraz Krzysztof Łojewski – prezes klubu jeździeckiego Preria Wilkowice.

Start emisji crowdinwestingowej

Od 15 lutego na pokład firmy, dbającej o prawidłową dietę i zdrowie naszych czworonożnych przyjaciół, mogą wejść nowi akcjonariusze. Spółka rozpoczęła w tym dniu oficjalną emisję akcji serii B o łącznej wartości 999 tys. zł, co będzie stanowić 9,37 proc. wszystkich akcji Pets Diag S.A. Cena emisyjna wynosi 6,08 zł akcje. Szczegółowe warunki oferty zostały zaprezentowane na stronie emisja.petsdiag.com

– Pozyskane w ramach emisji finansowanie chcemy przede wszystkim przeznaczyć na szybkie wprowadzenie analogicznego badania dla kotów, na które wiem, że oczekuje zniecierpliwiona grupa miłośników tych zwierząt. Po drugie, rozbudowę sieci międzynarodowej dystrybucji skąd także zauważamy rosnące zainteresowanie badaniem EHAA. Ostatni cel to wprowadzenie linii suplementów dla psów będącej odpowiedzią na wyniki naszych badań – mówi Marcin Maciąg. – Mam świadomość, że funkcjonujemy na bardzo niszowym, nienasyconym jeszcze rynku. Realizacja zakładanych celów emisyjnych pozwoli nam na zajęcie pozycji wyraźnego lidera, gdzie konkurencja praktycznie nie istnieje. Niezależnie, poprzez zbiórkę społecznościową, chcemy zbudować wokół nas grupę miłośników zwierząt, która stanie się realnym wsparciem w codziennej pracy na rzecz rozwoju naszych usług – dodaje Marcin Maciąg.

Poza wpływem na rozwój firmy, dla nowych współwłaścicieli czekają benefity, których wartość rośnie wraz z wpłaconą kwotą. W przygotowanych pakietach inwestycyjnych, gdzie minimalny pułap wynosi 218,88 zł, znalazły się m.in. darmowe badania EHAA dla pupili, dostęp do zamkniętych webinarów z ekspertem, Gadget Box do wyboru czy przedpremierowy voucher na badanie dla kota. Akcjonariusze, którzy zdecydują się przekazać wyższe kwoty, otrzymają zaproszenie VIP na Cavaliada w Warszawie, jak również możliwość udziału w zamkniętym spotkaniu integracyjnych akcjonariuszy z Zarządem.

Spółka stawia na międzynarodowy rozwój

Miniony rok Pets Diag w pełni poświęciło na budowę rozpoznawalności marki oraz sieci międzynarodowej dystrybucji. W Polsce, ani na świecie nie ma laboratorium wykonującego identyczną usługę, co przy modelu sprzedaży e-commerce sprawia, że każdy opiekun i hodowca, bez względu na miejsce zamieszkania, może przebadać swoje zwierzę, a następnie skonsultować wyniki u najlepszych specjalistów z całego świata. To, jak również doskonałe opinie i kontakty w środowisku hodowców koni, pozwoliły nawiązać współpracę z partnerami zagranicznymi. Badanie EHAA dla koni jest już dostępne w Dubaju i innych krajach ZEA. Pierwsze komercyjne testy dla psów i koni można zakupić w USA i Chinach. Firma posiada także stałe przedstawicielstwo w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii.

Niezależnie, poza usługą badania EHAA dla zwierząt, Pets Diag jest także podwykonawcą badania EHA dla Lifeline Diag, co pozwala na stabilną dywersyfikację przychodów spółki. Wstępne, szacunkowe wpływy ze sprzedaży badań w 2021 wyniosły 192 tys. zł przy blisko 2 tys. wykonanych testów, na co w przeważającej liczbie składało się badanie EHA dla ludzi. Niemniej, z uwagi na debiut badania dla kotów oraz rosnące zainteresowanie badaniami za granicą, Zarząd przewiduje, że przychód w 2022 roku może wynieść 600 tys. zł, a zysk netto 80 tys. zł. Według szacunków liczba badań wzrośnie do 6,5 tys., z czego aż 1,5 tys. stanowić już będą badania dla zwierząt.

– Zakładany przez nas trzykrotny wzrost przychodów wynika z zauważalnego wzrostu sprzedaży badań EHA i EHAA za granicą, głównie w Niemczech oraz ZEA, jak i skutecznego wprowadzenia naszej usługi na rynek indyjski. Z kolei na wynik netto wpływ będzie mieć specyfika naszego biznesu, oparta na e-commerce uwzględniającym praktycznie niezmienne koszty. To powoduje, że działamy w efekcie skali tj. wzrostu zysku na badaniu przy jednoczesnym wzroście ich liczby, co przy osiągnięciu progu rentowności i skali badań, z każdego kolejnego otrzymujemy 85 proc. dochód. Ponadto, o czym warto wspomnieć, w 2022 roku znikną koszty administracyjne i formalno-prawne związane choćby z przekształceniem, który w ubiegłym roku pochłonęły znaczący kawałek naszego budżetu – wyjaśnia Marcin Maciąg.

