Czy jesteś profesjonalistą?

Niektóre treści i reklamy zawarte na tej stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów związanych z weterynarią

Przechodząc do witryny www.weterynarianews.pl zaznaczając – Tak, JESTEM PROFESJONALISTĄ oświadczam,że jestem świadoma/świadomy, iż niektóre z komunikatów reklamowych i treści na stronie przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów, oraz jestem osobą posiadającą wykształcenie medyczne lub jestem przedsiębiorcą zainteresowanym ofertą w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie jestem profesionalistą

Staramy się nadążać

01

Roman Aleksiewicz

Rozmowa z dr. hab. Romanem Aleksiewiczem, prof. UR, wiceprezesem ds. naukowych Stowarzyszenia Śląska Poliklinika Weterynaryjna, prezesem seniorem Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt.

Już 24 października w Łodzi kolejna konferencja radiologiczno-chirurgiczna. Czego możemy spodziewać się w tym roku?

Mam nadzieję, że to już tradycja, będąca efektem pracy lekarzy praktyków chcących się kształcić w zakresie technik obrazowych i zaawansowanych technik operacyjnych. Świat diagnostyki obrazowej szybko się zmienia. Pociąga to za sobą zupełnie nowe rozwiania operacyjne i lecznicze. Staramy się nadążać, stawiając na specjalizację. Niemniej jednak skupiamy się nie tylko na najnowszych technikach czy sprzęcie.

Jako doświadczeni lekarze wiemy że technika badania jest bardzo ważna. Mamy świadomość, jakie błędy w badaniu i interpretacji popełniane są najczęściej. Dlatego tak wiele czasu poświęcimy w tym roku tzw. „obszarowi trudnemu” diagnostycznie, tj. klatce piersiowej w kontekście klasycznej diagnostyki RTG. Sądzę, że uda się nam pokazać i uzmysłowić, ile zależy od lekarza.

W tym roku gościem będzie wybitny specjalista prof. Robert O’Brien. Co można powiedzieć o jego wykładach? Na czym skupi się podczas konferencji?

Rzeczywiście, staramy się zapraszać najlepszych specjalistów. Naszymi gośćmi byli do tej pory: prof. Herman Hazevinkel z Holandii, prof. Peter Lord ze Szwecji, prof. John Matton z Kanady, prof. John Graham ze Stanów Zjednoczonych, a w 2014 roku – Donald Thrall, również ze Stanów Zjednoczonych.

W tym roku będzie to Robert O’Brien, który jest profesorem i kierownikiem Katedry Diagnostyki Obrazowej University of Illinois, Urbana-Champaign. To autor przeszło 100 publikacji naukowych. Profesor Robert O’Brien specjalizuje się w ultrasonografii kontrastowej oraz zaawansowanym obrazowaniu TK. Jest wynalazcą VetMouseTrap, metody, która umożliwiła obrazowanie małych zwierząt bez konieczności poddawania pacjentów znieczuleniu ogólnemu.

Tematyka, którą nam przybliży, to klasyczna diagnostyka rentgenowska klatki piersiowej oraz wątroby. A więc obszarów, jakie przysparzają najwięcej problemów interpretacyjnych. Jak się jednak okaże, wiele zależy od nas, tj. naszego doświadczenia i techniki badania.

Jakich dodatkowych atrakcji mogą spodziewać się uczestnicy?

Oczywiście nowości muszą znaleźć się w naszym tegorocznym programie. Część dotyczącą diagnostyki neurologicznej powierzyliśmy profesorowi Andrzejowi Pomianowskiemu z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który wygłosi wykład na temat „Zastosowania rezonansu magnetycznego w diagnozowaniu chorób móżdżku u psów”. Poruszy w nim kwestię wartości diagnostycznej rezonansu magnetycznego jako niezwykle pomocnej metody pozwalającej na wykazanie atrofii móżdżku.

Natomiast dr n. wet. Renata Komsta z Pracowni Radiologii i Ultrasonografii w Katedrze i Klinice Chirurgii Zwierząt Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w Lublinie zaprezentuje wykład „Kręgi przejściowe – diagnostyka radiologiczna i znacznie kliniczne”. Pani Doktor opowie o obserwacjach klinicznych dotyczących wpływu obecności kręgów przejściowych w połączeniu lędźwiowo-krzyżowym na rozwój zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa i dysplazji biodrowej.

Jak w poprzednich latach, nie obejdzie się bez atrakcji i niespodzianek, takich jak losowanie ciekawych i cennych pozycji literatury oraz wejściówek na kolejne Warsztaty Diagnostyczne organizowane przez Śląska Poliklinikę Weterynaryjną w Wiśle w 2016 roku.

Zapraszamy serdecznie.

Rozmawiał Michał Chojnacki

Rok temu gościem konferencji był prof. Donald E. Thrall

Rok temu gościem konferencji był prof. Donald E. Thrall

 


Zaawansowane techniki obrazowania układu oddechowego

Choroby układu oddechowego są nie tylko poważne, lecz również częste. U 95% pacjentów jedyną skuteczną techniką obrazowania okazuje się właśnie radiografia. Ma ona zaletę w postaci dobrego oglądu wszystkich struktur w klatce piersiowej, w tym dobrego kontrastowania pozwalającego identyfikować zmienione chorobowo struktury. Jednakże niesie ze sobą bardzo duże ograniczenia w możliwości charakteryzowania łagodnych lub mniej typowych nieprawidłowości.

Badania kontrastowe

Zbyt słaby kontrast pomiędzy narządami w jamie brzusznej oraz niemożność odróżniania tkanki miękkiej od płynu w obrazie radiologicznym oznacza, że do oceny powierzchni światła przewodu pokarmowego i grubości jego ściany konieczne jest użycie środków kontrastowych. W czasie tego wykładu zostaną przybliżone zasady wykonywania badań kontrastowych, ich zalety oraz wady.

Roman Aleksiewicz, dr n. wet. Agnieszka Pietsch-Fulbiszewska i prof. Krzysztof Kostro podczas ubiegłorocznej konferencji radiologiczno-chirurgicznej

Roman Aleksiewicz, dr n. wet. Agnieszka Pietsch-Fulbiszewska i prof. Krzysztof Kostro podczas ubiegłorocznej konferencji radiologiczno-chirurgicznej

Badania obrazowe w chorobach wątroby i dróg żółciowych u psów i kotów

Wątroba to największy narząd w organizmie, zbudowany z tkanki miąższowej. Z uwagi na podobny stopień zaciemnienia obrazu trudne może okazać się odgraniczenie krawędzi wątroby od innych narządów jamy brzusznej. W trakcie tej prezentacji autor postara się odpowiedzieć na pytanie: jakie są cechy charakterystyczne dla obrazów RTG i USG w przypadkach zmiany jej wielkości, położenia, kształtu, wysycenia cienia i w przebiegu wybranych schorzeń wątroby oraz dróg żółciowych.

W jaki sposób całościowo interpretować zdjęcia RTG klatki piersiowej?

Wykład ma zapoznać z technikami radiologicznymi wykorzystywanymi do badania klatki piersiowej u psów i kotów w codziennej praktyce. Badanie radiologiczne klatki piersiowej wciąż jest główną techniką obrazowania, stosowaną w diagnostyce chorób płuc oraz innych schorzeń klatki piersiowej.

Zdjęcia RTG klatki piersiowej – nowe oblicze starych technik

Kolejny wykład poświecony diagnostyce RTG klatki piersiowej, w czasie którego autor zwróci uwagę na możliwości interpretacyjne obrazów RTG i wynikające z tego skutki.

 

Zdjęcia:

Redakcja

 

Nasi klienci