W pierwszych latach działalności spółka zamierza reinwestować pozyskane środki, dlatego pierwszą dywidendę planuje wypłacić z zysku za 2024 rok. Zarząd nie wyklucza wykupu akcji, jak również debiutu na NewConnect, ale dopiero w perspektywie 5-7 lat od zakończenia emisji, czyli najwcześniej w 2027 roku.

Perspektywiczny rynek

Usługi online nie znają barier geograficznych. Powszechna globalizacja i bycie częścią światowego rynku wyzwoliło transformacje usług oferowanych na rynku lokalnym w sprzedaż międzynarodową, która w wymiarze online odnotowała wzrost we wszystkich branżach, także w kategorii artykułów i usług dla zwierząt. Dla polskich przedsiębiorców, również z branży diagnostyki weterynaryjnej, w prosty sposób przekłada się to na zasięg, zwiększenie grupy docelowej, a w konsekwencji na zyski.

– Ruszając z laboratorium i badaniem EHAA dla zwierząt od początku celujemy również w klienta międzynarodowego. Z jednej strony to specyfika naszego biznesu opartego na komunikacji online predestynowała nas do wyjścia poza granice kraju. Z drugiej strony, nasz odbiorca to opiekun wymagający, zwracający większą uwagę na profilaktykę i dietetykę zwierząt, dla którego przede wszystkim liczy się jakość. W związku z tym posiadamy już oddziały w kilku krajach, wchodzimy na duże rynki jak USA, Chiny, Indie. Z kolei wszechobecny internet sprawia, że współpracując z ekspertami z USA konsultujemy wyniki naszych klientów z Dubaju czy Australii. A jedynym wyzwaniem staje się dopasowanie różnic czasowych – wskazuje Marcin Maciąg z Pets Diag.

Plany Pets Diag mocno korelują również z prognozami dla rynku diagnostyki weterynaryjnej, który ma rosnąć w zawrotnym tempie. Zgodnie z raportem wywiadowni gospodarczej MartketsandMarkets [1] sektor w skali globalnej osiągnie 3,9 mld USD do 2026 r. z szacowanych 2,5 mld USD w 2021 r., przy CAGR 9,4 proc. Głównie z powodu rosnącej populacji zwierząt domowych i hodowlanych, wzrostu ich zachorowalności i związanymi z tym wydatkami na ich zdrowie. Niezależnie, zauważalny wzrost czeka także globalny rynek suplementów dla zwierząt. W ocenie analityków Grand View Research, wartość rynku opiewa na sumę 1,47 mld USD w 2020 r. Oczekuje się, że w latach 2021–2028 rynek będzie rosnąć w średnim rocznym tempie wzrostu (CAGR) na poziomie 5,9 proc. [2].

[1] www.marketsandmarkets.com, czerwiec 2021, Raport: Veterinary Diagnostics Market by Product(Instruments, Consumables), Technology (Immunodiagnostics (Lateral Flow, ELISA), Clinical Biochemistry, PCR, Hematology, Urinalysis), Animal (Dog, Cat, Cattle, Pig, Poultry, Horse), End User – Global Forecast to 2026

[2] www.grandviewresearch.com, sierpień 2021, Raport: Pet Supplements Market Size, Share & Trends Analysis Report By Pet Type (Dogs, Cats), By Distribution Channel (Offline, Online), By Region (North America, Europe, Asia Pacific, Central & South America), And Segment Forecasts, 2021 – 2028

O firmie

Pets Diag to firma z branży diagnostyki weterynaryjnej, specjalizująca się w analizie pierwiastkowej sierści zwierząt poprzez innowacyjne na skalę światową badanie EHAA. Projekt powstał przy współpracy Pets Diag ze środowiskiem naukowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W 2019 r. spółka otrzymuje grant na badania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 800 000 zł oraz 200 000 zł z Funduszu ABAN. W 2021 r. Pets Diag uruchamia komercyjną usługę badania EHAA dla psów i koni. Spółka świadczy badanie w systemie e-commerce oraz posiada stacjonarne oddziały w ZEA, Chinach, USA, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Pets Diag aktywnie wspiera działania na rzecz edukacji zdrowego żywienia zwierząt i profilaktyki zdrowotnej. Spółka jest aktywnym członkiem Klastra LifeScience Kraków oraz współpracuje z Polskim Związkiem Hodowców Koni. Więcej informacji na temat Pets Diag można znaleźć na stronie www.petsdiag.com.
Arkadiusz Cegiełka

Nasi klienci